Diety w chorobie

Dieta antynowotworowa

Dieta prosto z Dieta antynowotworowa - co należy wprowadzić a co wykluczyć?

Dieta w chorobie nowotworowej jest bardzo istotna, aby wspomagać leczenie i regenerować organizm.

Dieta antynowotworowa – co należy wprowadzić a co wykluczyć?

Spożywaj lekkostrawne posiłki. Trzeba unikać wzdymających warzyw strączkowych oraz smażonych i duszonych dań z kapustą i cebulą. Zaleca się gotowanie w wodzie i na parze oraz pieczenie w folii aluminiowej. Niewskazane jest smażenie. Zupy zagęszczaj ziemniakiem lub kaszą jaglaną.

Spożywać zalecaną ilość warzyw – 500 – 600 g w formie surowej, duszonej lub gotowanej, zależnie od kondycji organizmu. Uwaga! Przy nowotworach przewodu pokarmowego, np. żołądka, trzeba unikać nadmiaru błonnika. Unikaj owoców, zawierają dużo cukru, zatem nie są wskazane w chorobie. Wybieraj sporadycznie owoce polskie, sezonowe po ugotowaniu i przetarciu. Wzbogać menu w oleje roślinne, jako dodatek do warzyw lub zup.

Pamiętaj o białku

Dwa razy dziennie jedz jogurt naturalny, twarożek, chudy drób – to porcja białka niezbędnego do regeneracji organizmu. Możesz też spożywać ryby gotowane lub pieczone w folii.

Co należy wykluczyć?

  • Tłuszcze nasycone, które są składnikiem mięsa – wieprzowiny, tłustych serów, przetworzonych przekąsek i słodyczy. Ten rodzaj tłuszczu wpływa na gospodarkę hormonalną, mobilizując organizm do wytwarzania estrogenów oraz sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, co zwiększa ryzyko nowotworów.
  • Azotany i azotyny. Zawarte we wszystkich peklowanych wędlinach mogą przekształcać się w rakotwórcze nitrozo aminy, które zwiększają ryzyko nowotworów prostaty, jajników i piersi.
  • Alkohol, gdyż osłabia organizm, a wzmacnia działanie innych substancji rakotwórczych
  • Izomery trans – rakotwórcze produkty przetwarzania tłuszczów roślinnych. Zawarte są w kostkach bulionowych, zupach w proszku, twardych margarynach w kostce, produktach cukierniczych.

Istotne jest, aby potrawy były spożywane świeże, bez odgrzewania, w miłej atmosferze i regularnie w ciągu dnia.

mgr inż. Kalina Gogała
www.dieta.pl

Skomentuj