Dodano: 2016-12-05

Jak dodać sobie energii? Sposoby na poprawę humoru Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Jesień i zima to czas, w którym statystycznie najwięcej osób popada w depresję oraz traci energię do życia. W tym czasie stajemy się ciągle zmęczeni, przygnębieni oraz odczuwamy słabość. Przyczyn jest wiele, a jedną z nich jest mała ilość promieni słonecznych. To właśnie one sprawiają, że za pomocą promieniowania typu UVB dochodzi do syntezy skórnej, w wyniku której powstaje witamina D. Poznaj sposoby na poprawę humoru i lepsze samopoczucie!

 

Witamina D na poprawę humoru

Niestety niekorzystne położenie geograficzne Polski powoduje, iż promienie słoneczne typu UVB nie docierają do powierzchni ziemi od września do kwietnia! Niestety promieniowanie to jest zbyt słabe i zostaje rozproszone w górnych warstwach ozonowych. Dlatego też w tym przedziale miesięcy warto stosować witaminę D pod postacią suplementu lub odpowiedniej diety. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D sięga aż 1000 j.m., co często staje się problemem w stosowaniu diety. Największe dawki naturalnej witaminy D znajdziemy w rybach, a dokładnie w łososiu i makreli. Jednakże aby spełnić dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę, trzeba jeść około 200 g łososia dziennie! Jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Dlatego też warto wspomóc się odpowiednim suplementem diety.

Zastrzyk energii! Produkty na poprawę humoru

Często z samego rana potrzebujemy dodatkowej energii, dlatego też większość z was sięga po kawę, która nie zawsze jest zdrowa. Kawa to temat sporów licznych badań, jedne wskazują na korzystny wpływ kawy na organizm, a inne mówią o negatywnych wpływach. Jednakże kilka faktów jest potwierdzonych, z którymi wszyscy uczeni się zgadzają. Regularne picie kawy prowadzi do odwodnienia organizmu. Po jednej filiżance kawy powinniśmy dostarczyć dwóch dodatkowych szklanek wody w celu uzupełnienia niezbędnych płynów. Jeśli pijąc kawę nie uzupełniasz płynów, to z czasem możesz odczuwać bóle głowy oraz nudności. Ponadto kawa spożywana częściej niż 3 filiżanki dziennie może powodować osłabienie kości (zmniejsza się ich gęstość), w efekcie czego zwiększa się ryzyko powstania osteoporozy.

Istnieje wiele innych sposobów, które są zdrowsze i działają lepiej od kawy. Jednym z nich jest guarana, która ma składnik o nazwie guaranina - pobudza na 6 godzin. Ponadto możemy w niej odnaleźć wiele wartości odżywczych, które zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów tętniczych i oczyszczają organizm.

produkty na poprawę humoru

Natomiast jeśli szukasz naturalnego środka, który najsilniej pobudza, to warto zainteresować się herbatą o nazwie yerba mate. Herbata ta bogata jest w witaminę C, B1, B6, żelazo, magnez, sód, potas, wapń, fosfor oraz niacynę. Poza właściwościami pobudzającymi, poprawia zdolność koncentracji, zwiększa wydajność fizyczna, poprawia trawienie, chroni układ krwionośny przed chorobami oraz działa moczopędnie.

Orzechy i czekolada na poprawę humoru

Poza powyższymi metodami, które gównie pobudzą nas do wzmożonej pracy, istnieje również wiele sposobów na poprawę humoru. Jednym z nich są orzechy brazylijskie. W orzechach tych znajdziemy duże ilości minerałów, a w szczególności selenu. Wystarczą zaledwie trzy orzechy, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten minerał. Niedobór selenu powoduje zmęczenie, irytację, zły humor, a nawet depresję.

Czekolada również należy do świetnych metod na poprawienie sobie humoru. Przy jej wyborze warto przeczytać skład – najlepiej wybierać te, które mają minimum 90 procent kakao. Taki rodzaj czekolady jest najzdrowszy, ponieważ zawiera bardzo małe ilości cukru oraz tłuszczu.


Artur Topolski (Specjalista żywienia)

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Yerba mate to nie herbata, to zioło...

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi