Cytat:
Zbliża się półrocze. Uczniów ostatnich klas podstawówek, gimnazjów i liceów czekają egzaminy. Jest jeszcze kilka tygodni, by poprawić wyniki, poznać techniki uczenia, podreperować pamięć. Dzięki naszemu cyklowi na pewno uda się wam dobrze wykorzystać ten czas. Dzisiaj część druga: poznajemy świat wzrokowca, słuchowca, dotykowca, kinestetyka.
Świat wzrokowca
Wzrokowcy są wrażliwi na wygląd otoczenia. Szczególną uwagę zwracają na litery, słowa, liczby. Przetwarzając myśli, widzą obrazy. Łatwiej im przypomnieć sobie jakiś fakt, gdy skojarzą go z książką, stroną, rysunkami, fotografiami zamieszczonymi obok.
Główne zasady
Wiadomości, które muszą przyswoić, powinny być podane w atrakcyjnej formie graficznej. Jeśli podsuwasz im pomoce, wybieraj takie, które mają wiele rysunków, zdjęć, oryginalny kształt lub wzór. Wzrokowcy łatwiej rozwiązują problemy matematyczne, jeśli mogą zerkać na zdjęcie lub rysunek, który jest przykładem. W nauce nie przeszkadza im towarzysząca w tle muzyka, nie zabraniaj więc dziecku słuchać ulubionych zespołów podczas nauki.
Świat słuchowca
Słuchowcy są wrażliwi na sposób mówienia innych osób i mają doskonałą pamięć słuchową. Bez problemu powtarzają niemal słowo w słowo treść rozmowy czy materiału z książki. Nie lubią ciszy. W ich otoczeniu coś nieustannie gra, a jeśli nie mogą włączyć radia czy tv, nucą, gwiżdżą, mówią do siebie.
Główne zasady
Najszybciej uczą się, powtarzając tekst, czytając na głos lub odsłu****ąc nagrane przez siebie informacje. Dlatego możesz pomagać dziecku w nauce, odczytując zadaną mu lekcję, a ono będzie powtarzało. Słuchowcy łatwiej zapamiętują materiał, gdy robią przerwy i zadają sobie pytania na temat tego, co czytają. Pomagają im płyty, kasety, komputerowe programy dźwiękowe.
Świat dotykowca
Dotykowcy przede wszystkim zwracają uwagę na mowę ciała, wyraz twarzy mówcy, tembr głosu, nastrój. Spontanicznie wyrażają swoje uczucia i łatwo wczuwają się w emocje innych. Myślą sercem, są wrażliwi na uczucia innych. Nie są zbyt skrupulatni i systematyczni. Na ich wyobraźnię doskonale działają wszelkiego rodzaju eksperymenty i doświadczenia.
Główne zasady
W opanowywaniu wiadomości pomaga im zapisywanie, przepisywanie, rysowanie. Wtedy ich mózg świetnie przetwarza informacje. Lepiej myślą i słuchają, gdy trzymają coś w dłoni, bazgrzą, robią wykresy, diagramy. Warto zaopatrzyć ich w atrakcyjne długopisy, notesy, markery, plastelinę, którą mogą ugniatać. Pomocne są gry planszowe, komputerowe itp.
Świat kinestetyka
"Ruchowcy", czyli naukowo mówiąc kinestetycy, lubią się ruszać. Nie potrafią stać czy siedzieć bezczynnie w jednym miejscu. Gdy są do tego zmuszeni, zaczynają się kołysać, wiercić, poruszać nogami. Dużo gestykulują. Lubią sport, zorganizowane gry i ćwiczenia. Na ogół są wysportowani i mają dobrą kondycję fizyczną.
Główne zasady
Najlepiej uczą się w ruchu. Pomaga im chodzenie po pokoju, mogą powtarzać wiersz, pedałując na rowerze treningowym. W ruchu lepiej przetwarzają myśli, i choć brzmi to paradoksalnie, są wtedy najbardziej uważni i skupieni. Mogą uczyć się przy muzyce.
Poruszanie się w rytm dźwięków pobudza ich do lepszej pracy.
W kolejnej części naszego cyklu opowiemy o skutecznych metodach szybkiego czytania.
Cytat:
Zbliża się półrocze. Uczniów ostatnich klas podstawówek, gimnazjów i liceów czekają egzaminy. Jest jeszcze kilka tygodni, by poprawić wyniki, poznać techniki uczenia, podreperować pamięć. Dzięki naszemu cyklowi na pewno uda się wam dobrze wykorzystać ten czas. Dzisiaj część pierwsza: 4 podstawowe metody nauki.
Istnieje wiele teorii dotyczących skutecznych metod nauki. Jedna z nich uwzględnia zależność przyswajania wiedzy od naszego sposobu postrzegania świata.
Każdy z nas ma charakterystyczne dla siebie "superłącze edukacyjne" - czyli indywidualny system, dzięki któremu przyswajamy, zapamiętujemy i przechowujemy wszelkie informacje. Warto je poznać, bo to znacznie ułatwia skuteczne uczenie się, czytanie, przygotowywanie do klasówek i egzaminów.
Dlatego, gdy twoje dziecko skarży się, że nie jest w stanie nauczyć się zadanej lekcji, nigdy nie zapamiętuje trudnych dat, regułek itd., nie obwiniaj go o lenistwo i złą wolę, lecz przyjrzyj się, jak zabiera się do nauki i wykorzystuje czas przeznaczony na odrabianie zadań. Możliwości umysłu są wielkie pod warunkiem, że umie się je właściwie wykorzystać. Co zrobić, żeby nauka przynosiła efekty, jakich oczekujecie? Są na to proste sposoby. Trzeba je tylko poznać i zastosować w praktyce.
Cztery typy
Każdy człowiek uczy się w odmienny sposób. Są cztery główne sposoby uczenia się: wzrokowy, słuchowy, dotykowy i kinestetyczny, lub inaczej mówiąc ruchowy. Wzrokowcy najszybciej przyswajają wiedzę, czytając lub oglądając materiał graficzny, słuchowcy - słuchając i rozmawiając, dotykowcy - dotykając przedmiotów, przeżywając materiał emocjonalnie, kinestetycy zaś poruszając się. Obserwuj dziecko podczas codziennych zajęć, jak się zachowuje gdy widzi coś po raz pierwszy, poznaje nową osobę, słucha ciekawej historii itp. Zwróć uwagę, czy czy przy poznawaniu kieruje się głównie wzrokiem, słuchem czy może dotykiem. Możesz też posłużyć się przygotowanym przez nas testem - podsuń go dziecku do rozwiązania, a dowiesz się, jaki typ uczenia najbardziej mu odpowiada.
Test (do rozwiązania przez dziecko):
1. Gdy spotykasz obcą osobę, przede wszystkim zwracasz uwagę na:
a. jej wygląd i ubranie
b. głos i sposób mówienia
c. czy budzi twoją sympatię
d. sposób jej zachowania i poruszania się
2. Najciekawsze wydają ci się te lekcje, podczas których:
a. nauczyciel daje coś do czytania, pokazuje ilustracje, wykresy, a nie każe ci brać udziału w dyskusji
b. wygłasza wykład, pozwala uczniom przedyskutować temat, nie wymaga robienia notatek ani czytania
c. nauczyciel pozwala robić notatki, rysunki, dotykać eksponatów
d. można robić projekty, grać w gry, odgrywać scenki i role
3. W czasie wolnym od zajęć najchętniej:
a. czytasz komiksy, przeglądasz czasopisma
b. słuchasz muzyki, radia
c. piszesz, rysujesz, malujesz, majsterkujesz,
d. uprawiasz sport, jeździsz na rowerze, spacerujesz
4. Gdy z kimś rozmawiasz, to najczęściej kierujesz wzrok:
a. na twarz rozmówcy; lubisz też, gdy ta osoba patrzy na ciebie
b. przez chwilę spoglądasz na rozmówcę, a potem odwracasz głowę, zerkając na prawo i lewo
c. spoglądasz na rozmówcę, by sprawdzić jaki ma wyraz twarzy, a potem wbijasz wzrok w podłogę lub patrzysz w bok
d. patrzysz głównie w dół lub w bok, ale każdy nieoczekiwany ruch przyciąga twoją uwagę
5. Najbardziej niepokoi cię:
a. miejsce, w którym panuje bałagan
b. miejsce, w którym panuje absolutna cisza
c. miejsce, które wydaje ci się nieprzytulne
d. miejsce ciasne, w którym brakuje przestrzeni na ruch
6. Z ostatniej wycieczki najlepiej zapamiętałeś:
a. wygląd miejsc i przedmiotów
b. dźwięki, dialogi i rozmowy
c. uczucia związane z miejscami, własne samopoczucie
d. zmęczenie, przeszkody, które trzeba było pokonać
Odpowiedzi:
Większość A: Wzrokowiec
- Najwięcej bodźców trafia do ciebie za pośrednictwem wzroku.
- Myśląc, najczęściej spoglądasz ku górze.
- Gdy kogoś słuchasz, musisz patrzeć na mówcę.
- Opisując przedmiot, nigdy nie pomijasz takich cech, jak kolor, kształt.
- Spotykając nieznajomą osobę, zwracasz uwagę na jej twarz, ubranie.
- Przywiązujesz wagę do wyglądu otoczenia.
Większość B: Słuchowiec
- Nie znosisz ciszy.
- Dźwięki, które ci nie odpowiadają, denerwują cię i rozpraszają.
- Spotykając nieznajomą osobę, zwracasz uwagę na tembr jej głosu, sposób mówienia, gdy się przedstawi, bez problemu zapamiętujesz jej nazwisko.
- Nie musisz patrzeć na osobę, która do ciebie mówi.
- Masz dobry słuch muzyczny.
Większość C: Dotykowiec
- Szybko wychwytujesz nastrój osoby, z którą rozmawiasz, zwracasz uwagę na jej wyraz
twarzy, gesty, sposób poruszania się.
- Najchętniej słuchasz ze spuszczonym lub odwróconym wzrokiem.
- Spotykając nieznajomą osobę, zwracasz uwagę na to, jak czujesz się w jej towarzystwie.
- Potrafisz świetnie opisać własne emocje.
Większość D: Kinestetyk
- Jesteś niezwykle ruchliwy, wszelki ruch przyciąga twoją uwagę, ale może cię też rozpraszać.
- Potrzebujesz miejsca, by się poruszać, źle czujesz się w ciasnych pomieszczeniach.
- Spotykając nieznajomą osobę, zwracasz uwagę, jak się zachowuje, co robi.
- Najchętniej słuchasz i myślisz ze spuszczonym wzrokiem.
- Chętnie gestykulujesz.
O tym jak dobrać skuteczną metodę nauki do każdego z opisanych typów uczenia się - przeczytacie w jutrzejszej, drugiej części naszego cyklu; "Jak się uczyć".
ten drugi czytac jako pierwszy :D