Dodano: 2016-03-04

Jak zacząć się odchudzać? Odpowiadamy Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Gdy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu odchudzania, zazwyczaj nie wiemy, od czego zacząć i co jest ważniejsze – dieta, czy wysiłek fizyczny. Najbardziej pożądaną sytuacją jest deficyt kaloryczny. To, w jaki sposób go osiągniemy, zależy już tylko od nas samych. W dietetyce istnieje pojęcie podstawowej przemiany materii - jest to taka ilość energii, jaka niezbędna jest, by nasz organizm utrzymał odpowiednią ciepłotę ciała i większość swoich funkcji fizjologicznych. Jest ona indywidualną liczbą kalorii, którą uzyskujemy dzięki równaniu Mifflina i St Jeora.

 

Co dalej z liczbami? Dieta rozsądna

Nie podnosząc dziennej podaży kalorii i uprawiając jednocześnie jakiś rodzaj aktywności fizycznej w czasie dłuższym niż 15 minut, zmuszamy nasz organizm do korzystania z rezerw energetycznych zmagazynowanych w postaci tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że przy uprawianiu sportów, które pochłaniają znaczne ilości kalorii tj.: bieganie, fitness, pływanie w czasie dłuższym niż 45 minut, należy zwiększyć podaż kalorii o współczynnik aktywności fizycznej - jest to kolejno 1,4 dla osób o niskiej aktywności fizycznej, 1,7 dla średniej i 2,0 dla dużej. Dieta musi być do tego wskaźnika dostosowana.

Jest to podstawa do stworzenia swojej bardzo indywidualnej diety. Oprócz liczb, które są wskazówką, w jakim przedziale energetycznym powinny być posiłki, które spożywamy w ciągu dnia – pamiętajmy, że liczy się również ich jakość. Zainwestuj w pełnoziarniste makarony, chleb, nieoczyszczone ziarna. Nie unikaj zdrowych źródeł tłuszczów takich jak orzechy, awokado, oliwa z oliwek i różnego rodzaju oleje. Dzięki nim skutecznie pozbędziesz się zbędnych kilogramów, a twoja skóra pozostanie elastyczna. Warzywa i owoce są niskokaloryczną skarbnicą substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawierają błonnik, który usprawnia przemianę materii, reguluje pracę jelit oraz wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Nie powinno ich zabraknąć w żadnej dobrze zbilansowanej diecie. Chude produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak jogurty, sery, kefiry, jaja są dobrym źródłem białka – niezbędnego budulca. Dobrze współpracują z dietą.

dieta i aktywność fizyczna - najlepsze połączenie

Sukces to w 70% dieta i w 30% aktywność fizyczna

Są to dwa niezbędne komponenty w drodze po zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie. Nie mogą niestety być sobą zastępowane. Starajmy się jednak nie uciekać się do skrajności i nie obciążać nadmiernie swojego organizmu. Racjonalna dieta z aktywnością fizyczną, która przynosi nam radość i satysfakcję doprowadzi nas nie tylko do utraty kilogramów, ale również do trwałej zmiany naszych przyzwyczajeń stylu życia, a co za tym idzie, pełni zdrowia i sylwetki bez efektu jo-jo.

Autor: Joanna Jamróz, dietetyk

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

u mnie świetnie się sprawdza Zielona kawa forte - tylko trzeba koniecznie stosowac regularnie!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi