Dziwna dieta z zachodu... Dieta HCG
Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na suplementowaniu hormonu - gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon naturalnie wydzielany przez zarodek w organizmie ciężarnej kobiety. W trakcie diety podawany jest on doustnie w postaci kropli, które można kupić na różnych stronach internetowych. Działanie HCG opierać się ma na hamowaniu łaknienia i wykorzystywaniu tłuszczu przez organizm jako źródła energii. Dodatkowo przez pierwsze dni spożywa się tylko ok. 500 kcal/dobę, głównie nieprzetworzone, zdrowe produkty. W menu brakuje jednak tłuszczów - każda ich postać jest zabroniona.
W sieci znaleźć możemy ludzi opowiadających o swoim rzekomym sukcesie odniesionym dzięki zastosowaniu tego programu dietetycznego. Warto podkreślić, że osoby te nie przeszły żadnych badań, które potwierdziłyby pozytywny wpływ zastosowanej przez nich diety na organizm. Wiadomo jednak, że stosowanie tego hormonu na szczęście nie wpływa na jakiekolwiek problemy z zajściem w ciążę w przyszłości. W niektórych badaniach wykazano, że może zwiększać szansę bliźniaczej bądź trojaczej ciąży.
Czy dieta HCG ma jakieś negatywne skutki?
Wśród młodych chłopców efektem niepożądanym stosowania kropli z HCG może być nasilenie zmian trądzikowych na skórze, wzmożone pocenie się i zmiana barwy głosu. Badania kliniczne nad działaniem HCG w organizmie kobiet nie będących w ciąży jednoznacznie stwierdziły jego nieefektywność w stosunku do utraty wagi. Sukces osób stosujących tą dietę opiera się na restrykcyjnym zmniejszeniu dziennej podaży energetycznej. Pamiętajmy jednak, że diety zakładające mniej niż 1000-1500 kcal dziennie są z reguły niezdrowe, ich efekty chwilowe, a konsekwencje zazwyczaj dość poważne. Spowalniają one metabolizm, organizm przechodzi w stan oszczędzania rezerw energetycznych, wydatkuje minimum, a każde dostarczone przez nas pożywienie jest magazynowane jako zapas energetyczny. Czyli innymi słowy jako tkanka tłuszczowa.
Gdy chcemy zdrowo i na trwałe schudnąć, jedyną droga jest zbilansowana dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb. Nie powinna być ona dla nas czymś w rodzaju reżimu, którego każdy dzień skrzętnie odliczamy na kartkach kalendarza. Powinna dostarczać nam energii, zdrowia, satysfakcji, charyzmy i optymizmu. Tego ostatniego nie może zabraknąć, choćby w perspektywie czekała nas długa droga do osiągnięcia zdrowej sylwetki. Należy pamiętać, że wszystko zaczyna się od jednego kroku - wystarczy chcieć go zrobić... Dieta HCG nam w tym pomoże.
Joanna Jamróz - dietetyk
Komentarze