Makaron i odchudzanie


Czy to możliwe?

Makaron odchudza i uszczęśliwia. To mit, że makaron tuczy. Prawdziwe ryzyko dla naszej wagi stanowią wysokokaloryczne dodatki i tłuste sosy, z którymi go zjadamy, a nie sam makaron!

W odróżnieniu od słodyczy, które są źródłem cukrów prostych makaron dostarcza nam węglowodanów złożonych. Są one dla organizmu najważniejszym źródłem długotrwałej energii. Wolniej wchłaniane i wykorzystywane, na długo zaspokajają głód. Uczucie sytości, odczuwamy nawet przez wiele godzin.

Węglowodany złożone działają w pewnym stopniu jak leki antydepresyjne, gdyż podnoszą w mózgu poziom serotoniny. Zestresowany organizm upomina się o nie, by móc uruchomić sterowane przez mózg procesy biochemiczne.

Ostatnie badania wskazują, że osoby drastycznie ograniczające w diecie węglowodany mogą być bardziej narażone na rozwój depresji.

Uczeni z Masasachusetts Institute of Technology zaobserwowali, że poziom tego neuroprzekaźnika, regulującego nastrój i emocje, rósł w mózgu tylko po spożyciu przez badane osoby pokarmów słodkich lub bogatych w skrobię.

Warto też wiedzieć, że makaron łagodzi bezsenność. Miseczka tego smakołyku przed snem zapewni nam spokojną noc i uwolni nas od nocnego łasowania w lodówce.

Co zawiera makaron

Jest znakomitym 'dostawcą' wielu substancji odżywczych takich jak skrobia, błonnik, witaminy, i takie minerały jak żelazo i magnez. Makaron zawiera także białka i jedynie 0,5-1,0% tłuszczu. Ponadto w 100 g ugotowanego makaronu znajduje się 79 mg potasu, 13 mg magnezu, 11 mg wapnia, 1,6 mg żelaza oraz witaminy B1, B2 i PP oraz tylko 1 mg sodu (dobra wiadomość dla osób z nadciśnieniem).

Ile ma kalorii:

100 g makaronu dwujajecznego (ugotowanego) - 105 kcal

Korzystne efekty jedzenia makaronu:

utrata wagi bez głodzenia się i ataków wilczego apetytu
powolne, ale systematyczne gubienie kilogramów
dostarczanie organizmowi zdrowego i korzystnego zestawu węglowodanów
mniejszy apetyt na słodycze
wzrost odporności organizmu
mniejsze wahania nastrojów
no i łatwość