1. prawidłowej diecie i właściwych proporcjach pomiędzy węglowodanami, tłuszczami i białkami, które odpowiednio wynoszą: 50-60 , 20 i 20-30 ;

2. utrzymywaniu stabilnego poziomu cukru we krwi;

3. ograniczeniu cukrów prostych, ponieważ ich nadmiar wywołuje podwyższenie się poziomu insuliny i cukru we krwi. Nasz organizm zaczyna gromadzić tłuszcz i spowalnia się jego metabolizm.

4. kontrolowaniu swojego apetytu, należy jeść mało ale często;

5. ograniczeniu spożycia tłuszczu, gdyż spowalnia on trawienie i łatwo odkłada się w organizmie, lepiej spożywać więc produkty niskotłuszczowe.

5. tym, że metabolizm słabnie w ciągu dnia. Jego tempo jest największe rano, wówczas powinno się zjeść solidny posiłek. Kolacja natomiast musi być skromna, nie przekraczać 25 dziennej dawki kalorii, ponieważ wieczorem organizm ma raczej skłonność do magazynowania niż do spalania.

6. spożywaniu produktów bogatych w białko, pobudzając w ten sposób metabolizm. Dieta oparta głównie na proteinach może przyspieszyć metabolizm o 30 .

7. przyjmowaniu witamin i minerałów, pomagających zamieniać pokarm w energię. Aby poprawić metabolizm, powinno się systematycznie uzupełniać ich niedobory. Jest to szczególnie wskazane dla osób na diecie odchudzającej.

8. zwiększeniu aktywności fizycznej czyli dawki ruchu w ciągu dnia - zrezygnować z przejechania się przystanek tramwajem, na rzecz spaceru, czy wybranie schodów zamiast windy. Oczywiście chodzi tu także o uczęszczanie na siłownię lub aerobik etc.

9. znalezieniu sposobu na stres, podnoszący poziomu hormonu kory nadnerczy - kortyzolu, obniżającego z kolei poziom testosteronu i zwiększającego magazynowanie tłuszczy. Warto więc od czasu do czasu zrobić sobie małą przerwę i rozładować stres.

10. wysypianiu się, ponieważ sen pozwala organizmowi odzyskać równowagę. Zbyt mała dawka snu prowadzi do obniżenia poziomu metabolizmu i utrudnia pozbywanie się zapasów tłuszczu.