-
Przyprawy a odchudzanie
Czy wiecie jakie przyprawy należy odstawić przy odchudzaniu? I dlaczego?
Że sól to wiem - zatrzymuje wodę w organiźmie.
A może znacie takie, które są przydatne - w jakiś sposób pomagają, polepszają trawienie?
Będę wdzięczna - bo zapas przypraw mam spory i nie lubię gdy jedzenie jest bez smaku.
-
poza solą raczej nie ma zastrzeżeń ja jedna sól jem rzadko i baaaardzo mało, ale czasem powinno się ale tą jodowaną bo w pokarmie mało jodu jest (chyba tylko w rybach)
Trzeba też uważać na pieprz i imbirbo podobno pobudzają apetyt, nie wiem ja tam pieprzę ile wlezie a nic nie czuję
brdzo zdrowe jest oregano (i dobrze ) bo ma wyjątkowo dużo przeciwutleniaczy, dzięki którym komórki się tak szybko nie starzeją
Mój ukochany cynamon działa pobudzająco i leczy schorzenia żołądka
No, przypraw jest cała masa, poszukaj w interecie co cię interesuje, a na pewno znajdziesz, ogólne przyprawy są zdrowe i mają niewiele kcal tylko większość podobno pobudza apetyt
-
Dzięki wielkie.
Poszperałam tez trochę sama i oto co udało mi się znaleźć:
Zdaniem lekarzy i ekspertów, nasza dieta będzie skuteczniejsza, jeżeli włączymy do niej zioła.
Zioła stosowały w dietach już nasze prababki przede wszystkim wykorzystując ich właściwości pomagające w trawieniu, czyli wpływające na oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn. Niektóre przyprawy posiadają właściwości lecznicze, dzięki obecności związków zwanych fitoncydami. Są to substancje o różnym składzie chemicznym, które nawet w małych ilościach działają hamująco na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Fitoncydy występują m.in. w cebuli, czosnku, gorczycy, kolendrze, jałowcu i tymianku. Stosując dietę z wykorzystaniem ziół pomagamy procesom oczyszczania i ochrony immunologicznej organizmu.
Bazylia, rozmaryn, oregano, tymianek, szałwia i kminek zawierają silne przeciwutleniacze, chroniące nasz organizm przed miażdżycą.
Aby nasz przewód pokarmowy działał efektywniej i bez zarzutu, dietetycy zalecają stosowanie bazylii, cząbru, oregano, które oddziałując na zmysły powonienia i smaku, pobudzają apetyt i regulują rytmiczne skurcze jelit.
Majeranek, według fachowców pomaga organizmowi przyswoić wartościowe składniki pokarmowe i przyśpiesza wydalanie niestrawionych części pokarmu, estragon natomiast wpływa korzystnie na pracę nerek.
Systematyczne i umiejętne stosowanie ziół do codziennego przygotowania posiłków, pozwala wyregulować funkcje fizjologiczne organizmu, bez konieczności stosowania herbatek dietetycznych, które często mogą być po prostu niesmaczne z uwagi na występowanie substancji o gorzkim smaku naturalnie występujących w ziołach.
Dbając o piękną sylwetkę i zdrowe ciało nie sposób zapomnieć o occie. Najbardziej znany ze swych dietetycznych właściwości jest ocet jabłkowy. Zawarte w nim kwasy octowe, pobudzają przemianę materii. Ocet zawiera również witaminy i enzymy wspomagające przemianę materii, a także kilkanaście aminokwasów biorących udział w zaopatrywaniu organizmu w białko. Dodanie octu jabłkowego do mięsa sprawia, że zawarte w nim składniki odżywcze są lepiej przyswajalne, że jest on wspaniałym i tanim środkiem dietetycznym przyspieszającym spalanie tłuszczów. Ponadto: oczyszcza organizm z zastarzałych złogów, poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, hamuje apetyt.
-
I jeszcze conieco o moich ulubionych mieszankach ziół:
Zioła do sałatek
Skład: bazylia, majeranek, koperek, szczypiorek, natkę pietruszki, cebulę, czosnek, marchewkę i seler.
Nadają potrawom delikatny, ziołowy aromat; można dodawać bezpośrednio do potrawy lub przyrządzić sos mieszając ją z olejem, sokiem z cytryny, solą i cukrem.
Zioła prowansalskie
Skład: rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, lebiodka i majeranek.
Zioła prowansalskie zawierają duże ilości substancji czynnych: olejki lotne, garbniki i gorycze. Związki te pobudzają zmysł powonienia i smaku, wzmagają apetyt i ułatwiają trawienie. Zioła prowansalskie są szczególnie polecane jako przyprawa do potraw tłustych, korzystnie wpływają na mało urozmaicone i mdłe potrawy dietetyczne: używane są w diecie bezsolnej.
Zastanawia mnie tylko to wzmaganie apetytu
-
z tego co wiem to nie powinno sie uzywac przypraw tych gotowych typu vegeta albo te kamisy do ryb , drobiu itp
ze wzgledu na ich sklad maja sama cheimie i moga hamowac chudniecie bo maja te guliminiany sodu czy cos takiego i te skladniki z literka E
tak samo jak kostek rosolowych sie nie powinno uzywac
-
Dzięki hiphopera! Muszę zacząć zwracać uwagę na skład produktów i odrzucać wszystko co szkodliwe, np. taki glutaminian sodu E621, który chyba potrafią dodać do wszystkiego A podobno to może powodować ślepotę - naukowcy przebadali to na szczurach.
-
Jeszcze trochę o ziołach - może komuś się przyda (przepraszam że tak dużo i chyba coś się powtarza)
W czym mogą nam pomóc zioła:
Bazylia pobudza apetyt przez zwiększanie wydzielania soków trawiennych, ułatwia przyswajanie pokarmów, działa pobudzająco
Cząber stosowany jest w nieżytach przewodu pokarmowego i niestrawności jako środek poprawiający apetyt, działający przeciwskurczowo i wiatropędnie . Roślina wzmacnia układ nerwowy, jest doskonałym środkiem przeciwkatarowym, przeciwkaszlowym, tonizującym
Estragon ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwszkorbutowe i przeciwskurczowe. Jako przyprawę leczniczą zaleca się też stosować zioło szczególnie w dietach z ograniczeniem soli (choroby nerek)
Majeranek - leczy się nim zaburzenia trawienia, stany skurczowe żołądka i jelit, nadmierną fermentację jelitową. Zewnętrznie w postaci maści na trudno gojące się rany oraz do kąpieli aromatycznych. Wchodzi w skład herbatek, naparów i kropli ziołowych, wspomagających leczenie m.in. zaburzeń pracy pęcherzyka żółciowego. Majeranek ma również działanie uspokajające. W diecie bezsolnej może zastępować sól.
Oregano jest stosowane jako lek żołądkowy, przeciwskurczowy, dezynfekujący, moczopędny, antyseptyczny (np. w bólach zębów) i przeciwzapalny. Może być pomocny w leczeniu zapalenia oskrzeli i zaburzeń trawienia. Pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych, przy wzdęciach i zaburzeniach fermentacji.
Rozmaryn wchodzi w skład m.in. maseczek odświeżających, płynów do kąpieli ujędrniających skórę, kojących system nerwowy, łagodzących bóle reumatyczne, poprawiających krążenie krwi.
Tymianek wchodzi w skład środków wykrztuśnych. Olejek tymiankowy ma działanie bakterio- i grzybobójcze, głównie dzięki zawartości tymolu. Posiada duże znaczenie jako środek o właściwościach antybiotycznych w przemyśle parafarmaceutyków i środków kosmetycznych (pasty do zębów, wody do ust itp)
-
Ja tez słyszałam ze bazylia,oregano i tymianek są poprostu obowiązkowe w diecie.Ja będąc na diecie nie mogłam się jednak powstrzymać od dodawania do kurczaka przyprawy do gyrosu...To moja obsesja,no i jakoś mi nie zaszkodziło:]
-
heh ja w sumie przypraw to mało próbowałam, ale uwielbiam oregano, cynamon i pieprz Do kanapek, czy czegoś tam jeszcze
-
heh, a ja nawet nie przestrzegam tego zbytnio (solę i "pieprzę" (potrawy żeby nie było ) ile wlezie )
do tego oczywiście maggi, kostki rosołowe vegety itd ...
jak widać narazie żyję ale po tym co tu wyczytałam to chyba jednak będę musiała kapkę przystopować
dzięki ! :*
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki