Dieta dla grupy krwi A – Przepisy
Do tego celu wykorzystuję przygotowaną wcześniej pastę dr Budwig (chudy twaróg zmiksowany z olejem lnianym na aksamitną masę, twa to około 5-8 min, jest potrzebny dosyć wytrzymały mikser):
- 100 g twarogu;
- 0,5 małego jogurtu 0% tłuszczu;
- 4 łyżki oleju lnianego lub oleju z pestek winogron;
- 1 mały ząbek czosnku;
- kawałek świeżego imbiru (ok. 1 cm),odrobina mielonej kolendry, kurkumy, gałki muszkatołowej i mielonego ziela angielskiego, szczyptę soli.
Przygotowanie:
- Tak przygotowanym sosem polewam wcześniej wystudzone (do temperatury ok. 40 stopni) krótko gotowane jarzyny: brokuł, kalafior i marchewkę.Można zwiększyć ilość sosu poprzez dodanie do pasty odrobiny oleju lnianego i jogurtu, ponownie krótko zmiksować. Aby utrzymać kremową, zawiesistą konsystencję sosu, dodaję do miksowania kawałek wcześniej ugotowanego brokuła.
- Drugą, równie smaczną wersją jest dodanie w zamian imbiru, jednego małego, świeżego ogórka i koperku, reszta składników bez zmian.
Składniki:
- 30 dag dyni;
- 1 łyżka mąki;
- żółtko;
- sól.
Przygotowanie:
- Dynię zetrzeć na tarce, dodać mąkę, aby otrzymać konsystencję gęstej śmietany. Z żółtka utrzeć kogel-mogel, połączyć z otrzymaną masą z dyni i mąki. Dodać szczyptę soli. Smażyć na silnie rozgrzanym oleju tak jak placki kartoflane.
Składniki:
- 4 łyżki oleju z orzechów włoskich;
- 45 dag liści młodego szpinaku;
- 2 czerwone cebule średniej wielkości;
- 4 łyżki posiekanych orzechów włoskich;
- ok. 5 łyżek posiekanej świeżej kolendry;
- sól.
Sposób przygotowania:
- Cebulę pokroić w cienkie krążki, orzechy posiekać na grube kawałki. Pomidory odsączyć i pokroić. Olej podgrzać w rondlu, dodać cebulę, orzechy i szpinak, posolić. Podsmażać ok. 1 minutę, ciągle mieszając, a następnie przełożyć sałatkę do salaterki i udekorować świeżą kolendrą.
[mks_toggle title="Kurczak z curry z bakaliami" state="close"] Składniki:
- 4 połówki piersi kurczaka;
- 2 torebki ryżu (po 100 g);
- 4 łyżki migdałów (płatki);
- 1/2 szkl. suszonych owoców (śliwki, morele, rodzynki – pokrojone na kawałeczki);
- 1/2 szkl. posiekanej cebuli;
- 1/2 szkl. posiekanego szczypiorku;
- 2 posiekane ząbki czosnku;
- 2 łyżeczki oleju lub oliwy z oliwek;
- 1/2 łyżeczki imbiru (w proszku);
- 1,5 szkl. bulionu;
- 2 łyżeczki curry;
- 1/2 łyżeczki soli;
- 1/4 łyżeczki pieprzu (lub zamiennika).
Wykonanie:
- Migdały uprażyć na suchej patelni (2–3 min). Na oleju podsmażyć kurczaka (ok. 1 min z każdej strony). Zdjąć z patelni, na ten sam olej wrzucić cebulę, czosnek i imbir. Dusić przez 2 min, dodać pozostałe przyprawy (curry, sól, pieprz), wlać bulion. Wsypać suszone owoce, dodać kurczaka, przykryć patelnię i dusić aż kurczak będzie miękki (10–15 min). Ugotować ryż, rozłożyć na talerze. Na każdej porcji położyć kurczaka. Polać sosem i posypać prażonymi migdałami i szczypiorkiem.
Składniki:
- filet z łososia (świeży, niewędzony) – ćwiartka ryby, średniej wielkości (może być więcej);
- 1 duży por sałatkowy (grupa 0 bez pora, zamiast niego 2 cebule);
- 2 cebule;
- 3 ząbki czosnku;
- 1 duży seler;
- 2 marchewki duże;
- 2 pietruszki duże, albo 1 pietruszka i 1 pasternak ( bardziej aromatyczny i słodszy od pietruszki);
- koniecznie około 2 cm świeżego imbiru, imbir suszony (dodaje pikanterii), bazylia suszona, sól najlepiej morska, sos sojowy tamari , pieprz lub mielone ziele angielskie (to w zależności od posiadanej grupy krwi).
Sposób przygotowania:
- Por, cebulę, czosnek, pietruszkę, seler, marchewkę kroimy na kawałki, kształt według fantazji, seler można w większą kosteczkę (1cm na 1cm), wtedy będzie udawać ziemniaki. Ogólnie nie należy bardzo jarzyn rozdrabniać, potrawa zyska wtedy na atrakcyjnym wyglądzie. Do jarzyn dodajemy imbir mielony, bazylię, sól, utarty świeży imbir, olej z pestek winogron i niewielką ilość wody. To wszystko dusimy pod przykryciem około 20 minut, pilnując, by zawsze w rondlu była woda. Kroimy filet z łososia w kostkę (raczej większą) i dodajemy go do jarzyn już po odstawieniu ich z ognia, doprawiamy sosem tamari i dajemy potrawie odpocząć przez parę minut. Potem pozostaje już delektować się smakiem i czerpać zdrową energię z naszego kulinarnego dzieła.
- Można to samo zrobić z dorszem, ale ja wolę łososia, bo daje potrawie wyrazisty smak ryby, co w połączeniu z resztą składników tworzy dla mnie wyśmienitą całość. Dla nadania bardziej zwartej konsystencji, można dodać odrobinę mąki orkiszowej.
Składniki:
- 2–3 średnie cukinie;
- 1 dużą cebulę;
- 2–3 ząbki czosnku;
- 2 łyżki oliwy;
- wywar;
- grzanki.
Sposób przygotowania:
- Cukinię myjemy, i nie obierając, drobno kroimy. (można zetrzeć na tarce). Do rozgrzanej oliwy w garnku wrzucamy drobno pokrojoną cebulę i czosnek. Gdy cebula się zarumieni, dolewamy 1,5 litra wywaru i dodajemy cukinię. Solimy i przez kwadrans gotujemy pod przykryciem. Gdy zaobserwujemy zmiękczenie się cukinii, miksujemy i dosmaczamy. Ja dodałam trochę kurkumy, kolendry, sosu sojowego i imbirowego. W przerwach między tymi czynnościami można robić grzanki. Kroimy drobno chleb i smażymy go na oliwie z solą i rozgniecionym czosnkiem.
- Cukinię kroimy w cienkie plasterki, smażymy na oliwie razem z cebulą i startą marchewką, dodajemy soli, i jak kto lubi, kolendrę, kurkumę – w oryginale jest sól i pieprz. Smażymy dalej, dopóki cukinia nie będzie miękka.
- Pokroić cukinię w plastry, obsmażyć na rozgrzanej oliwie, posolić, doprawić jakąś przyprawę zamiast pieprzu, położyć na kromce benusa, na to nieco sosu jogurtowo-czosnkowego. W oryginale jest jeszcze plaster pomidora. Można go zastąpić innym warzywem.
- Smażona cukinia. Cukinię pokroić w plastry , umoczyć plastry w jajku, a następnie w bułce tartej (ja robiłam bez bułki, można ją czymś zastąpić, zastanawiałam się nad sezamem) i smażyć na oliwie.
Składniki:
- cykoria;
- morele;
- orzechy włoskie;
- oliwa;
- trochę miodu lub cukru;
- ilości wg uznania;
- sok z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki połączyć i dokladnie wymieszać.
Składniki:
- 4 filety z dorsza;
- 3 pęczki natki;
- 3 ząbki czosnku;
- 8 łyżek oleju;
- 2 łyżki soku z cytryny;
- sól.
Sposób przyrządzenia:
- Filety opłucz i osusz. Natkę umyj, osusz i drobno posiekaj, a obrany czosnek przeciśnij przez praskę, wymieszaj w misce z natką, olejem, sokiem z cytryny i pół łyżeczki soli i pieprzu. Połowę sosu wlej do żaroodpornej formy, ułóż w niej filety, polej je resztą sosu i przykrytą formę, wstaw na godzinę do lodówki. Rybę taką piecze się przykrytą folią aluminiową ok. 20 minut w temperaturze 180°C, a podaje się z masłem ziołowym.
Składniki:
- paczka soczewicy zielonej;
- 2x marchewka;
- 2x pietrucha;
- 1x seler;
- 1x cebula;
- 1x por;
- 8x suszone śliwki;
- fruktoza do smaku;
- sól;
- ziele angielskie mielone;
- 1.5–2 cm imbiru.
Wykonanie:
- Soczewicę należy ugotować w wodzie z dodatkiem liścia laurowego i 1–2 ząbków czosnku (wody 2 cm ponad poziom soczewicy, uwaga – ma być jędrna, nierozgotowana), po ugotowaniu czosnek i liść laurowy wyrzucamy, warzywa należy poddusić na patelni z dodatkiem wody i oleju, np. z pestek winogron (ok. 20 min), kiedy woda odparuje dodajemy cebulkę, a po chwili namoczone parę min. wcześniej śliwki oraz fruktozę; wszystko koniecznie doprawiamy utartym imbirem, solą i zielem angielskim. Ugotowaną soczewicę przerzucamy na patelnię z warzywami i starannie wszystko mieszamy. Odstawiamy do "przegryzienia".
Składniki:
- 3 szklanki ryżu (najlepiej pełnoziarnistego);
- 2 duże cebule;
- 2 jaja;
- 2 czubate łyżki wyłuskanych nasion słonecznika lub dyni;
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki;
- 3 łyżki sosu sojowego;
- łyżka oleju;
- łyżka zmielonych ziaren sezamu;
- 3 ząbki czosnku;
- sproszkowane przyprawy- imbir, kolendra;
- mielone ziele angielskie, sól.
Panierka:
- 3 łyżki mąki np. orkiszowej;
- łyżka owsianych otrąb;
- 2 łyżki ziaren sezamu;
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Ryż wypłucz, zalej sześcioma szklankami gorącej wody i wstaw do gotowania (na około 15-20 minut). W tym czasie rozetrzyj czosnek z solą, a cebule pokrój w kostkę.
- Ugotowany ryż, cebulę, czosnek i natkę pietruszki dokładnie zmiksuj, następnie wymieszaj z jajkiem, sosem sojowym, nasionami słonecznika oraz przypraw do smaku kolendrą, imbirem, solą i zielem angielskim. Z powstałej masy uformuj nieduże kotlety, obtocz je w mące wymieszanej z otrębami i ziarnem sezamu. Smaż na gorącym oleju, np. z pestek winogron.
Składniki:
- 1 opakowanie szpinaku mrożonego;
- 20–30 dkg makaronu orkiszowego;
- 2 duże cebule;
- 3–4 ząbki czosnku;
- 1–2 łyżki oleju z pestek winogron.
Przyprawy:
- sól morska (podobno lepiej przyswajalna niż kamienna, a na pewno dodająca charakterystycznego dla kuchni śródziemnomorskiej aromatu);
- mielone ziele angielskie;
- mielona kolendra;
- mielona gałka muszkatołowa;
- suszona albo świeża bazylia;
- kurkuma;
- sos sojowy.
Sposób przygotowania:
- Kroimy cebulę w paski i dusimy na oleju wraz wszystkim przyprawami, za wyjątkiem bazylii i sosu sojowego. Do duszenia dolewamy odrobinę wody. Czosnek siekamy i dodajemy do już lekko zeszklonej cebuli, po minucie wsypujemy mrożony lub świeży szpinak. W przypadku mrożonego potrawa jest gotowa w momencie rozmrożenia szpinaku (świeży trochę dłużej). Na koniec dodajemy bazylii i wspomnianego wcześniej sosu sojowego.
- Gotujemy makaron orkiszowy z dodatkiem odrobiny oleju i soli, makaron musi być jędrny, bo w przeciwnym wypadku, po wymieszaniu go ze szpinakiem, zrobi się z tego papka, a to umniejszy walorów smakowych przygotowanej potrawy. Wymieszany makaron ze szpinakiem pozostawiamy na 5 minut do tzw. „przegryzienia”. Sugeruję, żeby szpinak dominował nad ilością makaronu. Smacznego.
Składniki:
- 100 g gotowanego lub pieczonego kurczaka bądź indyka bez skóry;
- 100 g groszku z marchewką;
- 50 g kiełków sojowych;
- 3 liście sałaty rzymskiej;
- 150 g brokułów;
- 50 g jogurtu naturalnego;
- pół łyżeczki fruktozy;
- łyżeczka suszonej bazylii;
- pół łyżeczki kurkuma;
- sok z cytryny;
- sól do smaku.
Sposób przygotowania:
- Brokuły ugotuj na półtwardo (4–5 minut). Groszek z marchewką odcedź, jeżeli jest z puszki, lub ugotuj na półtwardo, jeżeli to mrożonka.
- Umytą sałatę porwij na duże kawałki, wrzuć do miski, dodaj groszek z marchewką, mięso pokrojone w dość dużą kostkę, kiełki i brokuły. Wymieszaj.
- Zrób sos z jogurtu, bazylii, kurkumy, fruktozy i soku z cytryny. Tym sosem polej sałatkę.
- 1 szklanka płatków owsianych zwykłych lub "górskich" zalać wrzątkiem, odstawić na ok. 15 minut, po czym zmieszać z 1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej, 1 dużą drobno pokrojoną i uduszoną cebulą, 3 ząbkami czosnku, przyprawami i solą. Formować kotlety i smażyć na małym ogniu.
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej;
- 1 szklanka ugotowanej soczewicy;
- 1 duża cebula;
- garść orzechów włoskich;
- 2 łyżki oleju;
- 15 dag serka sojowego tofu;
- kminek, sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Cebulę posiekać i zeszklić na rozgrzanym oleju. Dodać kaszę i soczewicę, przesmażyć. Zmiksować lub zemleć w maszynce razem z obranymi orzechami i osączonym z zalewy serkiem tofu. Doprawić solą, zmielonym kminkiem i pieprzem. Wstawić do lodówki.
Składniki:
- 10 dag zmielonych orzechów włoskich;
- 10 dag cukru pudru;
- 2 białka.
Sposób przygotowania:
- Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i orzechy. Nakładać łyżką na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w 200°C przez ok. 15 min.
Składniki:
- 10 dag płatków owsianych;
- 5 dag migdałów;
- 5 dag orzechów;
- 2 białka;
- 3/4 szklanki cukru pudru.
Sposób przygotowania:
- Płatki wysypać na suchą patelnie i uprażyć, stale mieszając, a potem na desce zmiażdżyć wałkiem. Migdały i orzechy sparzyć, oczyścić z łupinek, drobniutko posiekać. Białka ubijać, dosypując stopniowo cukier puder, aż lśniąca piana będzie się odrywała się płatami od trzepaczki. Wymieszać ją z płatkami, orzechami i migdałami. Masę wyciskać ze szprycy małymi porcjami na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (można też kłaść łyżką). Wstawić do ciepłego piekarnika (150°C) na 30 min.
- Ciasteczka orzechowe kiedyś często robiłam (jak miałam nadmiar orzechów w domu) i wszystkim bardzo smakowały. Ciasteczek owsianych jeszcze nie robiłam (dopiero wczoraj natknęłam się na ten przepis), ale zamierzam je zrobić. Nie wiem, czy cukier puder w tych przepisach można czymś zastąpić (czekam na sugestie), ale jeśli nawet nie, to myślę, że raz na jakiś czas trochę takich słodkości nam nie zaszkodzi.
Składniki:
- 3/4 szklanki kaszy jaglanej;
- 30 dag dyni lub marchewki;
- 2–3 jaja;
- szczypta proszku do pieczenia;
- gałka muszkatołowa;
- sól;
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Kaszę zalać 3 szklankami zimnej wody, osolić, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem, aż się rozklei. Marchewkę lub dynię obrać i zetrzeć na tarce do jarzyn. Dodać do kaszy wraz z jajami, proszkiem do pieczenia, solą i gałką muszkatołową. Wyrobić masę. Łyżką formować placuszki i smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju.
Składniki:
- 2 szklanki wody;
- 2 szkl. płatków owsianych zwykłych lub "górskich";
- 1 szkl. pokrojonych jabłek;
- 2 łyżki otrąb owsianych;
- 1 łyżka oliwy z oliwek;
- 1 łyżeczka soli.
Sposób przygotowania:
- Wszystkie składniki zmiksować razem. Piec w gofrownicy, posypując nasionami słonecznika.
Komentarze