Dodano: 2015-10-14

Jajko, nasz przyjaciel. Ile jajek jeść tygodniowo? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Do dziś nie rozstrzygnięto, co było pierwsze - jajko, czy kura. Ale można porównać ich zdrowotne zalety i wady. W piramidzie żywienia stworzonej przez amerykańskiego dietetyka, prof. Waltera Willetta z Uniwersytetu Harvarda, jajka (obok ryb i drobiu) znajdują się wśród produktów, które powinniśmy jadać aż kilka razy w tygodniu. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że można jeść do 10 sztuk tygodniowo, uwzględniając także te znajdujące się w makaronach, ciastach, deserach, itp. Jedynie osobom, które mają podwyższony poziom cholesterolu, radzą ograniczyć się do 2-4 jajek na tydzień.

Jajka i ich zalety

Jajka należy jeść ze względu na ich bardzo bogate "wnętrze”. Z żywieniowego punktu widzenia jajka stanowią skumulowane źródło większości podstawowych składników odżywczych w najkorzystniejszych dla organizmu proporcjach. Najistotniejsze z nich to

  • Białka - regulują procesy przemiany materii i wiele funkcji ustroju, zapewniając prawidłowy stan funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiednie ilości białek decydują o normalnym wzroście i rozwoju człowieka, regeneracji wydalanych lub uszkodzonych tkanek. Jajka są jedynym produktem zawierającym wszystkie tzw. aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie wytwarza i musi otrzymywać z pożywieniem.
  • Witaminy – najcenniejsza witamina A - zawarta w jednym jajku pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania. Żółtka obfitują we wzmacniającą kości i skórę witaminę D. Jajko pokrywa też dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12, konieczne dla pracy komórek układu nerwowego.
  • Luteina - w organizmie człowieka gromadzi się przede wszystkim w plamce żółtej oka. Działa tam jak filtr przeciwsłoneczny, chroni plamkę przed uszkodzeniem, które grozi utratą wzroku. Ma silne właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu spowalnia proces starzenia i chroni przed nowotworami. Lecytyna zwana pogromcą tłuszczu. Rozbija ona tłuszcze i cholesterol na małe cząsteczki, zapobiegając ich odkładaniu się na ścianach tętnic. Usprawnia także pracę mózgu, poprawia pamięć. Żółtko jaj jest najlepszym źródłem lecytyny.
  • Składniki mineralne - jajka są bogate m.in. w żelazo, potas, cynk, chrom, fosfor niezbędne dla prawidłowej pracy serca, układu odpornościowego, krwiotwórczego i nerwowego. Dlatego żółtka polecane są osobom z anemią.
  • L-tyrozyna – to substancja, która uczestniczy w produkcji serotoniny – jest ona odpowiada za dobry nastrój.
  • Tłuszcze - aż 75% stanowią zdrowe tłuszcze nienasycone omega-3 i omega-6. Zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej. Tłuszcze nasycone, niekorzystne dla organizmu, stanowią tylko 30% (mowa o cholesterolu znajdującym się w żółtku).

jajka to naprawdę wartościowy składnik diety

Wady jajek

Białko jajka bywa częstym alergenem. Spotyka się to zwłaszcza u dzieci, mówi się wtedy o skazie białkowej. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, mama powinna wyeliminować białka jajek ze swojej diety, choć najczęściej zaleca się wycofanie wszystkich produktów na bazie mleka. Żółtko zawiera silny alergen – owoalbuminę, która nawet w małych ilościach może spowodować silne reakcje uczuleniowe. Dlatego całe jajko można podać malcowi najwcześniej w 11. miesiącu. Uwaga: jeśli dziecko jest alergikiem, niech spróbuje żółtka dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia.

Cholesterol – jajka są go winne, czy nie?

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi jest czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Nasuwa się więc pytanie - czy jedząc jajka, jesteśmy skazani na pozatykane cholesterolem tętnice i w konsekwencji zawał serca? Zdecydowanie nie powinnyśmy rezygnować z jedzenia tych pyszności w skorupkach. Naukowcom nie udało się wykazać, że ludzie jedzący dużo jajek częściej chorują na serce. Za spożywaniem jajek przemawiają obecne w jajku nienasycone kwasy omega, które w dużym stopniu neutralizują wpływ cholesterolu. Zaledwie 1/3 cholesterolu organizm czerpie z pożywienia. Resztę produkuje sam. Jeśli spożywamy dużo niezdrowego tłuszczu, zmniejsza się nasza własna produkcja. Jednak bardziej niż cholesterol z żółtek jaj szkodzą nam nasycone tłuszcze zwierzęce (np. z masła, wieprzowiny). Dietetycy są zdania, że jeśli poziom cholesterolu nie przekracza 200 mg/dl, nie trzeba się ograniczać w spożywaniu jajek. Jedynie ludzie, którym lekarz zaleca dietę antymiażdżycową, nie powinni zjadać więcej niż 2-3 jaj tygodniowo. Jajka są wręcz niezastąpione w kuchni. Mają uniwersalne zastosowanie. Stosowane jako dodatek podkreślają smak wielu potraw. Jajka są dobrą alternatywą wobec słodkich płatków śniadaniowych lub niezdrowych przekąsek, pełnych nasyconych kwasów tłuszczowych. Żółtko to prawdziwa kopalnia witamin, wykorzystaj to!

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane