Do czego potrzebne jest nam żelazo?
Niedobory żelaza są najczęściej spowodowane niewłaściwą dietą zawierającą zbyt małe ilości tego składnika mineralnego. Innymi przyczynami mogą być obfite krwawienia (miesiączka, krwawienie z przewodu pokarmowego), nieodpowiednie wchłanianie z przewodu pokarmowego. Specyficznym okresem w życiu kobiety jest ciąża i okres karmienia piersią, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo i niedobory występują bardzo często. Nierzadko też niedokrwistość dotyczy kobiet, które stosują diety odchudzające o niedoborowym poziomie żelaza i innych składników odżywczych odgrywających ogromną rolę w procesach krwiotwórczych (kwas foliowy, witamina B12, kobalt, miedź).
Objawy niedoboru żelaza:
- osłabienie,
- apatia,
- owrzodzenie języka, jamy ustnej,
- siniaki,
- krwawienia z nosa,
- zwiększona odporność na przeziębienia i infekcje,
- obniżenie koncentracji i sprawności umysłowej,
- zły nastrój,
- spadek sprawności fizycznej
- bladość skóry,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- zaburzenia pracy rytmu serca.
Nadmiar bywa szkodliwy
Zbyt duża zawartość żelaza w organizmie może odkładać się w wątrobie, trzustce i w innych narządach, powodując tzw. hemochromatozę. Objawy zatrucia u dorosłych zdrowych osób są rzadkie. Przedawkowanie żelaza powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca oraz choroby nowotworowe, w szczególności raka odbytnicy.
Wchłanianie żelaza
Żelazo dzieli się na hemowe, którego źródłem są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego oraz niehemowe – zawarte głównie w produktach roślinnych. Żelazo hemowe przyswaja się w około 20%, natomiast znacznie gorzej wchłaniane jest niehemowe (tylko w 5%). Zaznaczyć należy, że w codziennym jadłospisie powinno się znaleźć żelazo z obu źródeł.
Żelazo na wagę złota – źródła żelaza
- chude mięso czerwone,
- drób,
- wątróbka (nie poleca się jej kobietom ciężarnym)
- ryby, szczególnie z dużą zawartością olejów, które można zamrozić lub zakonserwować (takie jak makrele, sardynki, czy szprotki),
- żółtka jaj,
- rośliny strączkowe – w szczególności: fasola z puszki, soczewica oraz ciecierzyca,
- orzechy,
- ryż pełnoziarnisty,
- kasze gruboziarniste,
- tofu,
- chleb z pełnego przemiału,
- zielone warzywa, szczególnie jarmuż, rzeżucha i brokuły,
- boćwina, buraki,
- suszone owoce (np. morele, rodzynki i śliwki).
Żelazo – to warto wiedzieć
Odpowiedni dobór produktów w codziennej diecie znacznie ogranicza ryzyko niedoboru żelaza. Należy pamiętać, że przyswajalność żelaza zwiększa spożywanie pokarmów bogatych w żelazo łącznie z produktami zawierającymi dużą ilość witaminy C oraz kwasu cytrynowego (np. kapusta kiszona, papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, czarne porzeczki, pomarańcze).
Natomiast pokarmy bogate w wapń, fityniany, polifenole oraz fosforany zmniejszają wchłanialność tego pierwiastka (np. otręby pszenne, białko sojowe, herbata, kawa, orzechy, strączkowe, czekolada mleczna, mleko i sery).
Komentarze
Miałam spore niedobory i niestety dieta nie zdaje sie na wiele, więc wspomagam się dodatkowo Chela Ferr forte. W przeciwieństwie do innych leków przy kuracji Chela ferr żadnych negatywnych skutków nie odczułam, a morfologia poprawiła się już w miesiąc po rozpoczęciu kuracji.