Na czym polega dieta przy anoreksji?
Dieta przy anoreksji, dla chorych na anoreksję powinna dostarczać w zwiększonej ilości węglowodany złożone (warzywa, owoce, zboża), białko (chude mięso, drób, ryby, nabiał) oraz dobry tłuszcz roślinny i kwasy omega-3 (tłuste ryby, słonecznik, orzechy). Trzeba pamiętać, aby porcje nie były zbyt obfite, ponieważ osoba uczy się na nowo jeść i zbyt duże porcje jedzenia mogłyby zniechęcić do prawidłowego odżywiania. Dlatego najlepiej spożywać 5–6 posiłków dziennie. Zalecany jest umiarkowany ruch, spacery na świeżym powietrzu działają na zaostrzenie apetytu i pomagają doprowadzić wyczerpany chorobą organizm do formy.
Dieta przy anoreksji:
Dieta przy anoreksji powinna dostarczać około 2000 kcal dziennie, w miarę poprawiania się stanu chorego kaloryczność diety się zmniejsza dostosowując do indywidualnej potrzeby.
Trwa: tak długo, aż nastąpi wzrost wagi i poprawa zdrowia.
Polecana: wszystkim osobom walczącym z anoreksją.
Szczególnie bogata w: witaminy z grupy B, witaminę C, białko, węglowodany złożone oraz błonnik.
Dieta przy anoreksji – jadłospis
- Śniadanie: 500 kcal – Burger kurczakowy, sałatka z papryki czerwonej (100 g), sałaty lodowej (100 g), orzechów włoskich siekanych (20 g), pomidora (100 g), skropionych oliwą i sokiem z cytryny, szklanka herbaty owocowej bez cukru.
- II Śniadanie: 234 kcal – Serek homogenizowany jagodowy (150 g), szklanka wody mineralnej niegazowanej.
- Obiad: 705 kcal – Makaron z szynką i kukurydzą, surówka z kapusty kwaszonej (150 g), szklanka zielonej herbaty bez cukru.
- Podwieczorek: 200 kcal – Suflet z sera białego chudego, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
- Kolacja: 293 kcal – Ryba w galarecie (200 g), kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną margaryną, cykoria (100 g), szklanka herbaty zielonej bez cukru.
- Posiłek przed snem: 100 kcal – Szklanka soku grejpfrutowego.
- Śniadanie: 500 kcal – Omlet z dwóch jajek smażony na parze, z miodem (25 g), mała mandarynka, szklanka kakao na mleku 0,5% bez cukru.
- II Śniadanie: 195 kcal – Baton muesli śliwkowy, gruszka (150 g), szklanka wody mineralnej niegazowanej.
- Obiad: 695 kcal – Talerz krupniku, kotlet jagnięcy z sałatką marchwiowo -jabłkową, buraki gotowane (150 g), szklanka kompotu z jabłek.
- Podwieczorek: 195 kcal – 35 g łuskanych nasion słonecznika, szklanka herbaty owocowej bez cukru.
- Kolacja: 310 kcal – Dwie kromki chleba żytniego posmarowane niskokaloryczną margaryną z dwoma liśćmi sałaty z plasterkiem szynki wieprzowej i plasterkiem kiełbasy krakowskiej suchej, pomidor (100 g), szklanka kawy zbożowej z mlekiem 0,5 % (100 ml) bez cukru.
- Posiłek przed snem: 100 kcal – Banan w czekoladzie, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
- Śniadanie: 480 kcal – Pasztecik z mięsem, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
- II Śniadanie: 195 kcal – Kawałek biszkoptu na białkach (100 g), szklanka bawarki z mlekiem 0,5% (100 ml) bez cukru.
- Obiad: 705 kcal – Ryba z guacamole, ziemniaki opiekane (200 g), surówka z pomidora (100 g), ogórka zielonego (100 g) i cebuli (50 g), szklanka wody mineralnej niegazowanej.
- Podwieczorek: 205 kcal – Galaretka z mleka słodkiego (250 ml).
- Kolacja: 315 kcal – Rostbef pieczony (150 g), kromka chleba żytniego posmarowana niskokaloryczną margaryną, ogórek kiszony (100 g), szklanka herbaty owocowej bez cukru.
- Posiłek przed snem: 105 kcal – Galaretka, szklanka wody mineralnej niegazowanej.
- Śniadanie: 515 kcal – Bułka zapiekana, kilka liści sałaty i kilka plasterków ogórka zielonego, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- II Śniadanie: 195 kcal – Mus z kaszy manny (150 g), szklanka herbaty zielonej bez cukru.
- Obiad: 710 kcal – Hamburger meksykański, kukurydza gotowana (50 g), szklanka herbaty owocowej bez cukru.
- Podwieczorek: 200 kcal – Sałatka owocowa, szklanka wody niegazowanej.
- Kolacja: 300 kcal – Dwie kanapki z chleba żytniego posmarowane cienko niskokaloryczną margaryną z dwoma liśćmi sałaty, z plasterkiem sera żółtego i plasterkiem kiełbasy szynkowej, papryka czerwona (100 g), szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
- Posiłek przed snem: 95 kcal – Banan (100 g).
- Śniadanie: 495 kcal – Sandwicz, surówka z cykorii skropionej oliwą i cytryną (100 g), szklanka kawy zbożowej z mlekiem 0,5% (100 ml) bez cukru.
- II Śniadanie: 210 kcal – Talerz zupy „nic".
- Obiad: 680 kcal – Kuskus z kurczakiem w miodzie, brokuły gotowane (200 g), szklanka soku pomarańczowego.
- Podwieczorek: 240 kcal – Awokado (150 g), szklanka wody mineralnej niegazowanej.
- Kolacja: 290 kcal – Ozór w galarecie (100 g), kromka chleba pełnoziarnistego posmarowanego niskokaloryczną margaryną, papryka zielona (100 g), szklanka herbaty owocowej bez cukru.
- Posiłek przed snem: 100 kcal – Jogurt naturalny bez cukru (150 g).
Dieta dla anorektyczek – przepisy
1/2 banana przekroić na pół wzdłuż i ostrożnie wbić patyczki od lizaków w dwie połówki banana. 30 g gotowej polewy czekoladowej podgrzać i zanurzyć w niej banana, następnie położyć banana na pergamin i obtoczyć w łyżeczce kolorowej posypki zanim czekolada stężeje, włożyć na 10 minut do zamrażarki.
Dwa kotlety jagnięce oczyszczone z tłuszczu posmarować z obu stron oliwą i galaretką miętową do mięsa, piec 3 minuty z każdej strony, aż się upieką w środku. 125 g ziemniaków obrać, pokroić w kostkę i ugotować, utłuc z 10 g masła i łyżką mleka 1,5% na puree. Doprawić solą i pieprzem. Kotlet położyć na puree i podawać z sałatką marchwiowo-jabłkową z 1/4 grubo startej marchwi, 1/4 startego jabłka, 1/4 pędu pokrojonego w plasterki selera naciowego, 30 g posiekanych orzechów włoskich, 1/2 drobno posiekanej mięty i łyżki jogurtowego sosu do sałatek.
100 g makaronu wstążki ugotować na półtwardo i odcedzić. 100 g kukurydzy z puszki podgrzewać z 50 ml śmietany 22%, aż się zagotują, zmniejszyć ogień i dodać 20 g szynki wołowej pokrojonej w paski. Gotować 3 minuty, doprawić solą i pieprzem. Makaron polać sosem ze śmietany i szynki, posypać natką.
W misce wymieszać 80 g kurczaka mielonego, 1 drobno posiekaną dymkę, 2 łyżki bułki tartej i 1/4 roztrzepanego jajka. Uformować dwa kotleciki, posmarować oliwą i piec w piekarniku około 15 minut, aż będą gotowe. Bułkę pełnoziarnistą paluch przekroić na pół wzdłuż, ułożyć na spodzie kotleciki, posypać grubo kiełkami lucerny i przykryć wierzchem bułki.
Wlać łyżkę soku pomarańczowego do naczynia żaroodpornego i dodać łyżeczkę żelatyny. Odstawić, by nasiąkła. 30 ml soku pomarańczowego zagotować, wlać do żelatyny i mieszać, aż się całkowicie rozpuści. 1/3 banana i 2 truskawki pokroić w plasterki i włożyć do salaterki, zalać galaretką, włożyć do zamrażalnika na 20 minut. Podawać z jogurtem naturalnym bez cukru i miętą.
125 g fileta z pangi białej bez skóry obtoczyć w mące. Połączyć łyżkę bułki tartej, łyżeczkę tartego parmezanu, 1/2 łyżeczki drobno posiekanej natki, 1/2 łyżeczki drobno posiekanego koperku i 1/2 łyżeczki grubo posiekanych migdałów. 1/2 rozmąconego jajka wymieszać z 1/2 łyżeczki mleka 1,5%. W jajku zanurzać rybę i obtaczać w panierce. Przygotować guacamole — w miseczce połączyć 50 g musu z awokado, 1/4 drobno posiekanego pomidora i 1/6 posiekanej drobno cebuli. Rybę usmażyć na oleju, osuszyć na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu i podawać z guacamole.
Piekarnik nagrzać do 240°C. 1/6 posiekanej cebuli i 1/2 ząbka czosnku podsmażyć na oliwie, dodać 40 g mielonej wołowiny i zrumienić. Dodać 70 g rozgniecionych pomidorów z puszki, 40 g fasoli z puszki i 1/4 łyżeczki koncentratu pomidorowego, wymieszać i smażyć 5 minut. Spodeczkiem o średnicy 14 cm wykroić kółko w arkuszu mrożonego ciasta francuskiego, ciastem wyłożyć wytłuszczoną foremkę i wypełnić masą mięsną, na wierzch posypać łyżkę tartego sera żółtego light i piec 20 minut w piekarniku.
50 g kuskusu zalać 50 ml wrzątku, dodać 10 g masła. 25 g mrożonego groszku i 25 g mrożonej kukurydzy ugotować. Widelcem spulchnić kuskus i wymieszać z groszkiem i kukurydzą, trzymać w cieple. 125 g polędwiczek z kurczaka pokroić w paski i usmażyć na patelni na oleju, gdy będzie gotowy dodać 1/2 łyżeczki płynnego miodu i 1/2 łyżeczki soku z cytryny, wymieszać i podsmażyć chwilę. Kurczaka położyć na kuskus z groszkiem i kukurydzą.
Na oleju usmażyć jajko sadzone. Zrobić tosty z 3 kromek chleba tostowego pełnoziarnistego, posmarować je z jednej strony łyżeczką majonezu, na pierwszym ułożyć sałatę i drugi tost, na drugim położyć 25 g rozdrobnionej chudej szynki wieprzowej, trzy plasterki pomidora i jajko sadzone, na wierzch położyć ostatni tost. Tosty przekroić na cztery, by powstały trójkąty.
1/4 obranej cebuli zetrzeć na tarce i włożyć do naczynia ze 100 g mielonej wołowiny, wymieszać z miąższem z jednej bułki, łyżką mleka 1,5%, 1/2 łyżeczki przypraw do taco, łyżeczką drobno posiekanej natki, solą i pieprzem. Wymieszać, uformować kulkę i spłaszczyć ją, obsypać mąką i usmażyć na oliwie około 15 minut, by kotlet był gotowy. Bułkę do hamburgerów podgrzać, przekroić na pół, na spód położyć kilka liści sałaty, kotlet, 50 g gotowej salsy taco i przykryć całość wierzchem bułki.
Piekarnik nagrzać do 20°C. Z jednej okrągłej bułki ściąć wierzch, wydrążyć i opiec w piekarniku. 20 g chudej szynki wołowej drobno posiekać, wymieszać z 50 g sera żółtego light, włożyć do bułki, wbić jajko i zapiekać ponownie 5 minut. Posypać łyżką tartego sera żółtego light i zapiekać 5 minut.
Wymieszać 1/4 małej puszki ananasa z jabłkiem pokrojonym w kostkę, 1/4 banana pokrojonego w plasterki i 30 g czerwonych winogron bez pestek. Owoce wymieszać w salaterce ze 100 g serka homogenizowanego naturalnego.
Komentarze
Nie wydaję mi się, żeby osoba z uszkodzonymi jelitami i innymi narządami w dodatku CHORA NA ANOREKSJĘ była w stanie przełknąć coś takiego jak ''burger kurczakowy'' : ) Dieta jest kompletnie bezsensu i słabo zbilansowana. Załamałam się czytając ją.
Nie zjadłabym czegoś takiego!zmagam się z anoreksja od 15lat. Z prawidłowej wagi (62 kg) przy wzroście 175cm, zjechałam, różnymi metodami..L do 36kgpotem była przeplatanka. Chudniecie, tycie, chudńiecie, tycie.teraz staram się nauczyć jesc na nowo, pomijając, ze jestem po półrocznej terapii (6h/ dzień, różne zajęcia !!! incl. obiad na końiec zajęć, obiad typu: żywa, zwykła, szpitalna: jarzynowa, ogórkowa, pomidorowa, etc..., na drugie danie ziemniaki, gotowane warzywa typu: buraczki, szpinak, maorchewka z groszkiem i kawałek jakiegoś białka: ryba, pulpet, ... Gotowane, lekko strawne. I to dla mnie, ańorektyczki jest ok.w ramach własnych posiłków, na śniadanie gotowałam se owsiankę (ew kasze manna), po południu jadłam owoce, na kolacje znów jakaś mleczna zupę lub kanapki z białego, najzwyklejszego chleba z żółtym serem. Przestarzałe się obżerać, mieć ochotę na słodkie. Lubie taki system: mleczna zupa, zupa i drugie, owoce i kanapki na kolacje. Ale każdy jest inny i powinien jesc, bo mu pasuje, żeby se ńie utrudniać. Niemńiej pamietam pierwszy okres, kiedy zwiększyłam kaloryczność o 5kcal/tydz,żeby nie utyć. Jak PŁAKAŁAM, kiedy ńie zauważyłam, ze przez pomyłkę kupiłam 10kcal tłustsze jogurt, itp. To jest walka na smierć i życie. Nadal jest mi trudno, ale z pomocą przyjaciół, wsparcia, ciepła i chęci, ufam, ze wygram i życzę tego wszystkim cierpiącym. POWODZENIA :*
SERDECZNIE POZDRAWIAM I KOCHAM CIĘ...
jak przygotowujesz owsiankę? też zmagam się z anoreksją...:-(
Czy moglabym prosic o kontakt ? Prosze niezmiernie o wiadomosc na mail gabriela.krol@poczta.onet.eu z gory dziekuje I bardzo licze na odzew
A co ma jeść anorektyczka wegetarianka
Dziekuje za tak obszerny artykul plus przepisy. Tego szukalam dla mojego 13-nastolatka.
Ja mam 12 łatkę i tez nie chce jeść . Czyta skład i mówi ze nie będzie jadła . Nie wiem co mam już robić
Masakra burger? Ja choruje już rok, zaczęłam leczenie i w życiu bym nie zjadła burgera chyba że wtedy gdy mam napady bo od miesiąca mam epizody bulimi od kwietnia zeszłam z małej nadwagi 104 kg do niedowagi 57 kg gdzie prawidłowa to przy moim wzroście 190 cm to 68 kg
Witam, czy moglabym prosic o kontakt mailowy? Prosze o wiadomosc na mail gabriela.krol@poczta.onet.eu z gory dziekuje I bardzo licze na odzew
Niestety, ale poszukując informacji na temat anoreksji uznaje że polskie strony internetowe są bardzo powierzchowne iż nie opierają się na licznych dokumentach istniejący w języku angielskim. Polacy myła się łudzą informacjami które zaniżają potrzeby kaloryczne. Dobrze by było przeczytać Minnesota Starvation Experiment jak i liczne opublikowane badania medyczne które dokumentnie utwierdzają potrzebę nadzywienia (3000-8000 kalorii) organizmu zniszczonego przez anoreksję. Sposób ratowania opiera się na spożywaniu podczas pierwszej fazy, przetworzonych kalorii, pózniej zmieniając dietę na bardziej zdrowa lecz kaloryczną. Niestety, Polskie podejście odżywiania, choć bardzo zdrowe, nie pomoże odpowiednio odżywić tak uszkodzony organizm dostatecznie aby wyszedł mózg z wiary iż żywność jest zagrożeniem. Uwagi tu stanowią niebezpieczeństwo dla wyjścia z choroby.
Nie jestem przekonana czy podana dieta przekona anorektykow.... mojej 13 letniej corki nie przekonala... Jedyne co z calego tego jadlospisu zjadla to makaron (durum) z szynka (z indyka) i kukurydza... i herbata zielona... na cala reszte nawet nie spojrzala :(
Nie powinna jeść ogórka, albo kiszonej kapusty.. kto to układał ?
Ktoś kto proponuje taką dietę nie zna się ani na dietetyce ani nie ma pojęcia o anoreksji!