Dodano: 2015-10-21

Jak powinna wyglądać dieta w chorobie nowotworowej? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Dieta w chorobie nowotworowej jest bardzo istotna, aby wspomagać leczenie i regenerować organizm. Dieta jest bardzo ważnym aspektem, a odpowiednio przeprowadzona może zdecydowanie pomóc w leczeniu. Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta musi być w pełni dopasowana do wymagań organizmu i dostarczająca mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i walki z chorobą składników odżywczych.

 Dieta w chorobie nowotworowej – co należy wprowadzić, a co wykluczyć?

Należy pamiętać o spożywaniu lekkostrawnych posiłów, nie będąch obiążeniem dla ukłądu trawiennego. Trzeba unikać wzdymających warzyw strączkowych oraz smażonych i duszonych dań z kapustą i cebulą. Zaleca się gotowanie w wodzie i na parze oraz pieczenie w folii aluminiowej. Niewskazane jest smażenie. Zupy zagęszczaj ziemniakami lub kaszą jaglaną. Spożywaj zalecaną ilość warzyw (500–600 g) w formie surowej, duszonej lub gotowanej, zależnie od kondycji organizmu.

dieta w chorobie nowotworowej

Uwaga! Przy nowotworach przewodu pokarmowego, np. żołądka, trzeba unikać nadmiaru błonnika. Unikaj owoców, zawierają dużo cukru, zatem nie są wskazane w chorobie. Wybieraj sporadycznie owoce polskie, sezonowe po ugotowaniu i przetarciu. Wzbogać menu w oleje roślinne jako dodatek do warzyw lub zup.

Pamiętaj o białku

Dwa razy dziennie jedz jogurt naturalny, twarożek, chudy drób – to porcja białka niezbędnego do regeneracji organizmu, zapewniająca organizmowi dawkę energii. Możesz też spożywać ryby gotowane lub pieczone w folii.

Co należy wykluczyć?

  • Tłuszcze nasycone, które są składnikiem mięsa – wieprzowiny, tłustych serów, przetworzonych przekąsek i słodyczy. Ten rodzaj tłuszczu wpływa na gospodarkę hormonalną, mobilizując organizm do wytwarzania estrogenów oraz sprzyjając powstawaniu stanów zapalnych, co zwiększa ryzyko nowotworów.
  • Azotany i azotyny. Zawarte we wszystkich peklowanych wędlinach mogą przekształcać się w rakotwórcze nitrozoaminy, które zwiększają ryzyko nowotworów prostaty, jajników i piersi.
  • Alkohol, gdyż osłabia organizm, a wzmacnia działanie innych substancji rakotwórczych.
  • Izomery trans - rakotwórcze produkty przetwarzania tłuszczów roślinnych. Zawarte są w kostkach bulionowych, zupach w proszku, twardych margarynach w kostce, produktach cukierniczych.

Istotne jest, aby potrawy były spożywane świeże, bez odgrzewania, w miłej atmosferze i regularnie w ciągu dnia.

mgr inż. Kalina Gogała www.dieta.pl

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane