Zasada nr 1: wysmuklić, wydłużyć, nadać sylwetce lekkość
Powinnaś pamiętać, aby nie obciążać swojego ciała kolejnymi warstwami odzieży i nie dodawać mu zbędnej objętości. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany strój może optycznie wyszczuplić figurę. Służą temu różne sztuczki, które stwarzają wrażenie delikatności i kruchości oraz wysmuklają sylwetkę poprzez jej wizualne wydłużenie.
Linia ubrań powinna być więc lekko dopasowana; nie za bardzo obcisła i niezbyt luźna, tak, aby sylwetka była delikatnie zarysowana. Z tego powodu ważne jest, abyś wybierała odzież idealnie skrojoną, która najkorzystniej zbuduje kształt Twojej sylwetki. Linie cięć, odpowiedni krój i fason oraz właściwy rodzaj tkaniny i kolor to podstawy szczupłego wyglądu i Twoi sprzymierzeńcy.
Zasada nr 2: eksponować atuty, maskować wady
W kreowaniu siebie jako osoby dobrze ubranej, bez względu na rozmiar ubrań, jaki nosimy, bardzo ważne jest wypracowanie umiejętności maskowania niedoskonałości i eksponowania atutów. Każda kobieta znajdzie w swojej figurze to coś, co warte jest podkreślenia, to, co czyni ją ciekawą i interesującą.
Zatem jeśli masz zgrabne nogi, wybieraj spódnice do kolan, dopasowane, tzw. ołówkowe, które lekko schodzą ku dołowi albo w modnym aktualnie fasonie, pamiętając jednak o dopasowaniu na biodrach.
Jeśli natomiast masz piękne dłonie lub długą szyję, eksponuj te kobiece i pełne seksownej smukłości części swojego ciała ozdabiając je biżuterią. Piękny dekolt jest jak klejnot sam w sobie, więc jeśli masz ten atut, nie bój się nim pochwalić. Pamiętaj, że powinien się on kończyć tam, gdzie skóra jest gładka, bez fałdek i zmarszczek.
Stosunkowo szczupła talia lub kobieca, proporcjonalnie zbudowana sylwetka to atuty, o których marzy każda kobieta. Jeśli je posiadasz, możesz pozwolić sobie na noszenie paska, ale zawsze w pasie dla podkreślenia szczupłości tej części ciała.
Bielizna
Poświęć wiele czasu na dobranie odpowiedniej bielizny, ponieważ jej wybór ma kluczowe znaczenie dla Twojego wyglądu. Odpowiednio dopasowana do sylwetki wymodeluje Twoje ciało. Spłaszczające brzuch majtki, podtrzymujący naturalną linię biustu stanik oraz body, dzięki któremu Twoja sylwetka pozbędzie się tzw. wałeczków, to podstawowe elementy wyszczuplające figurę.
Tkaniny i wzory
Sylwetka, podobnie jak dzieło plastyczne, osiąga swój kształt poprzez formę, barwy i materiał. Szczególnie w przypadku kreowania wizerunku osoby pragnącej ukryć zbędne kilogramy istotna jest znajomość złudzeń optycznych. Poprzez ich umiejętne wykorzystanie można unikać przypadkowych deformacji figury, a także zatuszować pewne wady.
Najważniejsze, abyś wybierała tkaniny jednobarwne. Jednolitość i spójność to klucz do wizualnego wyszczuplenia ciała. Dopuszczalne są również małe wzory, które nie wpływają na zmianę sylwetki, gdyż obserwowane z pewnej odległości odbierane są jako jednorodna płaszczyzna. Obok gładkich, najkorzystniej prezentującymi się na Tobie deseniami są wzory typu tenis: delikatne pionowe prążki oraz jodełka.
Powinnaś zdecydowanie unikać dużych wzorów, mieszaniny ostrych barw, łączenia różnych wzorów, poziomych, szerokich pasów oraz masywnych tkanin o grubym splocie. Unikaj tkanin przezroczystych, ponieważ niczego nie ukrywają, a jedynie pozwalają łatwo dostrzec każdy wałeczek na Twoim ciele.
Jak łączyć i zestawiać kolory?
Kolory odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, dlatego uświadom sobie, które odpowiadają Ci najbardziej. Mogą Cię rozweselać, gdy jesteś przygnębiona, ożywiać, gdy czujesz się zmęczona lub słaba. Pamiętaj jednak, że najbardziej wyszczuplającym sposobem zestawiania garderoby jest łączenie co najwyżej dwóch kolorów. Istotne jest, aby spodnie lub spódnica oraz marynarka były w tym samym ciemnym kolorze. Granatowy, brązowy, czarny oraz szary to bezpieczna baza dająca wiele możliwości zestawiania z innymi kolorami. Połączenie z intensywnymi albo pastelowymi barwami, dopasowanymi do Twojej karnacji, które rozświetlą i ożywią Twoją twarz, daje doskonały efekt połączenia klasyki z młodzieńczością.
Innym sposobem na wysmuklający ubiór jest zasada oparta na monochromatyczności, tzn. budowaniu garderoby poprzez dobór ubrań w podobnej tonacji, np. łączenie brązów i beży. Zestawianie różnych odcieni tej samej barwy daje gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasowało, a sylwetka nie będzie podzielona różnymi kolorami, wydając się tym samym wydłużona.
Jaki fason: żakiet, spodnie?
Żakiet powinien być podstawowym elementem każdej garderoby. Dodaje szyku i elegancji, a dobrze skrojony i dopasowany do figury, potrafi ukryć jej niedoskonałości.
Bardzo ważną cechą żakietu jest jego długość. Zbyt krótki eksponuje szerokie biodra, a zbyt długi wydaje się być bardziej masywny i tym samym, dodaje sylwetce wagi. Najbezpieczniejszą długością jest długość tuż za pośladki. W tym bowiem miejscu sylwetka – w naturalny sposób zaczyna się lekko zwężać ku dołowi, co we wspomnianej długości podkreśli dolna linia marynarki, ukrywając jednocześnie biodra.
Marynarka powinna być ponadto lekko dopasowana w ramionach i mieć zaznaczoną talię. Ramiona powinny być podkreślone, aby zrównoważyć proporcje między dołem a górą sylwetki. Bardzo ważne jest miejsce i sposób wszycia kieszeni. Zdecydowanie korzystniej wyglądają te, wszyte do środka, po przekątnej, ponieważ nie przyciągają uwagi w okolice bioder oraz optycznie odejmują kilka centymetrów tej części ciała. Równie dobrze można zrezygnować z kieszeni w żakiecie.
Przy wyborze żakietu należy zwrócić szczeglną uwagę na guziki, kołnierz, zdobienia, stebnowania i obszycia. Wszystkie te detale powinny być subtelne i delikatne, aby nadawać sylwetce lekkości.
Spodnie, bez względu na to, czy nogi są Twoim atutem, czy też nie, powinny być niezbyt szerokie, o linii lekko dopasowanej w udach i prostej lub zwężającej się ku dołowi. Niezależnie od tego, czy nosisz buty na obcasach czy płaskie czółenka, dolna krawędź nogawki powinna kończyć się w miejscu, w którym zaczyna się obcas. Zbyt krótkie spodnie mogą niekorzystnie skrócić Twoje nogi, a tym samym nadać sylwetce ciężkości.
Zawsze wybieraj spodnie z cienkiej tkaniny. Gruby, ciężki materiał swoją masywną formą dodatkowo poszerzy Twoją sylwetkę. Wełna, dżersej, jedwab lub sztuczne materiały powinny układać się tak, aby spodnie dobrze leżały i gładko się układały. Najlepsze dla Ciebie będą spodnie gładkie, ewentualnie w pionowe drobne prążki (tkanina typu tenis).
Spodnie z kantem będą dodatkowym walorem wydłużającym i wysmuklającym linię nóg. Ważne jest, aby unikać mankietów, które skracają i poszerzają dolną część nogi. Biodra optycznie zmniejszymy wybierając spodnie bez kieszeni lub z wszytymi w boczne szwy.
Unikaj biodrówek, ponieważ są to spodnie, w których dobrze wyglądają jedynie osoby z zupełnie płaskim brzuchem. Wybierając ten model, mając nawet tylko lekko odstający brzuszek, podkreślisz go i wyeksponujesz zamiast odwrócić uwagę, np. pokazując piękny dekolt.
Jaki fason: spódnica, sukienka, koszula, sweter?
Każda kobieta powinna znaleźć swoją idealną długość spódnicy. Każda z nas ma inną sylwetkę, a zatem także inne nogi, dlatego wyróżniamy trzy długości spódnic: powyżej kolana, poniżej kolana i poniżej łydki. należy stanąć przed lustrem i obiektywnie spojrzeć na siebie.
Zobacz, w którym miejscu Twoja noga się zwęża i wyszczupla. Spódnica sięgająca długością właśnie tego miejsca będzie wyglądała na Tobie najkorzystniej. Krótsze spódnice zdecydowanie odmładzają, a długie mają urok, bo są efektowne i eleganckie. Pamiętaj jednak, że zbyt obszerne dodają objętości oraz lat.
Spódnice powinny być gładkie (bez szczypanek i gumek), proste albo lekko zwężające się ku dołowi lub też lekko rozkloszowane, cięte ze skosu (ale dopiero od kolana
Zakładki