-
SUPLEMENTY KTÓRE WSPOMOGĄ ODCHUDZANIE -TERMOGENIKI I FATBURN
WARTO PRZECZYTAĆ
FAT BURNERY & TERMOGENIKI
Aby skutecznie wspomóc nasze wysiłki mające na celu zredukowanie tkanki tłuszczowej, stajemy przed dylematem wyboru preparatu, który ma sprostać temu niełatwemu zadaniu. Zależnie od naszych potrzeb oraz determinacji, możemy dowolnie sięgnąć od prozdrowotnych środków o powolnym działaniu odchudzającym, aż po nie zawsze bezpieczne dla naszego zdrowia preparaty termogeniczne
Poniżej postaram się krótko wyjaśnić, jakie są różnice w działaniu, składzie oraz w skuteczności wymienionych dwóch podstawowych grup spalaczy tłuszczu, fat burnerów oraz termogeników. Zadaniem dobrego fat burnera jest regulacja zarówno pracy naszej wątroby, jak i całego organizmu w kierunku prawidłowej przemiany kwasów tłuszczowych, a także pozyskiwanie z nich energii życiowej. Do kolejnych zadań dobrze skomponowanego fat burnera należą:
» obniżenie poziomu cholesterolu frakcji LDL;
» poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;
» zapobieganie powstawaniu miażdżycy naczyń krwionośnych;
» redukcja hormonów odpowiedzialnych za powstawanie nadwagi;
» likwidacja niedoboru niektórych defi cytowych składników odżywczych podczas niskokalorycznej diety redukcyjnej.
Jak widać, dobrze skomponowany fat burner ma zdecydowanie prozdrowotne działanie dla ludzkiego organizmu. Jego nieinwazyjne działanie odchudzające, w przeciwieństwie do HCA, chitosanu czy preparatów termogenicznych, polega na subtelnym i delikatnym (powolnym) działaniu regulacyjnym oraz uzupełniającym niedobory składników odpowiedzialnych za prawidłową pracę wielu układów sterujących funkcjami ludzkiego organizmu.
Oczywiście w tej sytuacji nasuwa się pytanie: co powinien mieć w swoim składzie dobrze skomponowany fat burner, aby sprostać tym wcale nie łatwym zadaniom?
Postaram się więc wymienić podstawowe składniki, które powinien zawierać fat burner i krótko określić, za jakie funkcje w naszym organizmie są one odpowiedzialne.
L-KARNITYNA–
aminokwas (wytwarzany w naszym organizmie) biorący udział w pracy serca, w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (do pozyskania z nich energii w mitochondriach komórkowych): transportuje kwasy tłuszczowe zarówno te uwolnione z tkanki tłuszczowej jak i te pozyskane z posiłku; L-karnityna sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu, normalizuje przemiany kwasów tłuszczowych w wątrobie, angażując tłuszcze do przemian energetycznych, oszczędza białka tkanki mięśniowej przy niedoborze energetycznym.
LECYTYNA –
substancja spokrewniona z choliną, bierze udział w budowie błon komórkowych i wspomaga transportowanie tłuszczów, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego i wątroby, stanowi jeden ze składników żółci, ma właściwości antymiażdzycowe.
CHOLINA
konieczna do właściwej pracy mózgu i wątroby; wspomaga powstawanie niektórych hormonów, zapobiega marskości i otłuszczeniu wątroby.
INOZYTOL
uczestniczy w metabolizmie glukozy, obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy tętnic; pełni ważną rolę w powstawaniu lecytyny, bierze udział w procesach przemian metabolicznych tłuszczu
METIONINA
aminokwas egzogenny (czyli taki, którego nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować), odgrywający ważną rolę w syntezie choliny i lecytyny, w syntezie adrenaliny (pełni ważną rolę w funkcjonowaniu nadnerczy), oraz tauryny; istnieje ścisły związek między metioniną a przemianami witamin B6 i B12: metionina bierze udział w zwalczaniu wolnych rodników, które niszczą błony komórkowe, a tym samym doprowadzają do śmierci komórki.
OLEJ LNIANY (flax seed oil)
jest źródłem niezbędnego nienasyconego kwasu tłuszczowego – linolenowego (n3), pełniącego w organizmie różnorodne funkcje budulcowe i regulacyjne. Zawiera fi toestrogeny – substancje regulujące u kobiet stosunek hormonów żeńskich: estrogenu do progesteronu (zaburzenia poziomu tych hormonów mają zdecydowany wpływ na odkładanie się podskórnej tkanki tłuszczowej), w organizmie mężczyzny fi toestrogeny zmniejszają poziom estrogenów, tym samym pełnią rolę ochronną przed nowotworami prostaty; w oleju lnianym występują również ligandy – substancje sterujące różnymi hormonami odpowiedzialnymi za gospodarkę tłuszczową organizmu, ponadto olej lniany zmniejsza poziom „złego” cholesterolu oraz zbija nadciśnienie tętnicze.
B6 –
pirydoksyna jest niezbędna do powstawania fosforanu pirydoksalu, koenzym ten wchodzi w skład wielu enzymów odpowiedzialnych za całą gospodarkę azotową (białkową) organizmu (synteza i rozpad aminokwasów, usuwanie nadmiaru amoniaku); bierze udział w przemianie węglowodanów do glikogenu (podstawowego substratu energetycznego dla naszego organizmu), powstawaniu glukozy glikogenu i w innych przekształceniach węglowodanów; jest niezbędny do właściwej pracy układu nerwowego; spożycie B6 jest ściśle zależne od zawartości białka w diecie (np. diecie odchudzającej); B6 bierze udział również w procesie wydzielania żółci – niezbędnej w trawieniu tłuszczów; wraz z kwasem foliowym zbija poziom cholesterolu.
P
jeden z głównych elektrolitów naszego organizmu dbający o prawidłowe funkcjonowanie serca, biorący udział w skurczu pracujących mięśni, aktywnym transporcie substancji organicznych przez błony komórkowe, pracy układu nerwowego (znaczne straty potasu występują podczas obfi tego pocenia się – np. podczas treningu oraz przy stosowaniu środków moczopędnych.) Stosowanie zgodnie z zaleceniami dystrybutora (zazwyczaj 3 razy dziennie podczas posiłków)
Praktyczne uwagi dodatkowe
Z wyżej wymienionych składników, jakie powinien zawierać dobrze skomponowany fat burner, oczywiście nie wszystkie są obowiązkowe; może on być uzupełniony w znacznie większą ich ilość.
Należy pamiętać (jak w przypadku wielu innych preparatów wspomagających odchudzanie), że podstawą sukcesu jest prawidłowa dieta redukcyjna, gdyż nawet najlepszy fat burner nie sprawi cudu, a jedynie może wspomóc prawidłową dietę i przyspieszyć proces odchudzania.
Preparaty o działaniu termogenicznym
Zadaniem wymienionych wyżej preparatów jest wywołanie zjawiska wzrostu termogenezy, czyli podniesienia produkcji ciepła wydzielanego przez ludzki organizm. Do wydzielania ciepła nasz organizm potrzebuje kalorii, które wyzwolone dzięki termogenezie mogą pochodzić ze spalania nagromadzonej podskórnej tkanki tłuszczowej. Redukcję tkanki tłuszczowej popartą produktami termogenicznymi możemy zwiększyć również w sposób naturalny, trenując oraz spożywając relatywnie częste i małe posiłki. Sam proces trawienia oraz wchłaniania pokarmu, zwłaszcza pochodzenia białkowego, zdecydowanie nasila proces termogenezy. Natomiast spożywanie częstszych posiłków przyspiesza proces przemiany materii. Co jest też oczywiste – trening zarówno siłowy, jak i aerobowy również wpływa na zwiększenie wydzielania ciepła przez organizm człowieka.
Jakie związki mogą wchodzić w skład preparatów o działaniu termogenicznym?
E E RY – do niedawna była numerem 1 spośród wszystkich substancji działających termogenicznie. Pozyskiwana była z suszonych gałęzi rośliny E edra sinica oraz z Sida cordofolia. Potoczną nazwą w ten sposób pozyskiwanej efedryny był mahuang. Efedryna jest pochodną amfetaminy i jej działanie, choć nie jest tak silne, jest zbliżone do działania amfetaminy. Efedryna działa na nerwy współczulne odpowiedzialne za reakcje wydatkowania energii. Silnie też oddziaływuje na mózg oraz cały ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając aktywność fizyczną oraz wydolność nerwowo-mięśniową. Natomiast jej działanie odchudzające polega na zwiększeniu aktywności organizmu na trzech poziomach:
» zwiększenie termogenezy;
» zahamowanie łaknienia;
» zwiększenie aktywności ruchowej. To ostatnie działanie polega na zwiększeniu wydzielania hormonów stresu adrenaliny i noradrenaliny, które zmuszają nas do działania.
Konsekwentne stosowanie preparatów opartych na efedrynie pozwala w stosunkowo krótkim czasie zrzucić sporą ilość tkanki tłuszczowej. Jednak długotrwałe stosowanie preparatów efedrynowych wywołuje niepożądane skutki uboczne pod postacią silnego obciążenia nadciśnieniem układu sercowo-naczyniowego. Mimo ostrzeżeń podanych na opakowaniach, zabraniających stosowania efedryny przez ludzi chorych na cukrzycę, mających nadciśnienie tętnicze lub inne choroby serca, częste przedawkowanie efedryny niejednokrotnie doprowadzało nawet do zawału mięśnia sercowego.
Jakie jeszcze negatywne działanie mają nadmierne dawki efedryny dla ludzkiego organizmu?
» objawy w układzie sercowonaczyniowym: przyspieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia tętniczego, palpitacje prowadzące do poważnych zaburzeń rytmu serca, aż do zatrzymania pracy serca włącznie;
» objawy w ośrodkowym układzie nerwowym: stany lękowe, drżenie mięśni, bezsenność, zaburzenia pamięci, aż do utraty świadomości włącznie;
» objawy żołądkowo-jelitowe: podrażnienie śluzówki żołądka, nudności aż po wymioty i biegunkę. Dlatego też preparaty oparte na efedrynie, mimo skuteczności w odchudzaniu, zostały całkowicie wycofane z rynku!
KOFEINA
sama kofeina nie jest substancją działającą termogenicznie, jednak wykazuje silne działanie pobudzające, poprawiając wydolność treningową. Kofeina ma właściwości podwajające moc działania efedryny, wydłużając jej działanie termogenne. Kofeina w połączeniu z efedryną oddziaływuje również oszczędzająco dla masy mięśniowej podczas restrykcyjnych diet redukcyjnych. Dzieje się tak dzięki zwiększeniu wykorzystania tkanki tłuszczowej w celach energetycznych; tym samym, jeśli jest spalany tłuszcz, to oszczędzane są białka mięśniowe. Największe stężenie we krwi jest osiągane przez kofeinę około godziny po jej spożyciu, okres półtrwania wynosi od 3 nawet do 7 godzin i jest on uzależniony od dawki i stopnia przyzwyczajenia organizmu człowieka zażywającego kofeinę. Zazwyczaj stosuje się w dawce jednorazowej 200 mg kofeiny.
SYNEFRYNA
jest substancją stosowaną stosunkowo niedawno, jej zadaniem jest zastąpienie zabronionej efedryny. Czy rzeczywiście synefryna jest w stanie zastąpić efedrynę? Przyjrzyjmy się więc z bliska tej substancji. Synefryna występowała już wielokrotnie pod różnymi postaciami chemicznymi w lekach udrażniających nos, w kroplach do oczu i innych farmaceutykach. Postać stosowana w preparatach termogenicznych pochodzi z owoców drzewa Citrus aurantium. Synefryna szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu mniej niż efedryna. Jednak zarówno jej działanie termogeniczne, jak i pobudzające układ ośrodkowo-nerwowy jest znacznie słabsze niż działanie efedryny.
KORA WIERZBY BIAŁEJ (white willow bark)
Wyciąg z kory wierzby białej od lat był stosowany jako przeciwbólowy i przeciwzapalny oraz działający napotnie. Dokładnie to ostatnie działanie interesuje nas najbardziej. Otóż wyciąg z kory wierzby białej zawiera salicynę działającą w ludzkim organizmie jak aspiryna. Salicyna blokuje substancję hamującą wydzielanie noradrenaliny; dzięki zwiększeniu poziomu noradrenaliny możemy uzyskać podwyższony poziom termogenezy, a o to przecież nam chodzi!
Dodawany, w zastępstwie efedryny, niewielki dodatek kory z wierzby białej do preparatów o działaniu termogenicznym podbija dodatkowo ich działanie, minimalizując skutki uboczne.
Zdaniem niektórych wystarczy założyć na trening ciepłą bluzę i pocić się w ten sposób. Dla spalania tłuszczu zdecydowanie bardziej efektywne będzie jednak zastosowanie fat burnerów
Praktyczne uwagi dodatkowe
» Wszyscy zamierzający stosować preparaty oparte na efedrynie, nawet mimo poznania ich niebezpiecznych skutków ubocznych, powinni zaczynać od małych dawek adaptacyjnych. W praktyce proponuje się w przypadku dawki jednorazowej, występującej pod postacią jednej kapsułki, otwarcie kapsułki, wysypanie do kosza ze śmieciami połowy dawki i spożywanie przez pewien czas tylko połowy dawki, a dopiero po adaptacji organizmu do efedryny (zazwyczaj trwa to od 7 do 10 dni) spożywanie całej dawki jednorazowo. Uwaga! – w żadnym przypadku nie wolno spożywać wysypanego bezpośrednio z kapsułki proszku, gdyż grozi to silnymi podrażnieniami śluzówki przełyku i żołądka.
» W przypadku nadzwyczaj silnego odczuwania działania jakiegokolwiek środka termogenicznego (zaburzenia pracy serca, bardzo silne pocenie się, nadpobudliwość, wręcz przeszkadzająca w codziennym życiu) proponuję spożywać go razem z posiłkiem, co znacznie osłabi jego działanie.
» Stosowanie środków termogenicznych tylko jako stymulacji do wykonania bardziej wydajnego treningu, jest najlepszym sposobem wykorzystania tych środków. Długotrwałe stosowanie termogeników potrafi mocno od nich uzależnić, a po ich odstawieniu bardzo ciężko będzie powrócić do efektywnych jakościowo treningów.
» Preparaty termogeniczne (zwłaszcza oparte na efedrynie) bardzo silnie oddziaływują na ośrodkowy układ nerwowy, w znaczny sposób wyczerpując zasób neuroprzekazników (jest odczuwalne to średnio po ok. 8–10 godzinach od chwili podania preparatu). W celu przywrócenia prawidłowego poziomu neuroprzekażników należy spożyć dużą dawkę wolnych aminokwasów z dużą zawartością tyrozyny oraz fenyloalaniny, które po przekształceniu do noradrenaliny i dopaminy zlikwidują wspomniany niedobór.
» Kolejnym problemem, z jakim mogą się spotkać entuzjaści nadużywania termogeników, zawłaszcza tych opartych na efedrynie, są bolesne kurcze mięśniowe. Dojść może do tego na skutek znacznej utraty potasu oraz magnezu wraz z potem. Również zmiany wewnątrzmięśniowego poziomu wapnia mogą doprowadzić do wspomnianych kurczy mięśniowych. Zapobiegając takiej sytuacji, zwłaszcza w czasie upalnego lata należy zawsze pamiętać o spożywaniu napoju izotonicznego podczas treningu jak i bezpośrednio po nim, oraz o suplementacji preparatami mineralnymi.
» Obecnie na naszym rynku pojawiły się bezpieczne (bezefedrynowe) produkty termogeniczne z rynku amerykańskiego, zawierające już w swoim składzie – oprócz związków termogenicznych – uzupełnienie pod postacią witamin antyoksydacyjnych, pewnej dawki minerałów, uzupełniających ich utratę wraz z potem, oraz kompleksy antydepresyjne jak tyrozyna i pewne witaminy z grupy B.
W przypadku wyboru preparatu o działaniu termogenicznym, opisane wyżej produkty są najbardziej godne polecenia, gdyż producent zadbał nie tylko o sam efekt termogenezy, lecz również o aspekt zdrowotny ich stosowania.
Wnioski
Powyższe krótkie opracowanie ma na celu zwrócenie uwagi na podstawową różnicę między prozdrowotnymi preparatami charakteryzującymi się działaniem subtelnym i delikatnym, a preparatami termogenicznymi, których działanie ma charakter inwazyjny, gwałtowny, nie zawsze korzystny dla zdrowia. Mając informacje zawarte powyżej, każdy z Czytelników może teraz świadomie (uwzględniając własny stan zdrowia i cele), podjąć decyzję o wyborze środka wspomagającego zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów.
Opracowanie:
Marek Ciołek „Progress”
CHCESZ WIECEJ WIEDZIEC WEJDZ NA WWW.KULTURYSCI.COM.PL
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki