-
Owoce i warzywa a odchudzanie
Natura szczodrze wyposażyła naszą planetę w rośliny. W świecie tym spotykamy rozmaitość barw, aromatów i smaków, możemy korzystać z owoców rosnących na krzakach, na ziemi, na pnączach, na drzewach, możemy jeść liście i korzenie, a wszystko to zaspokaja nie tylko apetyt i smak, lecz ma zbawienne działanie na organizm. Warzywa i owoce dają nam wszystko, co niezbędne do życia.
Owoce i warzywa a odchudzanie
Najpierw o tym, w jaki sposób te naturalne produkty pozwolą ci zrzucić nadwagę:
- Dużo jedzenia, mało kalorii Ponieważ wszystkie owoce i warzywa zawierają duży procent wody, sycą głód, a zarazem są niskokaloryczne. Woda pomaga zapełnić żołądek.
- Czynnik żucia Jedzone na surowo owoce i warzywa wymagają stosunkowo długiego czasu na przeżucie i przetrawienie w porównaniu z ich zawartością kaloryczną. Na przykład: mały, 25-gramowy batonik mlecznej czekolady ma aż 130 kalorii, a zjada się go w minutę, podczas gdy liczące 50 kalorii jabłko jemy przez 3 minuty. Zjedzenie go zajmuje trzykrotnie więcej czasu, a ma ono prawie trzy razy mniej kalorii.
Dzieje się tak dlatego, że większość owoców i surowych warzyw, jak marchew czy biała kapusta, są dość twarde i wymagają dłuższego żucia. Im więcej czasu zajmuje nam zjedzenie czegoś, tym słabsze mamy wrażenie, iż jesteśmy na diecie.
- Uczucie sytości Wiele owoców i warzyw to bogate źródło błonnika, dzięki któremu czujemy się dłużej „pełni", w porównaniu z liczbą przyswojonych kalorii.
Produktami szczególnie obfitującymi w błonnik są: suszone owoce, mango, papaja, czarna porzeczka, pomarańcze, większość jagód i gruszki, a z warzyw groszek, bób, pasternak, kapusta i zielonolistne.
Większość z nich charakteryzuje się niskim wskaźnikiem glikemicznym, co oznacza, że wpływają korzystnie na poziom glukozy we krwi. Produkty te nie powodują wahań poziomu glukozy, utrzymując długo jej prawidłowe stężenie we krwi, dzięki czemu dłużej utrzymują uczucie sytości. Równomierny poziom glukozy we krwi pozwala uniknąć objawów niedożywienia, takich jak zawroty głowy, osłabienie, skłonność do omdleń i wilczy apetyt
Najniższy wskaźnik glikemiczny mają jabłka, czereśnie, grejpfruty, gruszki, śliwki i pomarańcze. Z warzyw do tej grupy zaliczają się wszystkie zielonolistne, papryka, cebula, groch, fasola, kalafior i brokuły.
- Naturalne słodziki Wiele owoców i niektóre warzywa zawierają fruktozę lub inne naturalne cukry. Nazywamy je cukrami „wewnętrznymi ", ponieważ stanowią fragment struktury komórkowej rośliny. Ten rodzaj słodyczy można włączyć do diety, podczas gdy cukry „zewnętrzne" - dodawane do potraw w trakcie przyrządzania, podczas spożywania lub agi- procesie produkcji - nie są wskazane. Kto chce schudnąć, powinien unikać cukru „zewnętrznego", gdyż nie zawiera on substancji odżywczych, jest kaloryczny i często towarzyszy tłuszczom (na przykład w czekoladzie) lub sztucznym dodatkom spożywczym (jak na przykład w budyniach czy ciastach o przedłużonej trwałości).
Ponieważ tak wielu z nas przywykło do spożywania dużych ilości cukru, naturalny cukier w owocach pomoże ci w zdrowy sposób zaspokoić apetyt na słodycze.
- Najbogatsze źródło substancji odżywczych Głód często oznacza, że organizmowi brakuje nie kalorii, lecz składników odżywczych. Owoce i warzywa stanowią najbogatsze ich źródło, szczególnie dużo z nich witamin, składników mineralnych i fitozwiązków, które zaspokajają to zapotrzebowanie bez uciekania się do preparatów uzupełniających, przy równoczesnym obniżeniu kaloryczności posiłków. Innymi słowy, najważniejsze jest, aby jeść dobrze nie przejadając się, wchłaniać mniej kalorii, ale nie powodować przy tym niedoborów innych składników odżywczych. Zadanie to najlepiej spełniają właśnie warzywa i owoce.
Należy wspomnieć o morskich algach.. Jest on wyjątkowo obfitym źródłem jodu, którego niedobór często występuje we współczesnej diecie.
Jod ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy, regulującej przemianę materii, wzrost i rozwój. Niedoczynność tarczycy powoduje uczucie chłodu i ospałość, to zaś z kolei może być przyczyną przybierania na wadze wskutek spowolnienia przemiany materii i niechęci do ćwiczeń fizycznych. Kelp i inne algi wzmagają czynności tarczycy, podnoszą poziom energii, są więc wskazane w diecie odchudzającej, lecz jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy, powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Algi przed spożyciem trzeba dokładnie wypłukać, gdyż zawierają dużo soli.
Judith Wills
mam nadzieje że tego jeszcze tu nie było
pozdrawiam
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki