O brukselce tak niewiele jest na tym forum, więc postanowiłam poświęcic jej osobny temat, jako, że jest dośc kontrowersyjnym warzywem.
Po pierwsze dlatego, że niektórzy jej wręcz nie znoszą (jak przeciwnicy szpinaku czy np wątróbki), niektórzy uwielbiają oraz jako, że jedni mówia, że jest warzywem wskazanym na diecie, innie wręcz odwtrotnie.
Własnie odkryłam, że brukselka jako jedno z nielicznych warzyw naprawdę jest zapychaczem! Niewiele znam takich warzyw, po których zjedzeniu czułabym się syta. A tutaj ugotowałam sobie mini marcheweczkę i brukselkę i nie czuje głodu od dłuższego czasu.
Brukselka to tylko 35 kcal/100g, dlatego nie wiem dlaczego na niektórych listach jest zaliczana (m.in z bananani, awokado, ziemniakami) do tych warzyw i owoców, które maja żółte światło (nie czerwone - bo nie należy ich unikać, ale tez nie zielone - "jedz dowoli"). Zawiera sporo węglowodanów, jednak kaloryczność jej jest niska no i naprawde zapycha! Uwielbiam jej gorzkawy smak, a jeszcze jak ugotowałam ją dzisiaj z marchewką (eh, też kontrowersyjna gotowana ze względu na wysoki poziom IG), która ma słodkawy smak i moje mini-danie było wyśmienite!
Wśród warzyw kapustnych małe główki brukselki wyróżniają się delikatnym i intensywnym smakiem. Duże stężenie tiaminy - witaminy B1 i kwasu foliowego sprawia, że brukselka jest idealnym warzywem dla uczniów i osób, którym brakuje energii i odczuwających zmęczenie - poprawia nastrój i koncentrację, usuwa zmęczenie. Niedobór tiaminy u dzieci w wieku szkolnym jest częstą przyczyną złych wyników w nauce. Ponieważ nie magazynuje się ona w organizmie musi być stale dostarczana z pożywieniem. Monotonny sposób odżywiania (hamburgery, pizza, słodkie napoje) sprawia, ze organizm otrzymuje niewiele tiaminy i jeszcze mniej manganu - brukselka wyrównuje te niedobory. Brukselkę można kupić cała zimę, od października do kwietnia. Im bardziej zielone główki tym, świeższe i mające więcej składników odżywczych. Pokryte plamkami, zwiędłe liście należy usunąć, główki dobrze umyć. Brukselki nie wolno gotować zbyt długo, gdyż zniszczy się cenną tiaminę; ponadto główki powinny pozostać jędrne, bo są najsmaczniejsze.
Ze względu na bogactwo składników odżywczych i wymienione wyżej właściwości zdrowotne zachęcam do wprowadzenia warzyw kapustnych do codziennego jadłospisu. Niech argumentem będzie i to, że mają tyle samo witaminy C co cytrusy, a brukselka nawet znacznie więcej.Jak widać zawiera mase witamin z grupy B, zatem dobrze wpływa przede wszystkim na paznokcie, ale także włosy i skórę. Zawiera dużo błonnika.W stanie świeżym dostępna od października do końca stycznia, a przy właściwym przechowywaniu - nawet do marca. Zaliczana jest do warzyw o dużej wartości odżywczej.
Zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, chlor, jod, karoten, witaminę E, K, B1, B2, B6, C, kwas nikotynowy i pantotenowy, biotynę, kwas foliowy
Zachęcam do jedzenia brukselki - samej, ugotowane, z innymi warzywami, do zrobienia zupy brukselkowej (świetna jest zmiksowana, np porowo-brukselkowa), naprawdę syci!
100 g produktu zawiera:
Białko Tłuszcze Węglowodany
(strawne)
[g]
4.7 0.5 3.3
Pozostałe dane:
Wartość energetyczna [kcal]: 35
Odpadki [%]: 24
Kwasy tłuszczowe nasycone [g]: 0.07
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone [g]: 0.01
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone [g]: 0.3
Węglowodany ogółem [g]: 8.7
Cholesterol [mg]: 0
Sacharoza [g]: 0.8
Błonnik pokarmowy [g]: 5.4
Sód [mg]: 10
Potas [mg]: 416
Wapń [mg]: 57
Fosfor [mg]: 33
Żelazo [mg]: 0.9
Magnez [mg]: 21
Witamina A* [µg]: 74
Beta-karoten [µg]: 447
Witamina D [µg]: 0
Witamina E [mg]: 0.88
Tiamina (Witamina B1) [mg]: 0.08
Ryboflawina (Witamina B2) [mg]: 0.16
Niacyna (Witamina PP) [mg]: 0.7
Witamina C [mg]: 94
A tutaj macie kilka rpzepisów dietetycznych z brukselką na czele:
Brukselka zapiekana z ryżem i pieczarkami
Składniki
50 dag brukselki, 25 dag długoziarnistego ryżu, 20 dag pieczarek, duża cebula, 8 dag margaryny, 10 dag żółtego sera (najlepiej mozzarelli), kostka przyprawy do zup, sól
Sposób przyrządzania
Brukselkę oczyścić i ugotować prawie do miękkości, odcedzić. Pieczarki opłukać, pokroić w cienkie plasterki, dodać posiekaną cebulę, margarynę, przyprawę do zup, sól, 3-4 łyżki wody i dusić 10 min. Ryż wypłukać i ugotować na półmiękko w dużej ilości osolonego wrzątku z dodatkiem łyżki margaryny, odcedzić. Ugotowaną brukselkę wymieszać z ryżem, pieczarkami i połową startego sera, ułożyć w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym margaryną, posypać serem i zapiekać w piekarniku około 15 min w temperaturze 220 °C.
Brukselka duszona z rozmarynem
Składniki:
brukselka – 1 kg
mleko – kilka łyżek
rozmaryn (świeży) - 1 gałązka
lub suszony – 1 łyżeczka
cebula – 1 szt.
pomidory – 80 dag
papryka mielona ostra
liście laurowe – 2 szt.
koncentrat pomidorowy - 1 łyżka
masło – 1 łyżka
sól, cukier, pieprz
Przygotowanie:
Brukselkę przebrać, umyć, włożyć do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem mleka i gotować 10-12 minut. Pomidory sparzyć, zdjąć skórkę, pokroić, cebulę obrać, posiekać. Na maśle podsmażyć cebulę, dodać pomidory, poddusić. Dodać brukselkę, koncentrat i rozmaryn oraz cukier, sól i pieprz do smaku, wszystko udusić.
Brukselka z grejpfrutem
Składniki:
- 50 dag brukselki
- 3 grejpfruty
- kilkanaście migdałów
- 3 łyżki oleju arachidowego lub słonecznikowego
- sok z cytryny
- cukier, sól, pieprz
Wykonanie:
Na początku oczyść z wierzchnich liści brukselkę, dokładnie opłucz i wrzuć do wrzącej osolonej wody. Gotuj około 20 minut. Po ugotowaniu odsącz i odstaw do ostudzenia. Migdały po sparzeniu obierz i posiekaj. Grejpfruty obierz, podziel na cząstki i po usunięciu błonek nieco rozdrobnij.
Przygotuj sos z oleju i soku z cytryny - przypraw wedle uznania. W salaterce wymieszaj składniki sałatki z sosem.
Zupa z brukselką
Składniki:
50 dag brukselki
2 marchewki
1 pietruszka
kawałek selera
1 łyżka mąki
1/2 szklanki śmietany
4 kromki chleba
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:
Marchewki pietruszkę i selera obrać, opłukać, marchewkę pokroić na małe kawałki. Warzywa zalać ok.1 1/2 zimnej wody,gotować na małym ogniiu. Dodać oczyszczoną i opłukaną brukselkę o raz sól i gotować do czasu aż warzywa będą miękkie. Zupę przyprawić do smaku pieprzem i gałką muszkatołową, zaprawić śmietaną rozmieszaną z mąką. Gototwać jeszcze przez 5 minut. Podawać z grzankami z chleba.
Zakładki