-
Ja polecam bardzo fajna cebulową badź kapuścianą zupke ( w zależności ile czego damy)
Talerz zupki (duży) ma ok 50kcal, więc można jeśc jej ile wlezie a nie przytyjecie bo jest tylko na bazie warzyw.
Gotuje marchew (2 sztuki), pietruszke ( 1-2 sztuki w zależności od smaku), kapustę oraz 2 kg cebuli. Potem wszystko miksuje w takim specjalnym urządzeniu, może być np. do robienia koktali , doprawiam mleczkiem bądź śmietanką i wcinam!!
Jeśli ktoś bardziej lubi kaspuste bądź cebulę może dać więcej
Zupa nie ma smaku takiej nomalnej cebuli ( bo ja takiej nie lubie),bo po ugotowaniu cebula zupełnie zmienia smak.
POzdrawiam i życzę samcznego!
-
agassi, a jak to mięsko z tych zup smakowo? Do zjedzenia?
-
qwerq: tego mięska tam jest niewiele
ale jest okej. tzn ja lubię mieso z reguły każde
tego nawet można nie wyczuć jak się je zupkę
za to jest dużo warzywek albo grzybków
i jest dobrze doprawiona
-
i ma mało kalorii, ale jest droga :/
-
mało, cała taka saszetka ma 15o kcal chyba
raz zjadłam całą w ramach cąłego obiadu i się najadłam
droga? nawet nie wiem ile kosztuje, bo mama kupuje
-
no ja bankowo nie będę tego dzielić na porcje (zawsze, nawet jak robię 3-litrowy gar zupy, to wcinam cały). A kosztuje chyba coś koło 4 zł. Jak na kieszeń studentki i danie tylko 150 kaloryczne to dosyć drogo
-
ktoś wcześniej pytał o zupy Krakusa - barszczyk czerwony jest rewelacyjny
Lubię czasem zagrzać sobie kubeczek gorącego barszczu zamiast np. wieczornej herbaty w zimowe wieczory
Ale na codzień wolę domowe zupy. Przynajmniej wiem co jem, bo sama wrzucam do gara Nie zawsze mam ochotę na zupę, ale polecam wszystkim dietującym (i nie tylko), bo talerz, czy nawet dwa, zupy sycą jak cały wielki obiad, a przy tym mają dużo mniej kalorii.
Znacie jeszcze jakies ciekawe przepisy na niecodzienne zupy?
-
Zupa migdałowa:
Zagotować 1 - 1 1/4 l mleka z cukrem do smaku i kawałkiem cynamonu. Sparzyć 15 - 20 dkg słodkich migdałów i parę gorzkich, obrać ze skórki, usiekać, zemleć na miałko w donicy, rozprowadzić zagotowanym mlekiem, wrzucić łyżkę rodzynków i zagotować. Osobno ugotować 2 łyżki ryżu na sypko, włożyć do wazy, zalać mlekiem z migdałami.
Gazpacho:
Składniki
1 kg dojrzałych pomidorów, ogórek, zielona papryka, ząbek czosnku, ćwierć cebuli, kawałek czerstwego chleba, 1/3 szklanki oliwy lub oleju, ocet, sól
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, z papryki usunąć gniazda nasienne. Ogórek, paprykę, pomidory, czosnek i cebulę drobno pokroić i razem zmiksować. Dodać namoczony w wodzie czerstwy chleb (dużą garść), olej oraz ocet i sól. Jeśli gazpacho będzie zbyt gęste, dolać szklankę zimnej wody. Ponownie wszystko zmiksować, przecedzić i gazpacho gotowe. Można je spożywać od razu po przygotowaniu lub najpierw schłodzić w lodówce. W Hiszpanii często podaje się tę zupę z kostkami lodu. (100 g - 50 kcal).
Zupa solferino:
Składniki
Włoszczyzna, szklanka świeżego bobu, pół szklanki zielonego groszku, 3-4 szparagi, 15 dag suchego makaronu (najlepiej nitek), 15 dag ostrego sera (mazurski, tylżycki), 3/4 szklanki mleka, łyżeczka mąki, trochę startej gałki muszkatołowej, 2 łyżki posiekanego kopru, łyżeczka masła, sól, pieprz
Bób i zielony groszek włożyć do garnka. Resztę jarzyn umyć, obrać, pokroić w plasterki lub w paski, dołożyć do garnka, zalać dwoma litrami wrzątku i gotować 15 minut. Osobno ugotować makaron, odstawić go z ognia, wlać kubek zimnej wody, przykryć garnek, a po 10 minutach odcedzić makaron na sicie. Do ugotowanych jarzyn dodać makaron, wlać mąkę rozprowadzoną mlekiem i zagotować, po czym wsypać ser starty na tarce o grubych oczkach, przyprawy, włożyć masło. Zdjąć garnek z ognia. Podawać zupę posypaną koperkiem.
Zupa z soczewicy:
Składniki
1-1,5 szklanki soczewicy łuskanej, 2 cebule, 3 marchewki, pół małego selera, pietruszka, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 3 łyżki przyprawy do zup, 2-3 ząbki czosnku, 2-3 łyżki oliwy, 2 łyżeczki majeranku, łyżeczka cząbru, pęczek natki pietruszki, pieprz, sól
Soczewicę zalać dwoma litrami lekko osolonej wrzącej wody i gotować na małym ogniu. Cebulę posiekać, poddusić z oliwą, dodać do gotującej się soczewicy. Resztę warzyw obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i włożyć do garnka z zupą. Gdy soczewica będzie prawie miękka, dodać koncentrat pomidorowy, przyprawę do zup, przeciśnięty przez praskę czosnek, majeranek i cząber. Gotować jeszcze 10 minut. Doprawić pieprzem. Na talerzu posypać zupę posiekaną natką. 100 g - 85 kcal.
Zupa z selera naciowego:
Składniki:
500 g selera naciowego
1 cebula
80 g sera (rokpol czy ser topiony)
oliwa z oliwek
100 ml śmietany
1 l wywaru warzywnego
sól, pieprz
łyżka soku z cytryny
Seler naciowy dokładnie umyć. Łodygę drobno pokroić, a liście oderwać i zostawić do przybrania. Cebulę drobno posiekać.
W garnku rozgrzać oliwę z oliwek i zeszklić na niej cebulę. Wrzucić seler i dusić do miękkości. Ostudzić i zmiksować.
Do masy selerowej wlać gorący wywar z jarzyn i sok cytrynowy. Zupę zagotować i wrzucić do niej rozdrobniony ser. Pogrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając aż ser się rozpuści.Doprawić do smaku. Po zdjęciu z ognia dodać posoloną śmietanę. Każdą porcję dekorować listkami selera.
Orzechowa zupa-krem :
1 szklanka orzechów włoskich
3 łyżki mąki
3 łyżki masła
2 cebule
1 jabłko
750 ml bulionu
300 ml mleka
200 ml śmietany
skórka i sok z pomarańczy
1 łyżeczka przyprawy curry
szczypta gałki muszkatołowej
sól
pieprz
posiekana natka pietruszki
Na maśle zeszklić cebule, dodać posiekane orzechy i jabłko. Oprószyć mąką, curry i gałką muszkatołową. Dolać bulion, mleko i sok z pomarańczy, dodać startą skórkę z pomarańczy. Gotować 15-20 minut, dokładnie zmiksować. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Do lekko schłodzonej zupy dodać śmietanę, wymieszać, posypać natką pietruszki.
Zupa oczyszczająca z toksyn :
- 1/4 filiżanki ryżu Basmati
- 1/4 filiżanki posiekanego selera
- 1/4 filiżanki posiekanej marchewki
- 1/4 filiżanki pokrojonego buraka
- 1/4 filiżanki białego daikonu
- 2 plasterki świeżego imbiru
- sól do smaku
- 3 ziarenka czarnego pieprzu
- 6 filiżanek wody
Wypłucz ryż kilka razy, odsącz. Wrzuć ryż, warzywa oraz pieprz do wrzącej wody, gotuj na wolnym ogniu przez 40 minut. Dodaj sól.
Zupa krem z cykorii:
Składniki Przepis
4 duże cykorie
2 pory
1 łyżka masła
1 kostka bulionu warzywnego
250 g ziemniaków
1 szklanka śmietany
2 żółtka sól pieprz
2 łyżki szczypiorku
Cykorie opłukać, odciąć piętkę i trzpień. Pokroić w duże kawałki (3-4 listki zostawić do dekoracji). Pory opłukać. Odciąć zielone części białe pokroićw paski. Razem z cykorią podsmażyć na maśle (nie rumieniąc). Przełożyć do garnka, zalać 1,5 l wody. Dodać kostkę bulionową i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować na małym ogniu, aż ziemniaki będą miękkie. Śmietanę roztrzepać z jajkami. Wlać do zupy, mieszając. Zupę mocno podgrzać (nie gotować). Przed podaniem posypać szczypiorkiem, oprószyć solą i grubo zmielonym pieprzem. Udekorować listkami cykorii
-
a mnie zastanawia pseudo założycielki tego tematu......
-
...... nawet nie zwróciłam uwagi.......
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki