Dieta przyśpieszająca przemianę materii
Dieta taka nie skazuje na głodowanie i mrówcze liczenie kalorii! Kluczem do niej jest umiejętny wybór produktów, które mają rewelacyjne właściwości utrzymywania stałego poziomu cukru we krwi.
Wielu z nas nie może schudnąć, chociaż drastycznie ograniczyło liczbę kalorii, podczas gdy inne osoby objadają się bezkarnie. Ale każdy z nas może w niezwykle prosty sposób przyspieszyć spalanie zjadanych przez siebie posiłków. Jest już sprawą oczywistą, że istnieją produkty, które wspomagają powolny proces przemiany materii.
Okazuje się, że bardzo istotne są węglowodany! Przemiana materii jest najlepsza, kiedy poziom cukru w organizmie utrzymuje się długo na tym samym poziomie. Zależy to od węglowodanów-jedne z nich powodują znaczne wahania cukru we krwi, inne niemal go nie zmieniają. Źródłem węglowodanów są głównie takie produkty, jak: chleb, ziemniaki, owoce, warzywa i słodycze.
Ale skąd wiemy, jakie produkty podnoszą poziom cukru, a jakie nie? Otóż istnieje tzw. indeks glikemiczny(IG)-ukazuje w skali od 1 do 100, w jakim stopniu dany produkt zmienia poziom cukru we krwi. Im produkt ma niższy wskaźnik IG, tym mniej obciąża przemianę materii i tym więcej można go zjeść. Najwyższe IG ma cukier biały(100), ponieważ to on najszybciej podnosi poziom cukru we krwi.
Przestawienie się na odżywianie według indeksu IG może na początku sprawiać trochę trudności, ale przy odrobinie wprawy staje się naprawdę proste. Należy jedynie zapamiętać, jakie produkty mają wysokie, a jakie niskie IG. Poniższe zestawienie przedstawia produkty zalecane i takie, których należy unikać:
Polecane (produkty o IG poniżej 50:
- chleb pełnoziarnisty
- owoce(oprócz tych niezalecanych)
- ryż brązowy i dziki, płatki owsiane, muesli bez cukru
- warzywa strączkowe
- makaron(gotowany tylko 6-8 min)
- mleko chude i półtłuste, jogurt naturalne
- kawa bez kofeiny, soki świeżo wyciskane
- ser biały chudy lub półtłusty, sery żółte
- warzywa(prócz niezalecanych)
- mięso, wędliny, ryby
Należy unikać(produkty o IG powyżej 50):
- cukier, chleb biały, bułki, słodycze
- ryż biały
- ziemniaki, szczególnie pieczone, frytki
- kukurydza, marchewka gotowana, buraki, rzepa, dynia
- muesli słodzone i z owocami, popcorn, płatki kukurydziane
- makaron(gotowany do miękkości)
- banany, winogrona, owoce z puszki
- konfitury, soki owocowe(oprócz świeżo wyciskanych), miód
- napoje gazowane, kawa, herbata
- mleko pełnotłuste
- panierowane ryby, mięso i drób
- ciasto francuskie, naleśniki, pizza, fast-foody
- keczup pomidorowy, majonez
- mąka ziemniaczana, mąka kukurydziana
Zakładki