Kod:
Woda należy do niezbędnych składników pokarmowych wszystkich żywych organizmów. Nie możemy zapominać jak bardzo jest ona dla nas oraz naszych dzieci ważna. Szczególnie odczuwamy pragnienie w ciepłe wiosenne dni, upalne lato czy po intensywnym wysiłku. Faktem jest, iż bez jedzenia możemy żyć kilka tygodni, natomiast bez wody tylko kilka dni.
Dorosły człowiek powinien wypijać, co najmniej 1,5 litra wody dziennie niezależnie od pory roku. Jej niedobór może działać negatywnie na nasze zdrowie i urodę. Należy dbać o to, by wypijać zalecaną jej ilość, gdyż utrata nawet 3% wody z organizmu, powoduje uczucie zmęczenia, obniżenie dobrego samopoczucia i zawroty głowy. Przy niedoborze wody mózg jest mniej ukrwiony, zmniejsza się zdolność koncentracji, zaburza się pamięć, pojawiają się bóle głowy, kłopoty z trawieniem i sercem.
Zdrowy człowiek traci wodę w ilości ok. 2-2,5 litra w procesie oddychania, pocenia się, wydalania z moczem i kałem. W czasie działania wysokich temperatur może dojść do utraty nawet pół litra wody na godzinę, co prowadzić może do odwodnienia, wywołania wielu dolegliwości i schorzeń. W przypadku chorób z występowaniem gorączki, picie dużych ilości wody jest koniecznością, ponieważ woda regulując temperaturę ciała, zapobiega przegrzaniu się organizmu. Gdy dostarczysz za mało wody, Twoja skóra przestanie być naturalną barierą dla drobnoustrojów, przestanie być wilgotna i gładka, błony śluzowe zaczną się wysuszać.
Najlepiej pij wodę przez cały dzień, nie tylko, gdy odczujesz silne pragnienie. Wówczas uchronisz przed obciążeniem swój układ krążenia. Pij ją w równych proporcjach, najlepiej pół godziny przed jedzeniem. Wtedy woda nie rozrzedza soków trawiennych, dobrze wpływa na trawienie, skraca czas trawienia i nie obciąża żołądka.
Woda to podstawowy składnik wszystkich komórek i tkanek oraz płynów ustrojowych organizmu. Jest ona podstawowym składnikiem pożywienia, niezbędna w diecie codziennej jak i odchudzającej. Kobiety powinny pić więcej wody niż mężczyźni, szczególnie w okresie karmienia piersią, stosowania różnego rodzaju diety, występowania zaparć. Woda dostarcza niezbędne składniki mineralne dla organizmu i utrzymuje prawidłowe jego funkcjonowanie. Dla osób z niedoborami składników mineralnych zaleca się podawanie wód mineralnych o wyższej ich zawartości występujących w łatwo przyswajalnej zjonizowanej formie.
Woda mineralna działa korzystnie na przebieg procesów trawiennych, reguluje ciśnienie tętnicze, pełni rolę substancji oczyszczającej, usuwa z organizmu zbędne elementy dostające się z pożywienia oraz nadmiar substancji szkodliwych powstających w wyniku przemian metabolicznych. Woda mineralna wywiera duży wpływ na gospodarkę wodną i mineralną organizmu, co ma szczególne znaczenie w niektórych schorzeniach układu krążenia i moczowego. Woda przenosi substancje odżywcze do komórek ciała i wpływa na ich przemianę w energię, dając nam siłę do zdrowego życia.
W sklepach mamy duży wybór wód mineralnych o zróżnicowanym składzie. Warto przed zakupem zapoznać się z etykietą zawierającą informacje o składzie i ilości minerałów.
Naturalne wody mineralne (Cisowianka, Nałęczowianka) wydobywane są z najgłębszych partii podziemnych źródeł. Ce****ą się stałym składem chemicznym i naturalną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Zawierają cenne składniki mineralne jak wapń, magnez, wodorowęglany oraz niską zawartość sodu, odpowiadając za niepowtarzalny smak i wartości zdrowotne. Są idealne w spożyciu dla dzieci jak i dorosłych, mają zastosowanie w uzupełnianiu diety niskosodowej.
Mineralne wody mieszane pochodzą z dwóch lub więcej naturalnych wód mineralnych zmieszanych w stałym stosunku ilościowym.
Naturalne wody źródlane (******nea, Arctic, Eden, Kropla Beskidu, Żywiec Zdrój) pochodzą z płytszych warstw poziemnych źródeł w porównaniu z naturalnymi wodami mineralnymi. Te wody mają niską zawartość składników mineralnych, zwykle zawierają sześć podstawowych jonów takich jak wapń, magnez, sód, siarczany, chlorki i węglany. Są uniwersalne i bezpieczne, zalecane są do przygotowania posiłków dla dzieci i niemowląt oraz dla osób ograniczających spożycie soli w diecie. Są bazą dla napojów zimnych i gorących, możesz je również stosować do gotowania.
Wody stołowe mineralizowane (Helena, Bonaqa, Multivita, Muszynianka, Piwniczanka, Vita) produkowane są z naturalnych wód źródlanych jak również z przeznaczonej do picia wody mineralnej lub wysokozmineralizowanej wody mineralnej. Takie zabiegi produkcji mają na celu uzyskanie charakterystycznych, pożądanych właściwości odżywczych, zbliżonych do naturalnej wody mineralnej. Używaj jej do gotowania zupy i parzenia herbaty.
Wody lecznicze (Jan, Słotwinka, Zuber) są to wody zmineralizowane o wysokich stężeniach niektórych składników mineralnych. Dzielą się na mineralne, swoiste i słabozmineralizowane. Zalecane jest picie tych wód w celach leczniczych lub profilaktycznie jako ochrona przed schorzeniami. Lekarz po konsultacji pomoże Ci dobrać taką wodę, która nie wywoła dolegliwości.
Coraz częściej w czasie zakupów sięgamy po wody gazowane. Obecność dwutlenku węgla nadaje wodzie orzeźwiający smak, ponadto pobudza trawienie i działa bakteriostatycznie poprawiając trwałość wód. Jednak bezpieczniejsze są dla nas wody niegazowane, gdyż nadmiar CO2 odwapnia organizm i powoduje wzdęcia.
Nie pij kranówki, jest nie tylko niesmaczna i brzydko pachnie, ale zawiera substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Woda płynąca z kranów nie nadaje się do spożycia. W ciągu ostatnich lat w polskich ujęciach wód wzrosła ilość składników niekorzystnych dla zdrowia człowieka. Są to toksyny pochodzące z produkcji tworzyw sztucznych, metale ciężkie pochodzące ze ścieków przemysłowych, pestycydy i herbicydy z pól i łąk ściekające do ujęć wody pitnej. Według Ministerstwa Ochrony Środowiska w Polsce wód pierwszej klasy, nadających się do picia jest niewiele, zaledwie 2,4%. Zdaniem naukowców, chlor dodawany do wody jest przyczyną występowania raka jelit i pęcherza moczowego, problemów kardiologicznych oraz utraty pamięci.
Aby nie spowodować licznych schorzeń pij tylko zdrową i czystą wodę! Zbyt wysoka zawartość niektórych minerałów może być szkodliwa dla zdrowia, powodując kumulację w wątrobie lub nerkach. Wypijanie wód o wysokiej zawartości sodu może przyczynić się do występowania nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek. Najlepszą do spożycia dla ludzi jest naturalna woda mineralna, pochodząca z podziemnych pokładów. Może stanowić bogate źródło składników mineralnych: magnezu, wapnia, sodu, fluoru, jodu, żelaza i siarczanów w diecie. Taka woda oczyszcza, leczy i nadaje pięknego wyglądu.
pozatym nie sadze zeby woda wyplukiwala witaminy a jezeli juz to przeciez dostarczasz je i tak z pozywieniem.
Zakładki