Mity o zimnych i gorących napojach
Jesień i zima to czas , w którym lubimy się ogrzewać pijąc gorąca herbatkę, aromatyczną czekoladę i zajadać talerz gorącej zupy.
Wszyscy uważają, że wypijanie gorących napojów rozgrzewa zmarznięte ciało, ale tak naprawdę ogrzanie zawdzięczamy znalezieniu się w ciepłym pomieszczeniu. Wypicie termosu gorącej kawy na stadionie rozgrzeje cię, bo płyn spowoduje wzmożony przepływ krwi w organizmie. Jednak może zdziwić fakt, że wpłynie to ostatecznie na większy ubytek ciepłoty ciała!!!
A teraz troszkę danych:
Temperatura ciała wynosi zazwyczaj około 37 stopni Celsjusza (98,6 stopni F.) Dlatego też, spożycie jakiegokolwiek pokarmu lub płynu o temperaturze pokojowej (około 20 stopni Celsjusza) będzie wpływało na obniżenie ciepłoty ciała a wszystko o temperaturze przekraczającej 37 stopni będzie ciepłotę ciała obniżać....ale nie tak znacząco jak to można sobie wyobrazić.
Uwierzcie albo i nie, ale nieporozumienie może wynikać z czegoś, z czym jesteśmy bardzo oswojeni- od KALORII. A teraz uważajcie! Przy końcu artykułu powiecie; Interesujące!! Nie wiedziałem tego!!!
Pojedyncza kaloria (cal) jest miarą energii wydatkowanej jako ciepło. Ściślej mówiąc, jest to ilość energii potrzebna do podwyższenia temperatury 1ml wody o 1 stopień Celsjusza. Kaloria (określana przez duża C) to tak naprawdę 1000 kalorii c, czyli 1kcal (kilokaloria). Jedna kcal jest określana jako ilość energii potrzebna do podwyższenia temperatury kwarty wody (ok. 1/14 L) o 1 stopień Celsjusza. Problem stanowi zbyt częste mylenie pojęcia kalorii c przy opisywaniu energii z żywności jako energii fizycznej.
Filiżanka herbaty ma pojemność 240ml a zasadniczo nie dostarcza żadnych kalorii. Jesteśmy w stanie wypić ciecz o temperaturze do 60?C (140F). Różnica pomiędzy 37?C (temperatura ciała) a 60?C napoju wynosi 23?C. Po pomnożeniu to przez 240ml gorącej herbaty, otrzymujemy 5,520 kalorii. Brzmi to jak mnóstwo kalorii, szczególnie jak na coś, co przecież nie zawiera kalorii samo w sobie.
Jednakże, aby zmierzyć zmianę temperatury wywołaną wypiciem 240ml bardzo gorącej herbaty, musimy użyć pojęcia kalorii c, a nie kcal a 5,520 kalorii to tylko 5,52kcal a więc nawet nie warto o nich wspominać?. Aby organizm mógł normalnie funkcjonować w optymalnej temperaturze, nawet w czasie odpoczynku, potrzebuje około 50-70kcal / godzinę. Oznacza to, że wypicie gorącej herbaty dostarcza energii na około 5 minut. I nie zostaj wiele na rozgrzanie ciała!! Rozumując w ten sam sposób, zimne napoje w lecie tak naprawdę nie ochładzają, ale...
Istnieje także wiele mitów o chłodnych napojach. Gdy pogoda jest upalna albo gdy się bardzo pocimy, wiele osób wybiera zimne napoje. Tak naprawdę wypicie bardzo schłodzonych napojów kiedy czujemy się bardzo rozgrzani, może prowadzić do niewielkiego skurczu naczyń krwionośnych i na kilka minut spowodować spadek szybkości utraty ciepłoty ciała ( co nie jest wskazane w momencie gdy próbujemy się ochłodzić).
Najważniejsze w czasie ćwiczeń lub gdy jest się bardzo rozgrzanym jest nie sama temperatura napoju, co ilość dostarczonych płynów. Najpoważniejszy i nagły spadek energii przy ćwiczeniach spowodowany jest nie zastąpieniem utraconej wody podczas ćwiczeń płynami.
Być może powiecie: i co z tego?
Praktyczna informacja z tego artykułu to wiedza o tym, że wypicie gorącej herbaty tak naprawdę nie podnosi temperatury ciała o jakąś mierzalną wartość a wypicie zimnych napojów w rzeczywistości nie obniża w znaczący sposób temperatury ciała.
Gdy straciliście mnóstwo płynów w trakcie ćwiczeń lub wdychane przez was powietrze w zimnym dniu jest bardzo suche, nie zapomnijcie uzupełnić płynów!!! Bez żadnych obaw o kalorie możecie pozwolić sobie na wypicie czegoś gorącego gdy jest wam zimno.
Zakładki