Odkrycia zdrowotnymi wynikającymi z picia herbaty oraz ponowne docenienie dziedzictwa starożytnego wypchnęło herbatę na pierwszy plan zainteresowania. Zawarte w niej antyoksydanty (przeciwutleniacze) obniżają poziom cholesterolu, wzmacniają układ krążenia i bronią przed niektórymi nowotworami. Zdaniem niektórych ekspertów, flawenoidy mogą hamować powstawanie kamienia nazębnego.
Aktywne składniki kawy to kofeina połączona z taniną, nadające cierpki smak i większość aromatu i smaku ( który wzbogacają także odpowiednie olejki). W 1995 roku na Nowojorskiej Akademii Medycznej odbyło się sympozjum na temat: „Farmakologiczny i fizjologiczny wpływ herbaty”. Przedstawione na nim wyniki badań wykazały brak wpływu pitej w umiarze herbaty, w przeciwieństwie do kawy, na nerwowość, bezsenność, zaburzenia pracy żołądka. Naukowcy zgodzili się, że herbata jest skutecznym środkiem pobudzającym nie wywołującym późniejszego stanu depresji. Rozjaśnia działanie umysłu.
Leczenie herbatą
Lata badań w Chinach i Japonii wykazały, że picie dużej ilości herbaty faktycznie przedłuża życie. Japończycy palący papierosy zapadają na raka płuc połowę rzadziej niż Amerykanie. W regionie Japonii, w którym pije się przeważnie herbatę, występuje najmniej przypadków zachorowań na raka żołądka. W badaniu 6 tysięcy Japonek, te które pijały 5 filiżanek lub więcej zielonej herbaty dziennie, obniżyły ryzyko wystąpienia zawału o połowę. Również badacze nowotworów z University of British Columbia twierdzą, że popijanie herbatą posiłków w Japonii i Chinach jest przyczyną niskiej ilości zachorowań na raka w tych państwach.
Długotrwała konsumpcja czarnej herbaty – rodzaj pity najczęściej przez Europejczyków i Amerykanów- i innego pożywienia zawierającego flawonoidy jak jabłka, została powiązana z obniżeniem ryzyka zawału w badaniu 552 Duńczyków. Flawonoidy to naturalne substancje występujące w żywności podobne budową do witamin. Nieznacznie obniżają krzepliwość krwi zapobiegając powstawaniu zakrzepów krwi, a zachowując się jako przeciwutleniacze, przeciwstawiają się wyniszczaniu tętnic przez wolne rodniki.
W przeprowadzanych badaniach na mężczyznach pijących czarną herbatę dowiedziono, że dostarczanie flawonoidów w 73% obniża ryzyko zawału. Mężczyźni, którzy wypijali powyżej 4,7 filiżanek herbaty dziennie byli w 69% bardziej odporni na ryzyko zawału w porównaniu do pijących mniej niż 2,6 filiżanek herbaty, stwierdzili naukowcy z National Institute of Public Health and Environmental Protection in Bilthoven w Holandii.
Herbata także zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Zawiera dużą dawkę fluoru, który działa lepiej niż antybiotyk tetracyklina. Według naukowców z Tokyo Dental College, herbata zwalcza niektóre bakterie w jamie ustnej będące mogące w rezultacie prowadzić do utraty uzębienia. Niszczy także mutanty Streptococcus- będące przyczyną powstawania ubytków.
W dodatku, naukowcy z Australii ogłosili, że filiżanka herbaty może być bronią przeciwko rakowi skóry. W Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization przeprowadzono badania na myszach. U tych, które piły łyk czarnej herbaty zaobserwowano 54% mniej zachorowań na raka skóry, a wszystkie myszy wystawiane były na dawkę promieniowani ultrafioletowego, którą przeciętnie otrzymuje każdy Australijczyk.
Wcześniejsze badania nad czarną herbatą wykazały jej skuteczność w walce nad niektórymi nowotworami, a zawarte w niej składniki mogą zapobiegać chorobom serca i wątroby. Antyoksydanty- składnik czarnej i zielonej herbaty, zapobiegają rakowi skóry. W ostatnich 10 – 15 latach wykazano znaczący wpływ spożywanych potraw i witamin z dużą zawartością przeciwutleniaczy na zmniejszenie ryzyka wielu chorób, łącznie z rakiem i starzeniem się. W 1997 roku w Australii rozpoczęto badania naukowe nad rakiem skóry u ludzi pijących czarną herbatę.
Herbata Pu-Erh
Herbata ta pochodzi z Yunnan – prowincji Chin i od dawna jest uważana za wyjątkowo delikatną dawkę leku w codziennej diecie. Wiele osób uważa, że jest ona przyczyną ich długotrwałego zdrowia. W Chinach od pokoleń pija się nią po obfitych posiłkach.
Chińscy lekarze dostarczyli dane dowodzące fakt obniżania się poziomu cholesterolu w wyniku picia herbaty pu-erh. Zostało to potwierdzone przez naukowców z Francji. Ich badania wykazały 25procentowe obniżenie cholesterolu u 20 pacjentów cierpiących na hipercholesterolemię. Picie innych herbat nie wywarło takiego wpływu a herbata pu erh działała tak samo jak popularne w tej chorobie leki, nie powodując skutków ubocznych.
Herbata pu erh przyspiesza metabolizm i dzięki temu powoduje spadek wagi.
Spożywanie jej po obfitych posiłkach redukuje uczucie przesycenia i niestrawności. Ponadto Chińczycy twierdzą, że herbata pu erh obniża poziom alkoholu we krwi, zapobiega biegunce i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie śledziony i innych organów.
Herbaty mrożone
Wywierają podobny wpływ jak herbaty ciepłe. Są najbardziej popularne w Ameryce, gdzie wypija się 80% jej światowej produkcji. Najbardziej cenioną jest herbata Keemum.
Herbaty ziołowe
Tak jak zielona herbata może być pomocna w walce z nowotworami, tak u herbat ziołowych wykryto wpływ na zdolność do przeciwstawiania się i uśmierzania bólu powodowanego przez wiele chorób. Z technologicznego punktu widzenia, herbat ziołowych nie można nazwać herbatami, lecz naparami wielu ziół, kwiatów i przypraw zamiast liśćmi Camellia sinensis. Nazwy herbat kuszą potencjalnych smakoszy i mówią o ich działaniu: przeciwalergiczne, na problemy z żołądkiem itp. Jednak należy uważać na herbaty ziołowe i pić je w umiarze.
Zakładki