-
sepi - ale to już nie to samo :P
poza tym te owocowe jogurty też są słodzone i napewno zawierają więcej niezdrowych rzeczy niż te zrobione własnoręcznie
-
Tak, tak Altheo... Te truskawki z supermarketu są bardzo zdrowe na pewno.
Jeśli chcesz zdrowo, to proponuję zacząć od zakupu krowy i gospodarstwa rolnego. :P
-
sepi ale te truskawki nie były z supermarketu babcia zamroziła
-
To faktycznie zdrowo... zwłaszcza dla babci, która je sadziła, plewiła i zerwała.:P
-
Ja zawsze piję kawę bez cukru. No, nie licząc tygodnia kiedy mieszkał u mnie mój chłopak, wtedy ciągle kupował mi kawę z mlekiem a ja idąc za jego przykładem słodziłam ją bez opamiętania. Ale on pojechał a ja wróciłam do czarnej kawy bez cukru. Hmm... Kiedy zaczynałam pić kawę to słodziłam kostką cukru, ale doszłam do wniosku, że skoro i tak jest ohydna to po bo jeszcze kcal w nią ładować . Nie ma to jak moje podejście...
-
słodziki w tabletkach:
Sweetex: 1 tabletka (85 mg) odpowiada 1 łyżeczce cukru. Wartość energetyczna 1 tebletki wynosi 0,264 kcal. Skład: laktoza, aspartam, sól słodowa karboksymetylocelulozy, L-ieucyna
Huxol: 1 tabletka Huxol odpowiada wartości 1 kostki cukru (4.4g). Wartość odżywcza na tabletkę: wartość energetyczna 0.01kcal).Skład: natriumcyklamat, natriumhydrogencarbonat, natriumcitrate, sacharyna-natrium, laktoza
Sussina: Wartość odżywcza 1 tabletki (51mg): Wartość energetyczna - 0,1 kcal. Skład 1 tabl.: substancje słodzące: sacharynian soodu E954(12,5mg), aspartam E951 (2mg). Regulatory kwaśności: kwas winowy, węglan sodu. Stabilizatory: L-leucyna, laktoza
Sweet Time: 1 tabletka słodzika to tylko 0,15 kcal
Sweet top: 1 tabletka 0,3 kcal
Diaspam: 1 tabletka - 0,36 kcal
Sweetie Gold: 1 tabletka - 0,03 kcal
Maxi Sweet; 1 tabletka - 0,1 kcal
Jakis z nich polecacie, jakis odradzacie? Pojawil sie też na rynku słodzik Zero Cal, kupował ktoś? Ma 0 kcal, czy tez jakies minimalne jak inne?
-
hej
w styczniowej "Super Linii" jest artykul o slodzikach i tam jest napisane ze slodzik i cukier mozna zastapic naturalnym slodzikiem o nazwie " ksylitol" uzyskuje sie go z drewna brzozowego i ma 2 razy mniej kalorii niz cukier i ma 10-krotnie nizszy indeks glikemiczny. Jest jeszcze substancja slodzaca o nazwie " stevia" , jest 300-slodsza od cukru ma wapn, magnez i zelazo. Jest bardzo wydajna ale dosyc droga 1/2 kg ok 40 zl mozna zamowic w internecie.
znalazlam troche info o stevi
STEWIA - BEZGRZESZNY CUKIER
Nie od dziś wiadomo, że cukier pozyskiwany z buraka cukrowego nie jest zdrowy. Ma mnóstwo pustych kalorii i... niewiele poza tym.
Dziś przedstawiamy naturalny „cukier” o rewelacyjnych właściwościach, zawarty w liściach stewii.
Istnieje 150 odmian stewii, lecz tylko Stevia rebaudiana Bertoni jest rośliną słodką. W swojej ojczyźnie, Paragwaju i Brazylii, znana jest pod nazwą „miodowe ziele” lub „miodowy liść”. Dojrzała roślina osiąga wysokość od 65 do 180 cm. Substancja zawarta w liściach stewii jest 300 razy słodsza od cukru spożywczego. Wystarczy liście wysuszyć, rozdrobnić – i mamy już gotowy słodzik. Jedna łyżeczka posłodzi aż litr herbaty.
Stewia nie ma żadnych wartości kalorycznych, można ją bezpiecznie gotować, stosować do wypieków i marynat. Ma także właściwości lecznicze.
W Europie pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z końca XIX wieku. Wtedy to francuski botanik M. S. Bertoni uzyskał z liści stewii stewiozyd: intensywnie słodki, biały, krystaliczny proszek.
Słodzik, który leczy
Badania dowiodły, że stewiozyd jest nie tylko doskonałym słodzikiem, ale wspomaga także leczenie wielu chorób. Doświadczenia przeprowadzone na Tajwanie pokazały, że stewię można wykorzystać w terapii pacjentów z nadciśnieniem. W Danii przeprowadzono badania, w których stwierdzono, że stewiozyd obniża poziom cukru we krwi i mógłby być stosowany w leczeniu cukrzycy.
Wydział Stomatologii Uniwersytetu w Illinois podaje natomiast, że stewiozyd, chociaż jest silnym naturalnym słodzikiem, nie powoduje rozwoju próchnicy i hamuje wzrost płytki nazębnej.
Liście stewii zawierają różne witaminy i składniki mineralne: witaminy A i C, rutynę, cynk, magnez i żelazo. Dzięki tym substancjom stosujący stewię rzadziej zapadają na grypę i przeziębienie. Zioło to może być też z powodzeniem stosowane przez odchudzających się; wspomaga bowiem utratę wagi poprzez zmniejszenie apetytu. Rośliny tej używa się także do zwalczania uzależnienia od tytoniu i alkoholu.
Dlaczego więc nadal używamy cukru?
Kanadyjscy naukowcy obliczyli, że 50–hektarowa uprawa stewii pozwoliłaby uzyskać taką ilość słodzika, która odpowiadałaby ilości cukru uzyskanego z uprawy trzciny cukrowej o powierzchni 240 hektarów.
Jednak nie wszystkie kraje zaakceptowały stewię jako środek słodzący. USA, Australia i Europa stawiają na cukier z trzciny i buraka cukrowego oraz na aspartam i inne sztuczne słodziki zastępujące cukier – a to z bardzo prostego powodu: pieniędzy. Lobby producentów cukru z trzciny, buraka, czy lobby producentów sztucznych słodzików itp. nie wyobrażają sobie zmiany profilu produkcji. Z drugiej strony producenci stewii nie mają pieniędzy, by sfinansować kosztowny proces dopuszczenia nowego środka spożywczego na rynek. Dlatego w Stanach Zjednoczonych stewię można kupić jedynie jako zioło lub dodatek dietetyczny. Pewne ograniczenia w handlu stewią i jej produktami stosuje także Australia, Nowa Zelandia i Kanada.
Na szczęście nie wszędzie tak jest. W krajach, gdzie stewia jest używana od wieków, nadal się ją powszechnie wykorzystuje – np. w wielu krajach Azji i Ameryki Południowej. Najbardziej zaawansowana w badaniu zastosowań stewii w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym jest Japonia. Firmy takie jak Sunkist i Nestle używają stewii jako substancji słodzącej w swoich produktach sprzedawanych na tamtejszym rynku. Także Coca-Cola dodaje tam to zioło do swojej Diet Coke.
W Polsce stewia jest prawie zupełnie nieznana. Nie obowiązują u nas żadne przepisy dotyczące uprawy tej rośliny i obrotu nią, co oznacza, że można ją hodować i stosować bez ograniczeń.
Warto wymienić następujące zalety stevii:
- 250-300 - krotnie słodszy od sacharozy (czyli normalnego cukru spożywczego)
- stabilny do temperatury 198-200°C co umożliwia stosowanie stewii do wypieków
- nie ulega fermentacji
- działa przeciw-próchniczo i hamuje wzrost płytki nazębnej
- nie posiada praktycznie żadnej wartości kalorycznej
- jest stabilny w środowisku kwaśnym co pozwala na stosowanie również do marynat
Podsumowanie:
- idealna dla diabetyków
- idealna dla dbających o figurę
- bezpieczna dla zdrowia
- obniża poziom cukru we krwi
- ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze
- wspomaga leczenie próchnicy i chorób dziąseł
- obniża ciśnienia krwi
- zwalcza nałóg tytoniowy i alkoholowy
-
aaaaa! wyobrazcie sobie, że nagle wszystkie słodkie bułki, wszystskie kisiele i budynie, torty, ciasteczka, ciasta, czekolada, słodkie napoje i cała reszta wszystkich tych słodkości zawiera zamiast cukru znajduje się stewia \
wszystko byłoby o połowę mniej kaloryczne , nie szkodziłoby nam tak bardzo jak teraz i ułątwiłoby życie osobom na diecie
-
może ktoś kiedys pomyśli o nas... chlip, chlip
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki