-
Karmienie piersią a walka z nadwagą
Witam
Postanowiłam dzis, że założę tu swój wątek i będe opisywała moje codzienne zmagania w gubieniu kilogramów. Jestem mama 5 miesięcznego synka i karmię go piersią. Niestety mimo karmienia nie mogę schudnać więc postanowiłam że będę stosować diętę i ćwiczonka. Przyzna się że odchudzam się od pewnego czasu stosując dietę 1800kcal i ćwiczenia 40 minut co drógi dzień. Narazie osiągnełam wage z przed ciąży ale chciałabym nadal chudnąć. Teraz chcem spróbować diety 1400kcal-1500kcal i wiecej ćwiczen i codziennie. Zobaczymy co ze rezultaty będą
-
Dieta w trakcie karmienia piersią
W okresie karmienia piersią prawidłowe odżywianie się matki ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka. Po wieloletnim okresie popularyzowania karmienia niemowląt sztucznymi mieszankami mlecznymi, kilka lat temu nastąpił zdecydowany zwrot ku karmieniu piersią. Jest to bowiem najlepsze źródło pokarmu dla dziecka. Zapewnia również bliski kontakt z matką, wzmacniając między obojgiem więź uczuciową. Dowiedziono także, że karmienie naturalne ma ogromne znaczenie dla zdrowia nie tylko w okresie dzieciństwa, ale też w wieku dorosłym. (...)
Zdrowe odżywianie
Wpływ sposobu odżywiania kobiety na skład pokarmu nie został dokładnie wyjaśniony. Zawartość niektórych składników odżywczych, np. białek, nie zależy od sposobu odżywiania się matki. Natomiast skład tłuszczu (proporcje nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) w dużym stopniu zależy od jakości i ilości tłuszczu w diecie matki. Podobna zależność istnieje w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie i witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. W odniesieniu do tej drugiej grupy zawartość witamin w mleku zależy też od stanu zapasów w organizmie matki.
Okres karmienia piersią wymaga więc od kobiety zdrowego odżywiania ze względu na dobro i zdrowie dziecka. Jest ono również konieczne, aby ustabilizować laktację i utrzymać odpowiednią ilość pokarmu (mleka). Nieprawidłowe odżywianie wpływa niekorzystnie także na stan zdrowia matki, ponieważ wyczerpywane są w tym okresie rezerwy składników odżywczych w organizmie matki, aby pokarm miał odpowiedni skład i wartość odżywczą (a więc właściwą ilość energii i składników odżywczych).
Karmienie piersią wymaga większej ilości energii w diecie kobiety. W stosunku do okresu przed ciążą każda kobieta powinna zwiększyć kaloryczność diety o 500 kcal.
Znacznie zwiększa się również zapotrzebowanie na białko - do około 110 g/dzień (dla porównania przed ciążą wynosiło ono 70-90 g/dzień).
Kobiety muszą też zwrócić uwagę na źródła tłuszczu w diecie. W czasie karmienia potrzebują bowiem znacznie więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Podobnie przedstawia się zapotrzebowanie w okresie karmienia na pozostałe składniki odżywcze: witaminy i składniki mineralne (normy w tabelce).
Najważniejsze zasady diety
Aby w pełni zaspokoić tak zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, należy właściwie komponować posiłki, wybierając te produkty, które mają dużą wartość odżywczą, a rezygnując z tych, które są tylko źródłem energii.
• Trzeba jeść posiłki regularnie. W ciągu dnia najlepiej spożyć kilka (4-5) posiłków mniejszych objętościowo.
• Należy zwiększyć w diecie ilość mleka i produktów mlecznych, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie (1200 mg) na wapń. Taka ilość wapnia odpowiada 5 szklankom mleka lub napojów mlecznych albo 3 szklankom mleka, 2 plasterkom sera żółtego i 50 g twarożku.
• Powinno się zwiększyć ilość produktów bogatych w węglowodany złożone, które mają stanowić główne źródło energii. Zaleca się tu takie produkty, jak pieczywo, ziemniaki, kasze, ryż. Pieczywo białe lepiej zastąpić pieczywem razowym, które jest zdecydowanie bogatsze w składniki odżywcze: zawiera np. 3-5 razy więcej składników mineralnych.
• Wskazane jest wzbogacenie diety w ryby będące nie tylko źródłem pełnowartościowego białka, ale również witaminy A, selenu i fosforu. Ryby morskie ponadto dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego dziecka. Ryby zawierają także jod, składnik stosunkowo rzadko występujący w produktach spożywczych.
• W każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa i owoce, które są źródłem witaminy C, beta-karotenu, błonnika i składników mineralnych.
• Przynajmniej 2 posiłki w ciągu dnia muszą zawierać produkty z dużą ilością żelaza: chude mięso, wędliny, ryby, warzywa strączkowe. Jest to szczególnie ważne w okresie po porodzie, gdy organizm regeneruje się po zmniejszeniu zasobów żelaza w czasie ciąży lub po utracie krwi w trakcie porodu.
• Zaleca się wzbogacenie diety w oleje roślinne, zwłaszcza dodawane do potraw na surowo. Są one źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E.
• Należy ograniczyć ilość słodyczy w diecie. Dostarczają one praktycznie tylko energii, co jest niekorzystne, gdy organizmowi potrzebne są tak duże ilości składników odżywczych. Utrudniają również stopniowy powrót do masy ciała sprzed porodu. Podobnie utrudnić to mogą tłuste potrawy - pamiętajmy, że 1 g tłuszczu to aż 9 kcal.
• Herbatę trzeba zastąpić sokami warzywnymi lub owocowymi, wodą mineralną niegazowaną. Natomiast należy unikać owocowych napojów gazowanych, które są bezwartościowe, a za to bardzo kaloryczne. Nie wolno pić alkoholu i mocnej kawy. Zarówno bowiem kofeina, jak i etanol przechodzą do mleka i mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Pamiętajmy, że kofeina jest również zawarta w napojach typu cola oraz w drinkach energetyzujących.
• Powinno się unikać jedzenia produktów, które u dziecka wywoływały niekorzystne objawy po karmieniu. Najczęściej niemowlęta mogą reagować wzdęciami na mleko matki, jeśli kobieta jadła wcześniej czosnek, cebulę, kapustę lub czekoladę. Produkty te mogą również zmieniać smak mleka na bardziej intensywny, który dzieciom nie zawsze odpowiada.
-
WITAJ LUNCIA....
TO ŻE CHCESZ O SIEBIE ZADBAC JUŻ DUŻO ZNACZY.ZRÓB TAK JAK PISZESZ,A NAPEWNO ZACZNIE WAGA SPADAĆ SZYBCIEJ.JESTEM Z TOBĄ I ZAWSZE POSTARAMSIĘ CIĘ WESPRZEĆ.
MIŁEGO DNIA ŻYCZĘ.
-
zapotrzebowanie energetyczne dla matki karmiącej 3400 kcal (14200 kJ)
składniki odżywcze
białka: 110 w tym zwierzęce 35-50 g
tłuszcze: 95-130 g
węglowodany: 525-450 g
wybrane witaminy
A: 1200 µg
B1: 2,0 mg
B2: 2,5 mg
PP: 20 mg
C: 100 mg
Odpuść sobie diety, jeżeli nie chcesz zrobić dziecku krzywdy, albo przestań karmić jeżeli chcesz się odchudzać(co ci odradzam, bo karmienie piersię jest super). Wiem z własnego doświadczenia, że samoistnie schudniesz karmiąc, a jak ograniczysz słodkie i tłuste - to naprawdę ładnie schudniesz. Podobno tłuszczyk spala się dopiero po 6 miesiącu. Masz i tak rewelacyjne efekty - wróciłaś do wagi sprzed ciąży.
Nie przesadzaj z odchudzaniem, bo zrobisz krzywdę albo dziecku albo sobie. Dieta 1500 kcal - jest dietą dobrą dla mnie i ja na niej będę chudła chociaż nie uprawiam sportu. Dla ciebie i dziecka nawet 1800 to mordęga.
Przemyśl to co ci napisałam - pozdrowienia Ewa
-
Dziękuję bardzo za to co napisałyscie
Nusia5 serdecznie dziękuję . Tak sobie myśle i podjełam dzięki tobie decyzję ze bede jeść tak do 2000kcal dziennie i sport oczywiście rownież. Ponieważ dla mnie naprawdę powyżej 2000kcal to za dużo ponieważ od razu zaczynam tyć. Dodam też że moj synek jest dokarmiany 2 razy dziennie kaszką i obiadek wcina więc troszku juz mniej potrzebóje kcal ze mnie ściągnąć. Dlatego będę jeść tak jak do tychczas zero słodyczy dużo ruchu i kilosy same polecą (mam nadzieje).
pozdrawiam
-
A POKAŻESZ NAM SWOJEGO MALUSZKA :>
-
bardzo się cieszę z twojej decyzji - a naprawdę kilogramy same lecieć będą. A tak wogóle to napisz ile schudłaś po ciąży, albo zmień suwaczek - zawsze to lepsza motywacja, że się już czegoś dokonało.
-
MILEGO I DIETETKOWEGO DNIA ZYCZE
-
Witaj .No wiec do roboty,dasz rade z odchudzaniem,zobaczysz przyjdzie dzien ,gdzie sama sie zdziwisz ile ci ubylo.Ja jestem z toba,razem sie bedziemy wspierac,bo to dobrze robi,ma sie wieksza motywacje.NARAZIENKO
-
Witam
Dziękuję Wam za odwiedzinki. Podaję stronkę moich szkrabów(synków):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Nusia5 po ciąży schudłam do wagi 76kg taka miałam przed ciążą, a w ogole to w ciąży mało przybrałam bo tylko 10kg wiec nie było dużo do zrzucenia zostało mi 3kg których obecnie juz nie mam.
Tak więc jak pisałam teraz stoje od jakiegoś czasu z waga tylko centymetry mi po malutku uciekają, bo ćwicze co drógi dzień po 40 minut na czymś takim:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Na więcej nie mogę sie przemóc tzn by codziennie ćwiczyć no a dłużej to synek najmłodszy nie wytrzymuje.
Pozdrawiam[/img]
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum
Zakładki