Cytat:
W kwestii podciągania na drążku ciągle istnieje wiele mitów. Rozmaite programy treningowe zalecają rozmaite dziwne ćwiczenia mające prowadzić do tego aby po raz pierwszy w życiu móc się podciągnąć. Zastępowanie podciągania na drążku różnymi formami ściągania drążka wyciągu górnego do klatki czy pleców nie jest jednakże zbyt skuteczną metodą.
...
Jak jednakże to zrobić w sytuacji gdy nie jest się w stanie choćby raz podciągnąć? I na to są sposoby, dużo bardziej efektywne niż ćwiczenia zastępcze.
Najskuteczniejszą metodą ćwiczenia będzie wykonywanie podciągań na drążku z asystą.
...
Wykonując ćwiczenia asystujące musimy cały czas mieć w pamięci czemu mają one służyć, a skoro naszym celem jest pojedyńcze podciągnięcie się na drążku, powinniśmy wykonywać te ćwiczenia w zakresie najwyżej 3-4 powtórzeń w 2-4 seriach.
...
W tym miejscu należy ponownie z całą mocą podkreślić, że o ile Twoim celem jest wykonanie jednego podciągnięcia na drążku, bezsensem jest wykonywanie w jakimkolwiek ćwiczeniu liczby powtórzeń w serii większej niż trzy! W początkowym okresie treningu bezpieczniej jest wykonywać 3-2 powtórzenia, szybko jednak warto przejść do pojedyńczych powtórzeń ze znacznie mniejszą asystą.
...
Wielką rolę w podciąganiu na drążku odgrywa rodzaj chwytu (podchwyt, nachwyt, chwyt neutralny) oraz rozstaw dłoni na drążku (szeroki, wąski, średni). Podciąganie jest najbezpieczniejsze (niesie najmniejsze ryzyko kontuzji) gdy stosujemy rozstaw średni, czyli taki w jakim nasze dłonie zwisają swobodnie wzdłuż ciała, i nachwyt. Rozstaw szeroki, przy którym stosujemy nachwyt jest najtrudniejszą formą podciągania, podczas gdy rozstaw wąski, przy którym stosujemy podchwyt, najłatwiejszą, gdyż dużą część pracy w tej formie ćwiczenia wykonuje biceps a nie plecy. Można więc zacząć naukę podciągania od wąskiego rozstawu z podchwytem, jednakże zdecydowanie polecamy podejście bardziej ambitne - tzw. podciąganie taktyczne, czyli w średnim chwycie nachwytem. Jest ono po prostu najbardziej naturalną i przydatną w życiu umiejętnością w zakresie podciągania - nie sposób bowiem zastosować podchwyt chcąc np. podciągnąć się na mur, dach, krawędź basenu lub do okna.
i trochę fantastyki ;)
Cytat:
... Jeżeli żadna z tych form nie wydaje Ci się zbyt pasjonująca a potrzebujesz kolejnego ambitnego celu do którego będziesz dążyć, spróbuj w sposób podobny do przedstawionego powyżej popracować nad podciąganiem jednorącz! Jesteśmy głęboko przekonani że niezależnie jaką drogę wybierzesz, podciąganie stać się może jednym z Twoich ulubionych ćwiczeń, które nagrodzi Cię sprawnością, siłą i piękną sylwetką!