Zamieszczone przez
Tyka [url
www.sfd.pl][/url]
Setki, jak nie tysiące osób pytają tu jak zrzucić 2,3,5 czy 10 kg
Pomimo iż tłumaczymy to wielokrotnie w setkach i tysiącach postów pytania takie wracają, a są one bez sensu - dlaczego ? O tym poniżej.
Załóżmy że jesteś dziewczyną i ważysz 60 kg, zwracasz się do nas z pytaniem jak dojść do swojej idealnej wagi którą sobie sama wymyśliłaś, czyli na przykład do 51 kg. Pytasz więc jak zrzucić 9 kg.
Gdy pytamy Cię jaki masz obecnie procent tkanki tłuszczowej, z reguły odpowiadasz że nie wiesz
To jest twój najwiekszy błąd.
Zebrawszy dane na twój temat obliczamy w dużym przybliżeniu że na przykład masz 23% tkanki tłuszczowej w organiźmie.
Przy 60 kg masy ciała i 23% tłuszczu beztłuszczowa masa mięśniowa wynosi 46,2 kg
Gdybyś więc schudła do 51 kg to nadal organizm Twój potrzebowałby tych 46 kg kości i mięśni do prawidłowego funkcjonowania. Oznacza to iż gdybyś utrzymując beztłuszczową masę ciała bez zmian schudła te 9 kg, twój procent tłuszczu spadłby ponizej 10% (do 9,4% dokładnie) co byłoby bardzo groźne dla zdrowia, gdyż u kobiet ilość tkanki tłuszczowej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu wynosi przeciętnie od 10 do 12 %.
Jeszcze gorzej wyszłabyś na utracie wraz z tłuszczem części z tych 46 kilogramów beztłuszczowej masy ciała - spowolnuiłoby to twój metabolizm i stało się przyczyną łatwiejszego tycia w przyszłości.
Jak więc należy podejść do problemu i jakie pytanie zadać ?
Pytanie powinno brzmieć Jak mam zmniejszyć swój procent tkanki tłuszczowej z 23% do na przykład 18 ? (estetyczna, sportowa damska sylwetka to % tłuszczu w przedziale 14-20%, męska w przedziale 8-13%)
Wracając do naszego przypadku, przy wadze 60 kg, aby zmiejszyć % tłuszczu z 23 do 18 % ilość tłuszczu w Twoim organiźmie po odchudzaniu powinna wynosić 10,8 kg. Dodając to do obecnej beztłuszczowej masy ciała (46,2 kg) wychodzi nam że musisz stracić zaledwie 3 kg i ważyć 57 kg !!!
Strata wiecej niż 3 kg wiazałaby się z utratą aktywnej metabolicznie tkanki mięśniowej co w efekcie stałoby sie prztyczyną łatwiejszego tycia w przyszłości i innych przykrych konsekwencji.
Reasumując, zanim podejmiesz decyzję że musisz stracić kilogramy, zapoznaj się ze swoim procentem tłuszczu i ilością beztłuszczowej masy ciała oraz wyznacz sobie cel mierzony nie kilogramami a procentami straconego tłuszczu. Pamiętaj o tym aby cel taki był realistyczny (w jednym cyklu odchudzania nie powinien być wiekszy niż 5%) oraz o tym aby tak zaplanować dietę i trening aby nie tracić cennych mięśni a jedynie bezwartościowy tłuszcz.
Zakładki