Dodano: 2015-09-01

Dieta Dukana – na czym polega + jadłospis na 3 dni Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Główną zasadą kontrowersyjnej diety jest zwiększenie spożycia białek i jednocześnie ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów. Zasady diety białkowej są precyzyjnie określone przez jej twórcę w formie listy produktów dostępnych w kolejnych fazach kuracji oraz autorskich przepisach doktora Dukana. Nie wszyscy są zgodni co do skuteczności tej diety, a w szczególności nie cieszy się ona zaufaniem wśród lekarzy, którzy ostrzegają przed licznymi niebezpieczeństwami zdrowotnymi, które dieta Dukana może wywoływać.

Dieta Dukana – faza I

Pierwsza faza opiera się na spożywaniu wyłącznie posiłków białkowych. Nazywana jest też fazą ataku. Podczas tej fazy chudnie się najwięcej i jest to faza szczególnie wymagająca, ponieważ zakłada wiele wykluczeń i wyjątkowo ścisłego przestrzegania jadłospisu. Może ona trwać nawet tydzień.

Dieta Dukana – faza II

W drugiej fazie wprowadzamy warzywa i z racji tego faktu jest już ona łatwiejsza w stosowaniu, jednak wciąż musimy pamiętać, że w niektóre dni nasz jadłospis będzie składał się jedynie z protein. Faza ta zakłada jedynie naprzemienne stosowanie posiłków nieco bogatszych w warzywa w określone dni.

dieta Dukana

Dieta Dukana – faza III

Trzecia utrwala uzyskany efekt i przeciwdziała efektowi jo-jo, dlatego nazywana jest fazą utrwalenia. Wówczas posiłki białkowe mogą być z powodzeniem łączone z warzywami, bez konieczności wprowadzania  jedynie proteinowych dni. Ponadto utrwalamy wówczas nawyki żywieniowe, dzięki którym unikniemy powrotu do poprzedniej wagi. Czas trwania może różnić się w zależności od osiągniętych efektów. Ponadto do diety możemy wprowadzić niewielkie ilości ciemnego pieczywa (pełnoziarnistego), ser żółty czy owoce (nie wszystkie). Kilka razy  w tygodniu dozwolone są produkty typu makaron bądź ryż. Jeden dzień tygodnia pozostawiamy w całości na posiłki wyłączne proteinowe.

Dieta Dukana – faza IV

Czwarta faza jest zaleceniem na całe życie – jest to faza tzw. stabilizacji. Podczas jej trwania należy robić wszystko, aby nie wrócić do poprzedniej wagi i utrzymać osiągnięte do tej pory efekty. Należy odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Jednym z istotnych aspektów tej fazy jest także raz w tygodniu, najlepiej w czwartek, stosowanie diety czysto proteinowej.

 

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane