Aktinidia – uprawa i hodowla
Aktinidia jest uprawiana również ze względu na walory estetyczne, w maju i czerwcu kwitnie – jej kwiaty mają odcień od białego do kremowego. Zaczyna owocować w rok/dwa po zasadzeniu, a plony zbiera się we wrześniu i październiku. Sadząc aktinidię w ogrodzie, należy pamiętać o wyborze odmian zarówno męskich, jak i żeńskich, lub jednej – obupłciowej. Wybrana odmiana powinna być dostosowana do panujących w Polsce warunków klimatycznych – mrozoodporna. Owoce aktinidii są bardzo podobne do tych znanych nam ze sklepów – przypominają kiwi, są jednak mniejsze, delikatniejsze, a ich skórka jest jadalna. Mają długość około 2,5-3,5 cm, średnicę 1,5 cm, kształt owalny, a ich waga wynosi około 10 g. Ich galaretowaty, kwaśnosłodki miąższ przypomina miąższ agrestu, posiada drobne nasionka, jednak nie są one wyczuwalne podczas jedzenia. Amatorzy mini kiwi twierdzą, że jest on dużo smaczniejszy niż miąższ kiwi.
Właściwości odżywcze
Aktinidia ma wyjątkowe wartości odżywcze. Owoce jej są bardzo dobrym źródłem witaminy C (zawierają jej dużo więcej niż ich większe „odpowiedniki”), zawierają również potas, wapń, fosfor, żelazo i magnez. W ich skład wchodzi również cała gama związków o działaniu przeciwutleniającym oraz błonnik i pektyny. Mini kiwi doskonale regulują pracę przewodu pokarmowego, mają pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i pracę serca. Korzystnie wpływają na system odpornościowy i chronią organizm przed infekcjami. Napar lub sok z owoców aktinidii ma działanie odflegmiające i przeciwbólowe.
Aktinidia – zastosowanie w kuchni
Poznaliśmy już wiele walorów tych owoców, ale jak możemy je wykorzystać w kuchni? Do czego ich użyć i w jakiej formie?
Mini kiwi są to przede wszystkim owoce deserowe – podobnie jak maliny czy borówki możemy kupić ich małą porcję do bezpośredniego spożycia (warto zaznaczyć, że w porównaniu z innymi tego typu owocami są wyjątkowo trwałe). Z owoców aktinidii możemy przygotowywać również napary, kompoty i soki, jak również galaretki czy dżemy. Można z nich robić przetwory jednoskładnikowe lub wykorzystać jako dodatek urozmaicający smak przetworów z innych owoców. Owoce aktinidii możemy także dodawać do ciast lub suszyć.
mgr inż. Martyna Frańczak, dietetyk
Komentarze