Czym jest ostropest plamisty?
Ostropest plamisty jest rośliną z rodziny astrowatych, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie jest uprawiany w wielu rejonach świata. Jest rośliną jednoroczną, a swoim wyglądem przypomina oset. Jest rośliną o blisko dwumetrowej, grubej łodydze, eliptycznych, bezogonkowych liściach, których brzegi są kolczaste. Purpurowe kwiaty zebrane są w kwiatostany na szczytach łodyg. Ostropest ma zastosowanie jako roślina uprawna – na potrzeby przemysłu farmakologicznego, roślina ozdobna – w ogrodach oraz jako roślina lecznicza – surowcem zielarskim są owoce. Ostropest plamisty był rośliną leczniczą znaną już w starożytności, kiedy to m.in. Disocides i Piliniusz Starszy odkrywali jej cudowne właściwości. Prawdziwą popularność zdobył w średniowieczu, kiedy to stał się jedną z głównych roślin leczniczych, o czym pisała m.in. św. Hildegarda.
A co sprawiło, że ta niepozorna roślina zyskała taką popularność?
Stało się to głównie za sprawą sylimaryny. Sylimaryna jest bioflawonoidem, silnym przeciwutleniaczem o działaniu antyhepatotoksycznym. Substancja ta ma zbawienne w skutkach działanie na wątrobę człowieka, może być stosowana jako lek przy schorzeniach takich jak:
- marskość wątroby,
- stłuszczenie wątroby,
- stany zapalne i zwyrodnienia wątroby,
- uszkodzenia wątroby spowodowane alkoholem, lekami, narkotykami,
- ubstancjami toksycznymi,
- bólami pęcherzyka żółciowego.
Ostropest plamisty pomaga również przy takich dolegliwościach jak: krwawienia z nosa i narządów wewnętrznych, zaburzeniach ze strony układu pokarmowego: niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach, odbijaniu się, a także przy obniżonym ciśnieniu krwi i chorobie lokomocyjnej. Ostropest może być również używany profilaktycznie - chroni komórki wątroby oraz nerek przed zniszczeniem, stłuszczeniem i toksynami. Używany jest także w kosmetyce, gdzie wykorzystywane są jego właściwości regeneracyjne i nawilżające. Ostropest wykazuje również działanie antynowotworowe, ma też silne działanie ochronne, jeśli chodzi o uszkodzenia skóry wywołane działaniem promieni UVA i UVB – od ochrony przed fotostarzeniem się skóry, a skończywszy na raku skóry. Ostropest wykazuje bardzo niską toksyczność nawet przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek (co wykazano w badaniach na zwierzętach). Ostropest plamisty możemy spotkać najczęściej w sklepach ze zdrową żywnością, w formie całych nasion lub jako nasiona mielone. W obu formach mogą być one dodawane do potraw – zarówno zimnych, jak i gorących (m.in. można je dodawać do zup, warzyw na parze, sałatek, wypiekanego w domu chleba, musli czy deserów). Pozytywnych efektów można spodziewać się po około 2 tygodniach systematycznego dodawania nasion ostropestu do potraw.
mgr inż. Martyna Frańczak
dietetyk
Komentarze