Sposób na efekt jojo
Prosta droga do efektu jojo to przede wszystkim powrót do starych, złych przyzwyczajeń. Dlatego z dniem osiągnięcia upragnionej wagi, nie powinno się rezygnować z aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, gdyż cały wysiłek i wyrzeczenia, które spędzały nam sen z powiek przez wiele miesięcy, pójdą w zapomnienie. A my będziemy musieli rozpocząć nasze zmagania od początku.
Jak się odchudzać, by uniknąć efektu jojo?
Dieta to jedno, a wyjście z niej to drugie. Istotnym elementem odchudzania jest osiągnięcie stabilizacji, gdyż tylko ona pozwoli nam utrzymać satysfakcjonującą wagę. Jednak nie jest to takie proste. Odpowiednie wyjście z diety to przede wszystkim zaakceptowanie nowych nawyków żywieniowych. Zdrowy organizm potrzebuje na to ok. dwóch miesięcy. Aby utrwalić nowe zasady żywienia, potrzebujemy więcej czasu. Dlatego aby uniknąć efektu jojo, niezbędna jest cierpliwość i systematyczność. Ilość posiłków ma tu również kluczowe znaczenie. Warto więc wpoić sobie zasadę jedz "mniej a częściej". Tak wypracowany rytm pozwoli nam utrzymać organizm w ryzach. Regularne jedzenie pięciu posiłków dziennie sprawi, że organizm nie będzie czuł się "głodny". Unikniemy w ten sposób łapczywego i szybkiego spożywania posiłków.. Nie zapominaj o śniadaniu, gdyż z badań wynika, że odpowiada ono za napady głodu w ciągu całego dnia.
Gdy osiągniemy upragniony cel, nie rezygnujmy z ćwiczeń. Oczywiście nie muszą one być tak intensywne jak podczas okresu odchudzania, ale warto o nich pamiętać. Nic tak nie utrwali diety jak bieg, jazda na rowerze czy pływanie. Wybierz dla siebie idealny sport i ćwicz przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Efekt jojo może przydarzyć się każdej osobie, bez względu na wiek. Na jego wystąpienie narażone są osoby, które odchudzały się nieprawidłowo. Utrzymanie stałej wagi według wielu specjalistów jest najtrudniejszym etapem całej diety. Dlaczego? Organizm podczas całego cyklu odchudzania przystosował się do funkcjonowania na niewielkiej ilości energii, dlatego ważne jest, aby go stopniowo przyzwyczaić do jej zwiększonej podaży. Im wolniej go przystosujemy, tym lepiej, gdyż powolny proces pomoże nam uniknąć niechcianego efektu jojo.
Komentarze