Ksylitol, czyli cukier brzozowy
Ksylitol najczęściej uzyskuje się z drzewa brzozy, choć występuje również w jagodach, kolbach kukurydzy, grzybach. Jest to sacharoza pięciowęglowa, a więc właściwie – alkohol cukrowy. Organizm przetwarza go powoli przy minimalnym udziale insuliny, dlatego cukier brzozowy ma kilkanaście razy niższy indeks glikemiczny od cukru. Ma też o 40% mniej kalorii, mimo równie słodkiego smaku i niemal identycznego wyglądu.
Ksylitol doskonałym zamiennikiem zwykłego cukru
Ksylitolem możemy zastąpić biały cukier we własnym domu. Świetnie nadaje się do słodzenia herbaty lub kawy oraz dosładzania wypieków, deserów, konfitur, napojów i innych dań. Nie nadaje się jedynie do do pieczenia ciast drożdżowych, ponieważ drożdże na nim nie wyrastają. Można go używać do gotowania, pieczenia, mrożenia.
Działanie lecznicze ksylitolu
Ksylitol ma też działanie lecznicze. Wzmacnia układ immunologiczny, broni przed chorobami, zapobiega rozwojowi bakterii i wykazuje własności bakteriobójcze. Ponieważ utrzymuje niski poziom insuliny, jest zalecany dla cukrzyków i diabetyków. Wytwarza w organizmie odczyn zasadowy, dlatego jest wskazany przy infekcjach dróg oddechowych, a także chorobach i próchnicy zębów. Pomaga również w przypadki nadkwasoty żołądka, astmie i alergii. Optymalna dawka ksylitolu to 3 łyżeczki dziennie.
Ksylitol a odchudzanie
Ksylitol jako zdrowy zamiennik cukru jest szczególnie polecany wszystkim osobom pragnącym pozbyć się zbędnych kilogramów. Główną jego zaletą jest zdecydowanie mniejsza od cukru kaloryczność, podczas gdy w smaku jest praktycznie równie słodki. Idealnie sprawdzi się dla wszystkich, którzy wręcz kochają słodycze i nie potrafią wyobrazić sobie wypicia gorzkiej herbaty bądź kawy.
Stosowanie ksylitolu ma więc nie tylko korzystny wpływ na zdrowie (a w porównaniu do szkodliwości cukru białego, jego wpływ można uznać za zbawienny), ale również na utrzymanie prawidłowej masy ciała, co również warunkuje dobre zdrowie.
Jedyną jego wadą jest jego ograniczona dostępność i stosunkowo wysoka cena. Należy także pamiętać, by do diety wprowadzać do stopniowo, aby przyzwyczaić organizm do jego obecności i uniknąć problemów trawiennych.
Komentarze