Dodano: 2015-08-25

Olej z pestek dyni – właściwości i zastosowanie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Olej ryżowy, lniany, oliwa z oliwek? Sklepowe półki uginają się od nadmiaru różnego rodzaju produktów – nie inaczej jest z olejami. A co powiesz na olej z pestek dyni?

 

Czy się charakteryzuje olej z pestek dyni?

Olej z pestek dyni należy do grupy olejów otrzymywanych metodą tłoczenia „na zimno”. Nieprażone pestki dyni poddawane są przerobieniu (łuszczeniu, suszeniu, miażdżeniu). Następnie otrzymuje się z nich olej surowy, który nie jest poddawany rafinacji (oczyszczaniu) na gorąco, a co się z tym wiąże – nie są usuwane z niego substancje prozdrowotne np. witaminy lub fitosterole. Oczywiście jest to metoda bardziej kosztowna, ale otrzymany produkt ma lepsze wartości odżywcze i specyficzny orzechowy smak. Olej z pestek dyni składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych (24%), wielonienasyconych (47%) oraz jednonienasyconych (29%). Niekorzystne działanie wywołane kwasami nasyconymi (wzrost poziomu cholesterolu we krwi) jest niwelowane dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają frakcję złego cholesterolu (LDL). Ponadto olej z dyni dostarcza organizmowi kwasy tłuszczowe omega-6: linolowy oraz gamma-linolenowy, a to nic innego jak składnik reklamowanych w telewizji preparatów CLA. Zawarta w nim witamina E (tzw. witamina młodości) chroni kwasy omega-6 przed utlenianiem. Dodatkowo w oleju z dyni znajdziemy witaminy z grupy B-tiaminę, ryboflawinę oraz pirydoksynę. Ciekawostką jest, że dawniej, gdy na rynku nie było takiego wyboru środków wspomagających odchudzanie – kobiety łykały kompleks tych 3 witamin, gdyż wspomagają one procesy utleniania białek, tłuszczów i węglowodanów. Z innych składników odżywczych znajdziemy również witaminę D, beta-karoten, potas, selen i cynk.

Fitosterole

To substancje wykazujące działanie lecznicze. W oleju z pestek dyni występują takie jak: cucurbita, phytosterinen, citrulin oraz skwalen. Cucurbita – sterol ma zastosowanie w walce z pasożytami przewodu pokarmowego. W Brazylii uważa się, że glistę ludzką czy też tasiemca można łatwo usunąć, gdy chory popija napar z 30 kiełkujących pestek z dyni. Jednak im klimat zimniejszy, tym dawka rośnie i w Polsce zalecano spożycie 150–200 g surowych pestek z dyni.

olej z pestek dyni - warto go wykorzystać

Phytosterinen

Zalecany jest w zapobieganiu oraz w leczeniu wczesnego stadium przerostu gruczołu krokowego. Stymuluje funkcję gruczołu i zapobiega zakłóceniom w jego funkcjonowaniu. Ponadto działa korzystnie w schorzeniach przewodów moczowych i pęcherza moczowego. Podobny wpływ ma cytrulina – wspomaga ona tworzenie substancji moczowych. Skwalen z kolei spowolnia zmiany starcze zachodzące w skórze wywołane promieniowaniem ultrafioletowym (np. na solarium). Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi, usuwa wszelkie trucizny z organizmu, jest nieodzowny w tworzeniu hormonów płciowych w organizmie oraz kwasów żółciowych. Tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce? Olej z pestek dyni można spożywać jako dodatek do sosów, sałatek, twarogów, pieczywa – należy pamiętać, aby nie poddawać go ogrzewaniu. Niestety jest on drogi (buteleczka 250 ml kosztuje od 20 do 30 złotych), dlatego można go naprzemiennie stosować z tańszą oliwą z oliwek, co wyrówna proporcje dostarczanych kwasów tłuszczowych. Jeśli olej z pestek dyni nam nie smakuje – nic straconego. Możemy go spotkać w kremach przeciw rozstępom skóry i do cery dojrzałej (wygładza zmarszczki) oraz w peelingach i olejkach do masażu. Tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Małgorzata Napierała, dietetyk 

Literatura:

„Oleje niepospolite” – Jarosława Rutkowska, Przegląd Piekarski i cukierniczy, 01.2007.

„Dla wszystkich do wszystkiego” – Dorota Czerwieńska, Przegląd Gastronomiczny 04.2003.

„Czy wiesz, co jesz” – Irena Gumowska, Alfa Warszawa 1985.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

olej z pestek dyni z serii Oleje świata to mój zdecydowany faworyt!

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi