Dodano: 2015-07-07

Gdy pęcherz za często daje znać o sobie Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Gdy pęcherz za często daje znać, czyli jak skutecznie wspomóc zdrowie układu moczowego? Zadbaj już dziś o to, by pęcherz nie był twoim problemem.

Niepokojące sygnały ze strony pęcherza

Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ ma skład i zbilansowanie diety na ogólne zdrowie naszego organizmu. Niedobór ważnych składników może przyczynić się do wystąpienia niedogodności, które wpływają na jakość codziennego życia. Oprócz skrępowania takie objawy jak:

  • częstomocz, czyli częste oddawanie moczu, zwykle w małej ilości,
  • ból (najczęściej piekący) w czasie oddawania moczu bądź tuż po,
  • bolesne parcie na pęcherz,
  • ból okolicy nadłonowej,
  • zmieniony zapach i wygląd moczu,
  • niekiedy czerwony kolor wydalanego moczu,

są znakiem, że została zakłócona naturalna równowaga biologiczna układu moczowego. Co może ją zakłócić i skąd biorą się dolegliwości układu moczowego?

(pozornie) Wstydliwy problem z pęcherzem

Na skutek odmiennej budowy anatomicznej i fizjologii kobiety o wiele częściej niż mężczyźni zapadają na uciążliwe dolegliwości układu moczowego. 50-60% kobiet co najmniej raz w życiu dotyka ten problem. U co czwartej spośród nich w ciągu kolejnych 12 miesięcy ta przykra sytuacja powtórzy się. 1/3 kobiet do 24. roku życia wymaga z tego powodu antybiotykoterapii. Czynnikami, które dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo dolegliwości układu moczowego (w szczególności o podłożu bakteryjnym), mogą być: stosunek płciowy, stosowanie antykoncepcji, zaburzenia hormonalne, a także czynniki genetyczne. Układ moczowy odpowiada za wytwarzanie, gromadzenie i wydalanie moczu. W jego skład wchodzą nerki wytwarzające mocz oraz drogi, które go wyprowadzają, czyli moczowody, pęcherz i cewka moczowa. Nerki usytuowane są na tylnej ścianie jamy brzusznej. Do ich głównych zadań należy zabezpieczenie równowagi chemicznej środowiska wewnętrznego organizmu poprzez wydalanie nadmiaru wody, soli mineralnych i substancji szkodliwych dla zdrowia, które powstają podczas procesów metabolicznych albo są przyswajane na przykład wraz z pokarmem. Nerki odpowiadają za utrzymanie stałej objętości płynów ustrojowych, stałego ciśnienia osmotycznego oraz składu elektrolitowego płynów ustrojowych. Powstały mocz wydostaje się następnie z nerek i przepływa przez moczowody aż do pęcherza moczowego. Ten ostatni wypełnia się moczem w ciągu kilku godzin. Z pęcherza mocz wydalany jest na zewnątrz przez cewkę.

dolegliwości ze strony pęcherz częściej dotykają kobiety

To właśnie pęcherz moczowy jest tym elementem dróg moczowych, który najczęściej ulega infekcjom

Ich najczęstszą przyczyną (70-95% przypadków) są bakterie Escherichia Coli. Dolegliwości układu moczowego są wyjątkowo dokuczliwe, nieprzyjemne, a także krępujące dla osoby, którą dotykają. Częstomocz zakłóca normalny rytm dnia i może ograniczyć życiową aktywność. Zarówno on, jak i pozostałe wymienione objawy nie tylko są uciążliwe, ale w przypadku zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście nieprzyjemnym i nierzadko bolesnym konsekwencjom dolegliwości układu moczowego (w szczególności zaś pęcherza) można zapobiec, konsekwentnie stosując się do kilku prostych zasad.

Jak naturalnie pomóc swojemu zdrowiu?

O zdrowie układu moczowego należy dbać każdego dnia. Istnieje wiele sposobów zapobiegania dolegliwościom dróg moczowych. Najważniejsze z nich to:

  • picie dużej ilości płynów, aby stale wypłukiwać bakterie z układu moczowego,
  • częstsze korzystanie z prysznica zamiast kąpieli,
  • unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową (np. kobiece preparaty perfumowane czy bielizna ze sztucznych włókien).

W świetle badań doskonale działa również wzbogacenie codziennej diety o żurawinę, znaną ze swego dobroczynnego wpływu na układ moczowy. Zawarte w niej związki roślinne - proantocyjany, ograniczają namnażanie groźnych bakterii E.coli i zwiększają ich wydalanie. Wybierając preparat zawierający żurawinę, należy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze cechy zawartość proantocjanów oznaczonych skrótem PAC oraz na ich określoną wystandaryzowaną dawkę (nie mniejszą niż 36 mg/ na dzień). Jeśli w opisie składu preparatu jest napisane PAC 36 mg, to oznacza, że preparat posiada właściwą skuteczność działania.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane