Ilość snu a kondycja organizmu
Nie od dziś wiadomo, że sen oraz to, ile śpimy i jak śpimy ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o jakość naszego życia. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, powinniśmy spać ok. 7–9 h na dobę. Ilość snu najbardziej optymalną dla naszego organizmu najlepiej sprawdzić, obserwując swoje reakcje. Jeżeli po przebudzeni, a następnie w trakcie dnia czujemy się wyspani i pełni energii, oznacza to, że śpimy odpowiednio długo. Warto jednak pamiętać, że nadmiar snu także może niekorzystnie oddziaływać na organizm.
Sen odpowiada przede wszystkim za regenerację organizmu, która jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Bez odpowiedniej ilości snu organizm ludzki zaczyna niestety szwankować; zaczynamy mieć problemy z koncentracją i pamięcią, nasza efektywność niepokojąco się obniża, a długotrwałe niedosypianie może także skutkować obniżeniem się odporności i podatnością na różnego rodzzaju infekcje.
Jak podkreślają naukowcy, problemy ze snem może wywoływać nieodpowiednia masa ciała. Zbyt wysoka waga ma niestety niekorzystny wpływ na jakość naszego wypoczynku.
Wpływ wagi na sen
Krótszy sen wpływa na podniesienie poziomu hormonu o nazwie leptyna, który wytwarzany jest w tkance tłuszczowej. Dzięki niemu nasz apetyt zmniejsza się, a my nie czujemy potrzeby sięgania po dodatkowe przekąski. Zaburzenie wytwarzania leptyny zwiększa wydzielanie soków żołądkowych co niestety pobudza nasz nieograniczony apetyt i sprzyja tyciu. Związek pomiędzy nadwagą a snem jest znany naukowcom. Podczas wielu badań uwidoczniły się skutki notorycznego baku snu. Badania wykazały, że osoby, które utraciły ok 5 procent wagi ciała spały dłużej i lepiej. Ten eksperyment dowiódł, że nadwaga ma istotny wpływ, na jakość snu, a także nastrój.
Z przeprowadzonych badań wynika...
W kontekście najnowszych badań okazuje się, że obniżenie masy ciała zbawiennie wpływa na sen, podkreśla to dr Nasreen Alfaris z University of Pennsylvania "Prowadzone przez nas badania wykazały jednoznaczny związek między utratą masy ciała, a jakością snu. Osoby, które brały udział w badaniu potwierdziły, że wraz ze spadkiem wagi ich sen się wydłużył, śpią lepiej i budzą się bardziej wypoczęte i w lepszym nastroju" - podsumował specjalista.
Komentarze