Dodano: 2015-02-25

Sauna – jak ten wynalazek wpływa na nasze zdrowie? Ocena: 3.5/5 Ilość głosów: 2

Sauna, do czego służy i dlaczego tak często i chętnie z niej korzystamy? Czy ciepło może uleczyć nasze ciało?

 

Czym jest sauna?

 
W ogólnym pojęciu sauna to niewielkie pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura. Termolecznictwo miało swój początek już w czasach starożytnych. Termy greckie i rzymskie były znane ze swoich leczniczych właściwości. Ciepła woda w połączeniu z aromatycznymi olejkami i roślinami potrafiła zdziałać cuda.
 
Jak ciepło wpływa na nasz organizm? W naszej skórze znajdują się receptory termiczne, które pod wpływem bodźca wysyłają sygnały do podwzgórza, gdzie znajdują się ośrodki termoregulacyjne. Dzięki tym ośrodkom nasz organizm reaguje na zmiany temperatury. Obniżenie powoduje skurcz naczyń krwionośnych, podwyższenie temperatury rozszerzenie naczyń oraz wydzielanie potu z gruczołów potowych w celu ochłodzenia ciała.
Ciepło stymuluje także produkcję niektórych hormonów, np. endorfin, które są nazywane hormonami szczęścia, ponieważ wywołują dobre samopoczucie i głęboki relaks.
 

Rodzaje sauny

  • sauna sucha (fińska) - temperatura 60-120°C, wilgotność 5-20%,
  • łaźnia parowa (turecka, sauna parowa) - temperatura 40-50°C, wilgotność 80-100%,
  • sauna infrared - kabina na podczerwień (promienniki podczerwieni zamiast pieca z kamieniami), temperatura maksymalna to 60°C.

Sauna to wynalazek Finów i pewnie dlatego najpopularniejsza sauna jest właśnie fińska.

W saunie używa się gorących kamieni, które polewa się wodą, czasem wykorzystuje się też olejki eteryczne lub kolory, wtedy dodatkowo mamy aroma- i koloroterapie. Niektórzy rozróżniają łaźnię od sauny z uwagi na inny wygląd i funkcjonowanie.
W saunie jest piec z gorącymi kamieniami; w łaźni urządzenie, które wytwarza parę wodną jest na zewnątrz. Sauna to pomieszczenie drewniane z długimi ławami na kilku kondygnacjach, łaźnia natomiast jest z kamienia i ceramiki.
 
Sauna ma działanie wzmacniające i odprężające cały organizm. Czas przebywania zależy od wilgotności, temperatury na poszczególnych szczeblach i oraz stanu ogólnego naszego organizmu. Należy pamiętać, aby nie wchodzić od razu na najwyższy szczebel, pozwólmy ciału przyzwyczaić się do ciepła. Z sauny najlepiej korzystać 1-2 razy w tygodniu, jednorazowo nie powinno się przebywać dłużej niż 20 minut. Można jednak wchodzić naprzemiennie z przerwami na ochłodzenie się w letniej wodzie przez ok. 2 minuty, zawsze dokładnie wysuszając ciało ręcznikiem. Wtedy takich wejść może być 3-4. Czas pierwszego wejścia to ok. 7 min, następne są o minutę dłuższe, ogólny czas przebywania w saunie nie powinien przekraczać 30 minut.
 
Przed wejściem należy wziąć lekko rozgrzewający prysznic i nie spożywać pokarmów na ok. dwie godziny przed. Przebywając w saunie, możemy stracić od 0,5 do aż 1,5 litra płynów, dlatego tak ważne jest, aby po wyjściu pamiętać o wypiciu wody.
Konieczny jest także odpoczynek, bezpośrednio po korzystaniu z sauny nie wolno uprawiać sportów i wykonywać gwałtownych ruchów. Wiąże się to z tym, że podczas przebywania w ciepłym pomieszczeniu tak jak po ciepłej kąpieli nasze naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i przy zwykłym skłonie może zakręcić się nam w głowie.
Bardzo ważne jest, aby przed wejściem do sauny zapoznać się z regulaminem korzystania z niej. Należy również skonsultować się z lekarzem bądź doświadczonym i zorientowanym pracownikiem i dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do korzystania.
 
sauna może pomóc na wiele dolegliwości
 

Sauna – przeciwwskazania do korzystania z niej

  • ostre i przewlekłe choroby zakaźne,
  • ciąża,
  • nadczynność tarczycy,
  • padaczka,
  • narkomania i alkoholizm,
  • jaskra,
  • gorączka,
  • miesiączka,
  • gruźlica,
  • nowotwory,
  • choroby nerek i wątroby,
  • wiek powyżej 60 lat.
Również gdy mamy cerę naczyniową, kłopoty z oddychaniem bądź skłonność do żylaków, powinniśmy unikać zbyt intensywnego przegrzania.
Korzystanie z sauny zaleca się przede wszystkim sportowcom w celu rozluźnienia mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, jest polecana także osobom, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Powoduje ona zwiększenie wydolności organizmu, wraz z potem wydalamy toksyny.
Używana jest też celu ogólnego odprężenia i rozluźnienia mięśni, a także przed zabiegami masażu czy kinezyterapii.
 
Niektórzy korzystają z sauny w celu uodpornienia organizmu (gwałtowne zmiany temperatur rzeczywiście mogą zahartować nasz organizm).
Ma ona także zbawienny wpływ na skórę. Uwalnia z toksyn nasz organizm, a także dzięki niej nasze ciało staje się gładsze, wszystkie kremy czy balsamy użyte po tak intensywnym wygrzaniu będą lepiej przyjmowane przez skórę.
Sauna to doskonały sposób na relaks i wypoczynek, jeśli bardzo ciepłe powietrze nam nie służy, możemy wybrać saunę infrared, gdzie temperatura jest o wiele niższa niż w tradycyjnej saunie fińskiej. Zbawienne działanie i ogólna dostępność powinna zachęcić wszystkich do korzystania z tego cudownego „pomieszczenia”.
 
Justyna Kilen
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane