Dodano: 2015-09-29

Czy pieczywo tuczy? Dlaczego wielu ogranicza jego spożywanie? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Pieczywo, od niego większość z nas zaczyna dzień. Chrupiąca i pachnąca skórka kusi podniebienie. Zawiera mnóstwo witamin, chroni nasze zdrowie: wzmacnia odporność, reguluje trawienie i pomaga zachować szczupłą sylwetkę, gdy jemy je w niewielkich ilościach. Ale chleb ma teraz złą prasę. Jeszcze dziesięć lat temu zjadaliśmy około 10 kg chleba na osobę miesięcznie, obecnie – tylko 8 kg. W ostatnich latach utarło się przekonanie, że pieczywo tuczy i wiele osób ogranicza jego spożywanie. A odchudzający się najczęściej w pierwszej kolejności rezygnują całkowicie z pieczywa. Czy słusznie?

 

Czy warto jeść pieczywo?

 
Pieczywo razowe i inne nieprzetworzone węglowodany zgodnie z najnowszą piramidą zdrowego żywienia  stanowią fundament prawidłowej diety: powinniśmy je jeść codziennie, aby cieszyć się szczupłą sylwetką i dobrym zdrowiem. Zła passa chleba zaczęła się kilka lat temu, gdy modne stały się diety wysokobiałkowe czy wysokotłuszczowe. Dieta kopenhaska czy Atkinsa chleb, bułki i makarony uznawały za wroga nr 1. Dziś naukowcy są zgodni, że takie metody odchudzania czynią więcej szkód niż pożytku, ale nieufność wobec pieczywa pokutuje do dziś. Zdecydowanie niesłusznie.
 
Dzięki dużej zdolności pochłaniania wody węglowodany zawarte w chlebie są dobrymi wypełniaczami żołądka. Ponadto właśnie pieczywo jako produkt o dużej zawartości węglowodanów i błonnika wymaga lepszego przeżuwania. Efektem jest wolniejsze jedzenie, a co za tym idzie, szybsze uczucie sytości.
Badacze dowiedli, że osoby, które jadły śniadania z większą ilością węglowodanów, w tym chleba, schudły więcej, miały mniejszą ochotę na słodycze i fast foody, a uczucie sytości utrzymywało się u nich dłużej.
 
Zdaniem dietetyków – pieczywo spożywane w rozsądnych ilościach nie tylko nie tuczy, ale pomaga utrzymać dobrą wagę. Najkorzystniejsze dla figury jest pieczywo razowe, bo jest najmniej kaloryczne. Dwie do czterech kromek dziennie nie zwiększy naszej wagi, za to zapewni dawkę niezbędnych dla zdrowia związków. Ale jest warunek – musi to być chleb robiony na zakwasie, z nieprzetworzonej mąki. Niestety coraz częściej chleby ciemne dostępne na naszym rynku nie mają nic wspólnego z chlebami razowymi. Do ich produkcji wykorzystywana jest mąka jasna. Piękny brązowy kolor pieczywo takie zawdzięcza karmelowi dodawanemu do ciasta.
 
pieczywo w dobrym towarzystwie nie szkodzi
 

Grupy pieczywa

 
Obecnie w sklepach dostępnych jest mnóstwo rodzajów pieczywa. Może być przygotowane z mąki żytniej lub pszennej. Najogólniej pieczywo możemy zatem podzielić na trzy główne grupy.
 
  • Pierwszą ogromną grupą jest pieczywo białe z oczyszczonej mąki pszennej lub żytniej (np. biały chleb, kajzerki, bagietki, bułka wrocławska).
  • Druga grupa - pełnoziarniste – z mąki pszennej lub żytniej z pełnego przemiału (np. chleb razowy, sitkowy, pumpernikiel, pytlowy).
  • Trzecia grupa to pieczywo mieszane - produkowane z mąki pszennej i żytniej (np. chleb warszawski, chleb baltonowski). Aby chleb mógł być zaliczony do pieczywa mieszanego, musi być w nim co najmniej 50% mąki razowej. W pieczywie pełnoziarnistym znajdziemy duże ilości błonnika, witamin i soli mineralnych. Znacznie mniejsze ilości tych składników zawiera pieczywo białe, gdyż mąka, z której jest wypiekane, produkowana jest z ziarna dokładnie oczyszczonego z osłonek. Im bielszy chleb, tym mniejsza jest jego wartość odżywcza.

Pieczywo - najzdrowsze rodzaje:

  • chleb razowy – korzystnie wpływa na przemianę materii,
  • graham – chleb pszenny razowy. Należy do pieczywa dietetycznego. Mogą go jeść nawet wrzodowcy,
  • chleb słonecznikowy – pszenny z dodatkiem nasion słonecznika i sezamu. Zalecany przy schorzeniach żołądka i wątroby,
  • chleb sezamowy – gruboziarnisty pszenny z dodatkiem nasion sezamu i lnu. Jest lekkostrawny i dietetyczny,
  • chleb wileński – wypiekany jest z mąki nieoczyszczanej z dodatkiem syropu ziemniaczanego i karmelu. Ułatwia trawienie,
  • chleb proteinowy – zawiera duże ilości soi. Polecany jest szczególnie dla dzieci, młodzieży i rekonwalescentów.
Nie zgubmy ani okruszka z przedstawionych powyżej wiadomości żywieniowych i odkryjmy zalety chleba – podstawowego składnika naszego żywienia – na nowo. Jedzony w rozsądnych ilościach to zwyczaj, który należy utrwalić, aby zachować dobrą formę.
 
 
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane