Dodano: 2015-09-24

Jak uniknąć koszmaru jo-jo? To możliwe Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Odchudzasz się, odmawiasz sobie przyjemności, wskazówka wagi spada w dół i widzisz upragnioną wagę. Ale to tylko część sukcesu. Reszta – to utrzymanie właściwej wagi. Niestety po zakończeniu kuracji odchudzającej wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych, zapominając, że skłonność do tycia pozostaje. Czym jest efekt jo-jo?

 

Jak objawia się efekt jo-jo?

Statystyki są nieubłagane. Każdy otyły ma za sobą co najmniej jedną kurację odchudzającą. W ich wyniku tracą kilka czy kilkanaście kilogramów, po czym niestety bardzo często ponownie tyją. Cykliczne chudnięcie i przybieranie na wadze (syndrom jo-jo) to coś, czego powinniśmy unikać.

Dlaczego efekt jo-jo występuje?

Kiedy podczas procesu odchudzania nagle ograniczymy ilość spożywanych kalorii, organizm spowalnia przemianę materii w celu niedopuszczenia do zagłodzenia. Wszystkie procesy wewnątrz organizmu zachodzą wolniej, by energii z pożywienia starczyło na wszystkie procesy życiowe. Po uzyskaniu właściwej wagi najczęściej przestajemy się kontrolować i znów zaczynamy się objadać. Nasz organizm świetnie „pamięta” czas postu, wiec jak szalony zaczyna magazynować nadwyżki uzyskane z większej ilości pożywienia. Chce mieć „zapasy” na kolejną „czarną godzinę”. Jaki efekt – wiadomo – zwiększmy wagę, najczęściej wracając do wagi wyjściowej lub nawet wyższej. Tak właśnie objawia się efekt jo-jo.

efekt jo-jo to rzecz powszechna przy odchudzaniu

Jak uniknąć koszmaru, jakim jest efekt jo-jo?

  1. Odchudzaj się powoli. Ani nadwaga, ani otyłość nie powstają z dnia na dzień. Tkanka tłuszczowa musi gromadzić się długo, by spowodować negatywne efekty. Z tego też powodu nie da się z dnia na dzień jej zrzucić. Im szybciej zrzucamy kilogramy, tym szybciej tyjemy, a dodatkowo narażamy organizm na komplikacje zdrowotne takie jak stany niedoborowe, uszkodzenia narządów wewnętrznych, uszkodzenia skóry, włosów, paznokci. Fizjologiczną normą odchudzania jest 0,5 kg na tydzień.
  2. Stosuj wyłącznie racjonalne diety. Nie ma i nie będzie takiej diety, która umożliwiałaby szybkie i jednocześnie bezpieczne zrzucenie wagi bez efektu jo-jo.
  3. Zwróć uwagę na zawartość błonnika w diecie. Ma on właściwości sycące i reguluje przemianę materii. Dzienna dawka to ok. 30 g, najlepiej rozłożona na poszczególne posiłki. Śniadanie powinno zawierać owoc, chleb razowy lub musli. Obiad nie może się obyć bez surówki, a kolacja bez warzyw. Zasada jest prosta - im większa różnorodność spożywanego błonnika, tym lepsze trawienie.
  4. Uprawiaj sport. W trakcie wysiłku fizycznego spalamy kalorie. Aktywność fizyczna sprawia, że spalamy więcej kalorii, nasz metabolizm przyśpiesza, tracimy więcej tłuszczu, mimo że jemy racjonalnie więcej. Otóż możemy sobie pozwolić na to, ponieważ nasz organizm domaga się więcej kalorii po wysiłku. Ruch ułatwia też utrzymanie obniżonej wagi ciała.

Jedyną metodą skutecznej walki z nadwagą i otyłością jest całkowita zmiana stylu odżywiania do końca życia. Tylko tak trwała zmiana pozwoli na pozbycie się zbędnych kilogramów raz na zawsze. Pamiętajmy – starajmy się nie dopuścić do wystąpienia efektu jo-jo. Przy każdej następnej próbie odchudzania o wiele trudniej schudnąć (mamy spowolnioną przemianę materii).

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane