Dlaczego żywienie może doprowadzić do nowotworów?
Faktycznie, przed nowotworami możemy się uchronić w dużym stopniu dzięki racjonalnej diecie, jednak jak zacząć? Największą przeszkodą są tutaj trudności w zmianie złych nawyków żywieniowych, utrwalanych przez całe lata: zbyt duża kaloryczność diety przy małej podaży składników odżywczych (witaminy i minerały) i balastowych (błonnik), dodatkowo zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych, soli kuchennej i alkoholu. Najczęściej w naszym społeczeństwie z powodu prowadzenia złej diety występują nowotwory układu pokarmowego: przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego; oraz oddechowego: płuca, a także piersi i prostaty. Ocenia się, że główną żywieniowo zależną przyczyną nowotworów jelita grubego, gruczołów piersiowych, trzustki, prostaty oraz jajników jest dieta bogatotłuszczowa, oparta na bazie smażonych posiłków z małą podażą błonnika z warzyw i owoców.
W przypadku raka żołądka zaś negatywny wpływ wywiera dieta wysokosolna, z dużym spożyciem marynat oraz niską podażą wit. C z warzyw i owoców i niskim spożyciem polifenoli z herbaty. Natomiast w przypadku raka wątroby, trzustki, jamy ustnej i przełyku - przyczyną jest dieta z nadmierną zawartością alkoholu. Warzywa i owoce ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego i witamin antyoksydacyjnych oraz małe ilości tłuszczu i niską kaloryczność powinny być spożywane w ilości co najmniej 5-10(!) porcji na dzień, aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż wyżej wymienionych składników i ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworów.
Szczególnie istotne w prewencji tych chorób są takie produkty, jak:
- zielone warzywa liściaste,
- brokuły,
- kalafior,
- brukselka,
- marchew,
- morele,
- grejpfrut,
- jagody,
- herbata zielona i biała,
- czosnek,
- cebula,
- soja.
Żywienie a choroby nowotworowe
Wiedząc, że możemy kontrolować jedną z najważniejszych przyczyn wielu chorób nowotworowych, jaką jest styl życia, należy zadbać o zmianę negatywnie wpływających na zdrowie nawyków żywieniowych, zwiększając spożycie warzyw i owoców, tłuszczów roślinnych oraz ograniczając spożycie tłuszczów nasyconych (mięso, smalec, chipsy, krakersy, paluszki), soli oraz alkoholu. Dobrze prowadzona dieta uchroni nas przed ciężką chorobą.
Justyna Jessa, dietetyk
Komentarze