Dodano: 2015-05-06

Żywienie a choroby nowotworowe – jak na siebie oddziałują? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Nowotwory są wielką plagą ostatniego wieku. Zajmują drugie miejsce wśród przyczyn śmierci w krajach rozwijających się, zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego. Obecnie szacuje się, że za około 50% nowotworów odpowiedzialne jest niewłaściwe żywienie. Dlaczego więc choroby nowotworowe występują tak niezwykle często, skoro przyczyna większości z nich jest zależna od nas? Jak zacząć to zmieniać i jak wprowadzić do swojego trybu życia zdrową dietę?

 

Dlaczego żywienie może doprowadzić do nowotworów?

Faktycznie, przed nowotworami możemy się uchronić w dużym stopniu dzięki racjonalnej diecie, jednak jak zacząć? Największą przeszkodą są tutaj trudności w zmianie złych nawyków żywieniowych, utrwalanych przez całe lata: zbyt duża kaloryczność diety przy małej podaży składników odżywczych (witaminy i minerały) i balastowych (błonnik), dodatkowo zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych, soli kuchennej i alkoholu. Najczęściej w naszym społeczeństwie z powodu prowadzenia złej diety występują nowotwory układu pokarmowego: przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego; oraz oddechowego: płuca, a także piersi i prostaty. Ocenia się, że główną żywieniowo zależną przyczyną nowotworów jelita grubego, gruczołów piersiowych, trzustki, prostaty oraz jajników jest dieta bogatotłuszczowa, oparta na bazie smażonych posiłków z małą podażą błonnika z warzyw i owoców.

W przypadku raka żołądka zaś negatywny wpływ wywiera dieta wysokosolna, z dużym spożyciem marynat oraz niską podażą wit. C z warzyw i owoców i niskim spożyciem polifenoli z herbaty. Natomiast w przypadku raka wątroby, trzustki, jamy ustnej i przełyku - przyczyną jest dieta z nadmierną zawartością alkoholu. Warzywa i owoce ze względu na dużą zawartość błonnika pokarmowego i witamin antyoksydacyjnych oraz małe ilości tłuszczu i niską kaloryczność powinny być spożywane w ilości co najmniej 5-10(!) porcji na dzień, aby zapewnić organizmowi odpowiednią podaż wyżej wymienionych składników i ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworów.

to, co jemy, wpływa na ewentualność wystąpienia nowotworów

Szczególnie istotne w prewencji tych chorób są takie produkty, jak:

  • zielone warzywa liściaste,
  • brokuły,
  • kalafior,
  • brukselka,
  • marchew,
  • morele,
  • grejpfrut,
  • jagody,
  • herbata zielona i biała,
  • czosnek,
  • cebula,
  • soja.

Żywienie a choroby nowotworowe

Wiedząc, że możemy kontrolować jedną z najważniejszych przyczyn wielu chorób nowotworowych, jaką jest styl życia, należy zadbać o zmianę negatywnie wpływających na zdrowie nawyków żywieniowych, zwiększając spożycie warzyw i owoców, tłuszczów roślinnych oraz ograniczając spożycie tłuszczów nasyconych (mięso, smalec, chipsy, krakersy, paluszki), soli oraz alkoholu. Dobrze prowadzona dieta uchroni nas przed ciężką chorobą.

Justyna Jessa, dietetyk

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane