Jak powinna przebiegać zmiana nawyków żywieniowych?
Bardzo często takie diety nawet jeśli prowadzą do redukcji masy ciała, to szybko uzyskuje się po nich tzw. efekt jo-jo, czyli ponowne tycie, wynikające ze zbyt szybkiej utraty masy ciała. Takie wahania wagi rozregulowują metabolizm i utrudniają przez to jej kontrolę. Odchudzania, aby było skuteczne i fizjologiczne, powinno przebiegać stopniowo! Nie możemy zakładać od razu nadmiernej utraty masy ciała, ponieważ wówczas po pierwsze tracimy przede wszystkim wodę, a to nie jest zamierzony efekt, a po drugie doprowadzimy do wspomnianego efektu jo-jo. Utrata masy ciała nie powinna być większa niż 0,5-1 kg tygodniowo. Zmiana nawyków żywieniowych powinna dotyczyć najpierw przede wszystkim uregulowania posiłków, ograniczenia produktów wysokokalorycznych (słodyczy) oraz zwiększenia dziennej porcji warzyw.
Aktywność na start
Bardzo ważne jest również wprowadzenie aktywności fizycznej (na początku ok. 3 razy tygodniowo po 40 minut). Zakładając sobie zbyt ambitne cele na początku terapii, np. zupełne wyeliminowanie słodkości z diety, może doprowadzić do szybkiego zniechęcenia i frustracji wynikających z niedotrzymanych postanowień oraz z nagłego odebrania sobie części elementów naszej zwyczajowej diety.
Wykluczenia niezdrowych produktów
Kolejnym etapem powinno być ograniczenie tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec) na rzecz roślinnych (oleje, oliwa z oliwek, ryby) oraz bardziej staranny dobór produktów spożywczych. Ważne jest, aby np. produktu zbożowe oczyszczone (jasne pieczywo i mąki) zastąpić produktami razowymi, ciemnym pieczywem pełnoziarnistym oraz brązowym ryżem i makaronem, natomiast produkty mleczne pełnotłuste - tymi o zmniejszonej jego zawartości (0,5-1,5%). W przypadku produktów mięsnych wybierajmy drób i chudą cielęcinę zamiast mięs czerwonych (wieprzowina, wołowina). Ok. 2 razy tygodniowo w diecie powinny się znaleźć ryby, najlepiej tłuste ryby morskie, gdyż zawierają dużą ilość kwasów nienasyconych, wywierających wiele pożytecznych efektów na zdrowie. Dzienny jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków, spożywanych o tych samych porach w ciągu dnia i zawierać produkty ze wszystkich grup produktów spożywczych.
Pamiętajmy, aby te zmiany wprowadzać stopniowo i konsekwentnie, najlepiej pod opieką dietetyka, gdyż pozwoli to na określenie odpowiedniej kaloryczności diety i proporcji jej poszczególnych składników, a tym samym na przestawienie metabolizmu w stronę spalania tkanki tłuszczowej, a nie białek ustroju i odwodnienia organizmu.
Justyna Jessa, dietetyk
Komentarze