Dodano: 2015-12-04

Przegląd typów cery – rozpoznaj swój! Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Jeszcze do niedawna dzielono typy cery na normalną, suchą i tłustą. Jednak zmiany w świadomości konsumentów, rozwój technologi wyrobu kosmetyków, a także zanieczyszczenie środowiska sprawiły, że konieczne stało się zweryfikowanie dotychczasowej klasyfikacji typów cer i określenie jej na nowo. Coraz częściej mamy też do czynienia z występowaniem kilku typów cery u jednej osoby. Właściwe rozpoznanie jest więc niezwykle ważne we właściwym doborze kosmetyków i stanowi szansę na cieszenie się piękną cerą przez dług czas.

 

Typy cery

  • Cera normalna w obecnych czasach występuje tylko u dzieci. Ma „zdrowy” wygląd, jest lekko zaróżowiona, nie widać na niej żadnych przebarwień, pękających naczynek czy wykwitów. Jej powierzchnia jest gładka.
  • Cera sucha charakteryzuje się małą elastycznością, tendencją do przebarwień, szybszym starzeniem się oraz, często, łuszczeniem. Jej suchość może wynikać z braku wody bądź tłuszczu. Jeśli rozpoznamy u siebie taki typ cery, powinniśmy zwrócić się do eksperta (kosmetyczki, dermatologa) w celu określenia, czego potrzebuje nasza skóra, ponieważ skórze za mało tłustej nie pomoże nawilżanie, lecz odżywienie, a skóra z odpowiednią ilością tłuszczów, zaś małą wody, może zareagować przetłuszczeniem, jeśli będziemy stosować za ciężki dla niej krem.
  • Cera tłusta spędza sen z powiek wielu osobom, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jest gruba, świeci się, jej pory są rozszerzone, występują zanieczyszczenia skóry w postaci zaskórników otwartych i zamkniętych, często ewoluuje w stronę cery trądzikowej. Pielęgnacja takiej skóry powinna skladać się z zabiegów oczyszczających, stosowania preparatów hamujących wydzielanie nadmiaru sebum oraz nawilżania, jeśli wykazuje ona skłonność do łuszczenia. Częstym błędem popelnianym przez posiadaczy tego typu cery jest nadmierne jej przesuszenie, przez co staje się ona szorstka, łuszcząca, lecz wciąż świecąca i tłusta.
  • Cera dojrzała to wynik naturalnego starzenia się skóry. Charakteryzuje się jej wiotkością, rozrzedzeniem (mniejszą gęstością), zmarszczkami powierzchniowymi i głębokimi, bruzdami, plamami oraz zmianą w ilości wydzielanego sebum.

różne typy cery należy traktować w odmienny sposób

  • Cera atroficzna to tzw. zanik skóry, zazwyczaj związany z procesem jej starzenia. Coraz częściej jednak ten typ cery można spotkać u osób młodszych wystawiających skórę na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak np. promienie słoneczne czy dym papierosowy. Może być również wynikiem zaburzeń hormonalnych organizmu. Jej objawy są takie jak w przypadku cery dojrzałej, jednak występują one u osób młodszych. Tak więc gdy w wieku 30 lat zauważymy, ze nasze zmarszczki mimiczne stały się już stałymi zmarszczkami, czy nawet bruzdami, powinniśmy zwrócić większą uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków, a także zasięgnąć porady specjalisty w kwestii dalszej pielęgnacji.
  • Cera naczynkowa występuje niezależnie od wieku. Przyczyną zmian naczynkowych na skórze (ich pękania, czy rozszerzenia) mogą być czynniki zewnętrzne: częste opalanie, wystawianie skóry na wysokiej temperatury (sauna, solarium, a nawet częste nachylanie się nad parującymi garnkami), spożywanie ostrych przypraw i dużej ilości alkoholu; lub wewnętrzne, jak niewłaściwa gospodarka hormonalna czy dziedziczna skłonność do problemów naczyniowych. Posiadając taką cerę, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na składy kosmetyków. Polecanymi składnikami są: wyciąg z ruty, arniki, kasztanowca, hammamelisu, witamina C oraz wapń. Zła pielęgnacja może z czasem doprowadzić do przekształcenia się tego typu cery w trądzik różowaty.
  • Cera wrażliwa to wymagający dużej uwagi i bardzo trudny w pielęgnacji typ cery. Jej obraz może być różny w zależności od indywidualnych skłonności skóry do reakcji na czynniki zewnętrzne. Może objawiać się pieczeniem, swędzeniem, ściągnięciem, rumieniem, a nawet mrowieniem. Mając cerę wrażliwą, powinniśmy bardzo uważnie dobierać kosmetyki pod kątem składników. Nie ma tu uniwersalnej rady, gdyż każdy z nas reaguje inaczej, a to co może łagodzić objawy u jednej osoby, może zaostrzyć je u drugiej.

Trudny typ cery – typ mieszany

Istnieje również powszechnie znany typ cery, tzw. cera mieszana. Tym mianem najczęściej określa się skórę twarzy, która charakteryzuje się cechami skóry tłustej i suchej. W przypadku jej występowania twarz jest podzielona na dwa obszary - tłusty (najczęściej nos, broda i czoło) oraz suchy (policzki i okolice oczu). Pielęgnacja cery mieszanej jest dość kłopotliwa, ponieważ zakłada, iż każdy z tych obszarów powinien być traktowany w sposób należny dla danej cery. Tak więc środkowe partie twarzy należy traktować jak skórę tłustą, a boczne jak skórę suchą. Cera mieszana to jednak nie tylko pomieszanie cery suchej z tłustą. Jednocześnie na twarzy może występować wiele typów skór, tym bardziej ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyku.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry może doprowadzić do jej zniszczenia, dlatego w sytuacji, gdy nie mamy pewności co do rodzaju swojej cery, gdy nie wiemy jak ją pielęgnować – warto zwrócić się do specjalisty, który ją zdiagnozuje i pomoże dobrać odpowiednie preparaty. Pamiętajmy, że w ciągu życia nasza skóra się zmienia, przechodząc z jednego typu cery w drugi. Starajmy się zatem wychwytywać te zmiany, by móc szybko reagować. Możemy również co jakiś czas poddawać się badaniom skóry wykonywanym specjalnymi aparatami do pomiaru jej gęstości, nawilżenia i natłuszczenia. Firmy kosmetyczne często wykonują takie badania w aptekach bezpłatnie.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane