Co powoduje nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu może mieć wiele przyczyn, najczęściej wynika z problemów natury fizycznej:
- pojawia się często po urodzeniu dziecka,
- po wykonywaniu długotrwałej pracy związanej z dźwiganiem ciężarów,
- w przebiegu otyłości,
- po zabiegach na układach moczowym i płciowym,
- u osób przyjmujących leki moczopędne lub stosujących taką dietę.
Nie tylko ty masz problem!
Wstyd przed przyznaniem się do problemu jest najczęstszą przyczyną powikłań nietrzymania moczu, którymi głównie są zakażenia bakteryjne oraz rozwój nieprawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Kobiety z problemem inkontynencji najczęściej zwierzają się ginekologowi w trakcie rutynowej wizyty. Czasem jednak te wizyty odwlekane są przez barak czasu lub poczucie, że problem nie jest poważny i nie należy się spieszyć. Sprawa nie jest jednak tak bagatelna, jak się wydaje, gdyż w najgorszych wypadkach zdarza się, że nietrzymanie moczu i ciągły nacisk na pęcherz moczowy wywoływany jest przez nowotwór lub ciężkie zakażenia układu moczowego. Kobietom bardzo rzadko takie myśli przychodzą do głowy, więc przypisują te objawy ewentualnej ciąży, dużej ilości wypitych płynów lub innym rzeczom.
Prawda jest taka, że mimo tego co nam się wydaje, większość z naszych koleżanek ma problem nietrzymania moczu ot choćby po urodzeniu dziecka. Dlaczego jednak jest on wciąż tak wstydliwą sprawą? Odpowiedź jest prosta, ale złożona. Przede wszystkim kobiety wstydzą się przyznać do samego problemu, tryb naszego życia i wymagania stawiane przez społeczeństwo wymagają od nas, abyśmy były wciąż piękne, zdrowe i zadowolone ze wszystkiego, co nas spotyka. Podświadomie doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Kolejną rzeczą jest życie seksualne, które względem tego problemu bywa nieco utrudnione częstszymi wizytami w łazience no i oczywiście istnieje jeszcze problem przyznania się partnerowi do swojej przypadłości. Sądzimy wciąż, że panowie nie są w stanie zrozumieć takich dolegliwości, a jednak prawda jest zupełnie inna. Mężczyźni również borykają się z tym problemem, jednak nieco później niż my i są świadomi tego, że kiedyś problem ten może nadejść. Same przed sobą również nie lubimy przyznawać się do tego, że nie jesteśmy doskonałe, bieganie do przychodni lekarskiej przypisujemy jedynie starszym paniom znudzonym swoim życiem emerytki. Sam fakt częstych wizyt u lekarza sprawia, że czujemy się „uszkodzone”.
Nietrzymanie moczu – i co dalej?
Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz zbada nerki, wypisze odpowiednie zlecenia na badania krwi, moczu i być może USG. Otrzymamy również od lekarza recepty na podstawowe leki stosowane w zakażeniach układu moczowego. Po wykonaniu badań laboratoryjnych lekarz będzie mógł określić dokładniej, z czym dokładnie wiąże się nasz problem. Pamiętajmy o określeniu ilości moczu, jaka wydostaje się na zewnątrz oraz tego jak często chodzimy do toalety w celu oddania moczu, ile płynów wypijamy dziennie, jak wygląda nasza dieta.
Bardzo ważne jest również zapewnienie sobie komfortu higienicznego. Powinnyśmy pomyśleć o tym jak najwcześniej. Udając się do apteki, możemy razem z farmaceutą dobrać odpowiednie dla nas wkładki higieniczne dla osób problemem nietrzymania moczu. Dobieramy je pod względem tego, jak duży jest problem inkontynencji. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które będą dla nas komfortowe i wystarczająco chłonne. Dobrze jest zaopatrzyć się również w chusteczki higieniczne do miejsc intymnych, są nasączone delikatnym płynem zawierającym kwas mlekowy. Po ich użyciu i wymianie wkładki będziemy czuły się bardzo komfortowo.
Nietrzymanie moczu to problem nie tylko w układzie moczowym
Czasem zdarza się, że problem nietrzymania moczu nie dotyczy układu moczowego. Wynika on z objawów somatycznych zaburzeń emocjonalnych. Taka sytuacja również jest łatwa do diagnostyki. Kiedy po wykonaniu badań laboratoryjnych otrzymujemy wyniki bez patologicznych zmian oraz gdy po zastosowaniu leków nasz problem nie znika, warto zastanowić się nad tym, czy nie jest to efekt napięcia emocjonalnego. Wtedy lekarz skieruje nas do poradni zdrowia psychicznego do lekarza psychiatry. Nie należy się tego wstydzić, w dzisiejszych czasach bardzo wiele kobiet i mężczyzn korzysta z porad lekarzy psychiatrów oraz psychologów, chodzi na terapie grupowe i indywidualne. W czasie wizyty u lekarza psychiatry będzie dokładnie tak samo jak u zwykłego lekarza, jednak po przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego naszego ciała i jego dolegliwości lekarz zacznie pytać o nasze życie emocjonalne. Warto przed wizytą zastanowić się nad tą kwestią, gdyż bardzo możliwe, że nietrzymanie moczu wynika właśnie z problemów emocjonalnych.
Profilaktyka fundamentem zachowania zdrowia
Profilaktyka zapewnia nam podstawową ochronę naszego zdrowia w jak najdłuższym czasie. Jeżeli chodzi o sprawy inkontynencji, powinnyśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad :
- spożywać dużo płynów 1,5 l–2 l dziennie włącznie z herbatą i zupą,
- zamiast przekąsek słonych wybierać przeciwbakteryjną żurawinę, która dobroczynnie wpływa na układ moczowy,
- dbać o to, by nie dźwigać ciężkich rzeczy,
- ćwiczyć mięśnie Kegla około 15 minut dziennie,
- zimą zakładać ciepłą bieliznę, unikać spodni „biodrówek”, nie siedzieć długo na zimnych powierzchniach.
Marzena Skrzesiewicz
Komentarze