Dodano: 2015-04-21

Co twoje paznokcie mówią o twoim zdrowiu? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1

Paznokcie zbudowane są głównie z keratyny – proteiny, którą znaleźć możemy również w strukturze naszych włosów i skóry. Zadbane ręce i paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Mogą świadczyć o przywiązywaniu uwagi do detali, poczuciu estetyki kolorystycznej i odwagi w eksperymentowaniu przeróżnymi wzorami. Jednak to nie wszystko, co możemy z nich odczytać - często są wyraźnym sygnałem, że w naszym organizmie czegoś brakuje.

Słabe, matowe i rozdwajające się paznokcie

Oprócz zabiegów jakim są poddawane, a których konsekwencją są słabe paznokcie z tendencją do rozdwajania się, istnieją inne przyczyny takiego ich wyglądu. Często odpowiedzialny jest za to niedobór witaminy A, C bądź biotyny. Należy wzbogacić dietę w pokarmowe źródła tych trzech witamin lub dodatkowo zaopatrzyć się w preparat witaminowy dostępny w aptekach.

Żółte paznokcie – na jaką dolegliwość wskazują?

Oprócz palenia i grzybicy przyczyną mogą być skutki uboczne działania niektórych leków. Czasami mogą także sygnalizować poważniejsze choroby związane z niewłaściwym działaniem tarczycy bądź cukrzycą. Jeśli nie palisz papierosów, a zauważyłaś u siebie zmianę koloru paznokci w stronę żółtego odcienia, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

o paznokcie nie tak trudno dbać

Białe plamki na płytce paznokcia

Przyczyną małych białych plamek widocznych na płytce jest niedobór składników mineralnych, głównie takich jak cynk i wapń. Postaraj się, by w twoim codziennym menu nie zabrakło produktów mlecznych i źródeł cynku.

Blade paznokcie

Są często objawem anemii, niedożywienia bądź schorzeń wątroby. W związku z taką obserwacją należy wykonać testy z krwi, które pozwolą określić dokładny powód, a następnie zastosować odpowiednią dietoterapię, by wyeliminować problem całkowicie. Warto wiedzieć, że właśnie zmiana odżywiania może tu bardzo dużo zmienić.

Niebieskawe paznokcie

Są najczęściej powodem niedotlenienia. Następuje ono na skutek nieprawidłowo działających płuc bądź różnych schorzeń serca. W trosce o piękne, długie i niełamliwe paznokcie pamiętajmy o tym, żeby zadbać o odpowiednią, zdrową dietę. Nie powinno w niej zabraknąć pełnowartościowych źródeł białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, owoców i warzyw. Szczególnie ważne są naturalne źródła biotyny takie jak: żółtka jajek, sardynki, kalafior, migdały, orzeszki pecan, marchew. Wapń jest również niezbędny do zdrowo wyglądających paznokci; znajdziemy go przede wszystkim w serach, jogurtach bądź zielonolistnych warzywach takich jak szpinak czy jarmuż. Unikajmy produktów przetworzonych, dosładzanych i tych, które zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Autor: dietetyk Joanna Jamróz

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane