Dodano: 2015-04-07

Czy genetycznie modyfikowana żywność sprawia, że tyjemy? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Dla niektórych modyfikowana genetycznie żywność kojarzy się z eksperymentami prowadzonymi przez naukowców gdzieś daleko od naszych półek sklepowych. Nic jednak bardziej mylnego, na naszych talerzach coraz częściej lądują produkty, które zostały zmienione na poziomie genów.

 

Ta żywność przyczynia się do tycia?

Amerykanie stają się bardziej otyli z roku na rok. W Polsce sytuacja również zaczyna się pogarszać. Podejmowane są liczne kampanie mające na celu zapobieganie występowania otyłości i chorobom z nią związanym - szczególnie u dzieci. Czy ktoś jednak zastanawiał się nad wpływem żywności modyfikowanej genetycznie wprowadzonej stosunkowo niedawno, a obecną sytuacją w Europie i na Zachodzie? Okazuje się, że tak. Co więcej wyniki badań jakie udało się uzyskać są dość zaskakujące. Żywność modyfikowana genetycznie ma głównie w taki sposób zmienione DNA, by plony były obfitsze, a rośliny bardziej odporne na działanie szkodników, mając przy tym dłuższy czas do spożycia.

żywność genetycznie modyfikowana może przyczyniać się do tycia

Czy to jednak jedyne skutki wprowadzania zmian w kod genetyczny rośliny?

Naukowcy z Norwegii postanowili sprawdzić to na szczurach. Podzielili je na dwie grupy, jedną z nich żywiono kukurydzą uprawianą w tradycyjny sposób, drugą zaś GM kukurydzą. Po 3 miesiącach szczury, które jadły kukurydzę modyfikowaną genetycznie, miały znacznie większą masę ciała niż druga grupa jedząca kukurydzę tradycyjną. Większy był także ich udział tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała. Niedługo po publikacji tych wyników okazało się bowiem również, że szczury tyją nie tylko po jedzeniu bezpośrednio roślin, które zmodyfikowano genetycznie, ale również zwierząt i ryb, które karmione były GM kukurydzą. Były one również skłonne zjadać większe ilości żywności. Może być to wynikiem zmniejszenia substancji odżywczych produktów poddanych działaniu GM. Obecnie kukurydza jest wszędobylska. Dodawana w postaci mączki do ciast, jako skrobia w batonach, chipsach, chlebach, ketchupach, orzeszkach w panierce oraz jako zagęstnik w jogurtach, deserach. Jest również składnikiem kisieli i budyni. Kukurydza stanowi także niekiedy paszę dla zwierząt rzeźnych i ryb.

 

Jak zatem uniknąć żywności modyfikowanej genetycznie?

Należy dokładnie czytać etykiety produktów i spróbować znaleźć ich odpowiedniki nie zawierające kukurydzy bądź soi. Są to dwa główne przedmioty modyfikacji genetycznych na rynku spożywczym. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku, nie chodzi o to, by wykluczyć wszystkie ich źródła, ale by być bardziej uważnym i nie objadać się nimi nieświadomie. Racjonalna dieta z naturalnymi produktami z pewnych źródeł na pewno zaprocentuje zdrowiem.

Autor: Joanna Jamróz

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane