Dodano: 2015-05-19

Czy jesz emocjonalnie? Sprawdź, czy jesteś emocjonalnym łasuchem Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Czasami próbujemy się lepiej odżywiać, właściwie dobrze nam idzie, dopóki ktoś lub coś nas nie zirytuje. Stajemy się wówczas niespokojni i zaczynamy poszukiwać czegoś, co ukoi nasze zszargane nerwy. Ty też tak masz? To jedzenie emocjonalne. Dowiedz się, co się za tym kryje!

Czym jest jedzenie emocjonalne?

Dla niektórych jedzenie pod wpływem emocji pozwala załagodzić stres i niepowodzenia, dla innych zaś jest ucieczką od stawienia czoła aktualnym problemom. Jeśli chodzi o odchudzanie, redukcja stresu jest czymś szczególnie pożądanym. Niski poziom kortyzolu – hormonu stresu – zapobiega bowiem odkładaniu się tkanki tłuszczowej w rejonach brzucha. Szczególnie ważne podczas odchudzania jest wprowadzenie różnych technik relaksacyjnych. Pozwala to pośrednio zapanować nad apetytem.

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w trudnych chwilach masz ochotę na czekoladę?

Odpowiada za to głównie niski poziom serotoniny - tzw. hormonu szczęścia. Czekolada zawiera tryptofan - aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny. Kobiety szczególnie przed, a także w trakcie menstruacji mają tendencję do niskiego poziomu tego hormonu, przez co czują się często poddenerwowane, niespokojne bądź smutne. O ile ochota na poszczególne pokarmy może być czymś normalnym, wynikającym z fizjologii bądź niedoborów składników odżywczych, o tyle istnieje szereg tendencji w zachowaniu, które mogą świadczyć o tym, iż nasz stosunek do jedzenia odbiega znacząco od normy.

jedzenie emocjonalne

Czy jesteś emocjonalnym łasuchem?

  • Czy jadłaś kiedyś bez świadomości, że to właściwie robisz?
  • Czy często czujesz się winna bądź zawstydzona po jedzeniu?
  • Czy po nieprzyjemnym zdarzeniu czujesz się głodna bądź masz ochotę na "komfortowe" produkty, takie jak czekolada, słodkie desery, kremy bądź ciastka?
  • Czy jedzenie sprawia, że twoje problemy przestają na ten czas istnieć?

Czy jedzenie emocjonalne mnie dotyczy?

Jeśli większość odpowiedzi jest twierdząca, może to być znak, że jedzenie emocjonalne  dotyczy również ciebie. Pamiętaj zatem, jeśli to nie głód jest problemem - jedzenie nie jest rozwiązaniem. Zdrowe podejście do odżywiania pozwala uzyskać zdrowe ciało i myśli. To, co najważniejsze, to podążanie za swoim organizmem - nie zaś umysłem. Jeśli czujesz, że jesz coś, co nie jest odpowiednie dla twojego organizmu, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie, czy dałabyś to komuś, kogo bardzo kochasz. Jeśli odpowiedź jest przecząca – nie jedz tego. Pokochanie siebie nie jest równoznaczne z akceptacją, pokochanie sprawia, że chcemy dla siebie jak najlepiej bez względu na to, czego chcą dla nas inni, i co się aktualnie wydarza w naszym życiu. Jeśli sprawia ci to trudność, pokochaj najpierw zdrowe jedzenie – ono pomoże ci pokochać własne ciało.

Joanna Jamróz

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane