Naucz się rozpoznawać sygnały swojego ciała
Powinniśmy nauczyć się słuchać swego ciała i odróżniać głód pokarmowy od każdego innego łącznie z odwodnieniem. Zapewni nam to optymalne trawienie i wykorzystanie w pełni wszelkich składników odżywczych dostarczonych wraz z pokarmem. Jest też dobrym sposobem na uniknięcie niestrawności.
Zmień swoje myślenie – odchudzanie zacznie mieć sens
Chcąc pozbyć się nadprogramowych kilogramów, zaczynamy nierzadko popadać w obsesję. Ciągle myślimy o tym, co zjedliśmy, co zjemy i jak szybko schudniemy. Należy zająć się realizacją swoich pasji, aktywnością fizyczną lub czymkolwiek co sprawia nam radość, a zarazem zapobiegnie ciągłemu myśleniu o tym, że toczymy właśnie wielką walkę z naszą dotychczasową niezadowalającą nas masą ciała.
Wyznacz sobie konkretny plan działania
Jak napisał kiedyś Antonie de Saint Exupery; „Cel bez planu działania jest tylko pobożnym życzeniem.” Powinniśmy jasno nakreślić etapy naszej drogi. Cieszyć się każdym małym krokiem i nie zapominać o tym, że wszystko jest możliwe jeśli tylko wystarczająco chcemy
Wrzuć na luz. Odchudzanie to nie koniec świata!
Restrykcyjne działania szybciej zniechęcają nas niż prowadzą do spełnienia naszych marzeń. Pamiętaj o tym, że życie nie polega na zamartwianiu się. Nasz organizm to potężna maszyneria, która utrzymuje nas przy życiu każdego dnia. Powinniśmy z troską odnosić się do swego ciała, nie narażając go na niepotrzebne stresy. Wystarczy mu, że odchudzanie wprowadza do porządku naszego ustroju nieco zmian.
Smakuj życie, nawet gdy prowadzisz odchudzanie
Kup książkę kucharską, eksperymentuj, odkrywaj. Nie ograniczaj się do kilku potraw, dla których znalazłaś obliczoną wartość energetyczną. Daj się ponieść fantazji. Niech przyrządzanie ich będzie zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Włóż serce w to, co robisz. Ciesz się każdym kęsem, a po jakimś czasie także swoją nową wymarzoną sylwetką.
Joanna Jamróz dietetyk
Komentarze