Dodano: 2015-08-20

Dieta bezglutenowa, moda czy konieczność Ocena: 3/5 Ilość głosów: 1

Dieta bezglutenowa bije ostatnimi czasy rekordy popularności. Nie wiedzieć czemu, w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na żywność pozbawioną glutenu, nie mając ku temu żadnych wskazań medycznych. Dlaczego tak się dzieje? W jakim celu rezygnujemy z wszechobecnego glutenu? Jedni twierdzą, że jest niezdrowy, gdyż może przyczynić się do powstania wielu schorzeń, drudzy po prostu go nie tolerują.

Skąd całe to zamieszanie wokół glutenu?

Wszystko za sprawą amerykańskiego lekarza Williama Davisa, który w swojej książce “Dieta bez pszenicy” pisze, że zmodyfikowana pszenica może uzależniać i być przyczyną nadwagi. Uważa, że po jej spożyciu poziom glukozy we krwi gwałtowniej rośnie, niż po zjedzeniu cukru. Po lekturze książki Williama Davisa wielu z nas stało się hipochondrykami, a żywność bezglutenowa wspięła się na wyżyny popularności. Za przykładem celebrytów, którzy eliminując gluten, zmienili swoje nawyki żywieniowe, poszła większość Amerykanów. Jedni, by oczyścić organizm, drudzy, by schudnąć. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Jednak faktem jest, że dieta bezglutenowa, która przywędrowała do nas z Zachodu stała się jednym z najsilniejszych kulinarnych trendów.

Czym jest gluten?

Gluten jest białkiem pochodzenia roślinnego, występującym w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień. Białka należące do glutenu występują również w kaszy, mące, otrębach, kuskusie, orkiszu, pieczywie i makaronach. Produkty bezglutenowe oznaczane międzynarodowym symbolem przekreślonego kłosa, coraz częściej pojawiają się na półkach sklepowych. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż tradycyjnych odpowiedników, dlatego zmiana diety z pewnością odchudzi nasz portfel.

gluten

Warto zauważyć, że nieszkodliwy dla większości społeczeństwa gluten, może stanowić zagrożenie dla osób chorujących na celiakię. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie mogą pożywać glutenu. Jego spożycie wywołuje u nich szereg niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Jednoznaczna przyczyna celiakii nie jest znana, jednakże lekarze podejrzewają, że może mieć ona podłoże genetyczne.

Dieta bezglutenowa – co jeść, a czego nie

Decydując się na tę dietę, w pierwszej kolejności musimy wyeliminować podstawowe źródła jego występowania. Tak więc produkty otrzymane ze zbóż jak pszenica, jęczmień, żyto, owies, pszenżyto, kuskus, orkisz i otręby musimy odrzucić. Spożywanie produktów bogatych w gluten pobudza organizm do produkowania insuliny, który odpowiada za transport cukru z krwi do komórek. Jej wysoki poziom powoduje gromadzenie się tłuszczu w organizmie. Stosowanie diety bezglutenowej może nam pomóc zredukować chęci podjadania, i tym samym zrzucić zbędne kilogramy.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

hej, jestem osobą która też nie może spożywać glutenu, a że pracuję w firmie ojca i siedzę przed biórkiem praktycznie cały czas to nie mam czasu na gotowanie przez co zmuszona byłam do spozywania szybkich obiadow i troche mi sie przytyło :/ dlatego przydałaby się jakaś dieta i catering, najlepeij 1500 kcal. koleżanka poleciła mi FitCare mówiła ze jest bardzo zadowolona, dowiedziałam się że oferują to czego szukam i jakby coś jeszcze mi nie odpowiadało to mogą wykluczyć produkt, ale wolę się jeszcze innych spytać czy ktoś korzystał z ich usług i może mi coś więcej o nich powiedzieć?

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi