Dieta w chorobie nowotworowej – co należy wprowadzić, a co wykluczyć?
Należy pamiętać o spożywaniu lekkostrawnych posiłów, nie będąch obiążeniem dla ukłądu trawiennego. Trzeba unikać wzdymających warzyw strączkowych oraz smażonych i duszonych dań z kapustą i cebulą. Zaleca się gotowanie w wodzie i na parze oraz pieczenie w folii aluminiowej. Niewskazane jest smażenie. Zupy zagęszczaj ziemniakami lub kaszą jaglaną. Spożywaj zalecaną ilość warzyw (500–600 g) w formie surowej, duszonej lub gotowanej, zależnie od kondycji organizmu.
Uwaga! Przy nowotworach przewodu pokarmowego, np. żołądka, trzeba unikać nadmiaru błonnika. Unikaj owoców, zawierają dużo cukru, zatem nie są wskazane w chorobie. Wybieraj sporadycznie owoce polskie, sezonowe po ugotowaniu i przetarciu. Wzbogać menu w oleje roślinne jako dodatek do warzyw lub zup.
Pamiętaj o białku
Dwa razy dziennie jedz jogurt naturalny, twarożek, chudy drób – to porcja białka niezbędnego do regeneracji organizmu, zapewniająca organizmowi dawkę energii. Możesz też spożywać ryby gotowane lub pieczone w folii.
Co należy wykluczyć?
- Tłuszcze nasycone, które są składnikiem mięsa – wieprzowiny, tłustych serów, przetworzonych przekąsek i słodyczy. Ten rodzaj tłuszczu wpływa na gospodarkę hormonalną, mobilizując organizm do wytwarzania estrogenów oraz sprzyjając powstawaniu stanów zapalnych, co zwiększa ryzyko nowotworów.
- Azotany i azotyny. Zawarte we wszystkich peklowanych wędlinach mogą przekształcać się w rakotwórcze nitrozoaminy, które zwiększają ryzyko nowotworów prostaty, jajników i piersi.
- Alkohol, gdyż osłabia organizm, a wzmacnia działanie innych substancji rakotwórczych.
- Izomery trans - rakotwórcze produkty przetwarzania tłuszczów roślinnych. Zawarte są w kostkach bulionowych, zupach w proszku, twardych margarynach w kostce, produktach cukierniczych.
Istotne jest, aby potrawy były spożywane świeże, bez odgrzewania, w miłej atmosferze i regularnie w ciągu dnia.
mgr inż. Kalina Gogała www.dieta.pl
Komentarze