Rozszerzanie diety niemowląt to trudne zadanie
Jednym z powodów rozszerzania diety dziecka w tym właśnie okresie jest potrzeba dostarczenie żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Gdy brzdąc skończy 6 miesięcy, zapasy żelaza, które dotąd wspomagały jego szybki rozwój (zwłaszcza rozwój mózgu), zaczynają się wyczerpywać. Dlatego właśnie wtedy należy uzupełniać jego niedobory, rozszerzając dietę. Innym prozaicznym powodem jest przyzwyczajenie do nowych smaków i konsystencji pokarmów innej niż płynna.
Nic na siłę!
Należy trzymać się zasady - jedzenie ma być przyjemnością, a nie wojną. Wmuszając na siłę dziecku zupę lub owoc, tylko zniechęcamy je do nowych smaków. Gdy dziecko nie chce jeść, odczekaj kilka dni i spróbuj znowu – z tym samym bądź innym daniem. Ważne, byś przy tym się złościć i nie krzyczeć, bo posiłek ma się maluchowi kojarzyć z przyjemnością, a nie ze stresem.
Rozszerzanie diety niemowląt – co pierwsze?
Pierwsze mięso to najczęściej kurczak, królik, gołąbek lub indyk. Zaczynamy od łyżeczki (10 g), a docelowo będzie to łyżka posiekanego mięska na porcję zupy (200 ml). Na zmianę z mięsem możemy podawać połówkę ugotowanego na twardo żółtka. Na początku zaleca się, aby do wywaru warzywnego dodawać osobno ugotowane mięso. Później, jeśli dziecko dobrze toleruje nowe dania, można gotować zupkę na rosole. Początkowo zupki się miksuje, potem wystarczy rozgniatać jarzyny widelcem, a mięso siekać. Taka konsystencja jest idealna do nauki gryzienia.
Jak często rozszerzać dietę?
Zaleca się podawanie dzieciom innych posiłków niż mleczne:
- 2-3 razy na dzień w wieku od 6. do 8. miesiąca życia,
- 3-4 razy na dzień w wieku od 9. do 11. miesiąca życia,
- 4-5 razy na dzień w wieku od 12. do 24. miesiąca życia.
Wprowadzenie glutenu
Wczesne wprowadzanie glutenu ma na celu zapobieganie wystąpieniu w przyszłości choroby trzewnej, tzw. celiakii. Po ukończeniu przez dziecko karmione piersią 5. miesiąca życia należy stopniowo wprowadzać małe ilości glutenu. Zaczynamy od 2-3 g produktu glutenowego dziennie, np. kaszki manny lub kaszki pszennej. Warto pamiętać, aby nowe produkty podawać zawsze łyżeczką. Nie wolno podawać ich z butelki ze smoczkiem, aby nie zaburzyć sposobu ssania piersi przez dziecko.
Komentarze