Dodano: 2016-02-22

Na basen marsz! Mokra przyjemność dla każdego Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Ze zbawiennych skutków pływania możemy korzystać niemal w każdej chwili, gdyż dostępność krytych basenów jest niemal powszechna. Już niedługo będziemy mogli pływać w odkrytych akwenach. Już teraz warto przygotować się solidnie do sezonu, poprawić kondycję, wyrzeźbić sylwetkę, aby latem móc pokazać się bez skrępowania w kostiumie kąpielowym. Systematyczne pływanie pozwoli uzyskać zgrabną sylwetkę, nie powodując przeciążeń i modelując ciało.

 

Pływanie i korzyści, jakie ze sobą niesie

Pływanie uważane jest za jeden z najzdrowszych sportów. Poprawia ogólny stan zdrowia, samopoczucie, kondycję, zwiększa wydolność i wentylację płuc oraz wpływa rewelacyjnie na figurę. Jest polecane dla wszystkich – zarówno tych aktywnych fizycznie, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem. Sport ten polecany jest szczególnie przy korekcji wad postawy związanych ze skrzywieniem kręgosłupa dzięki odciążającemu działaniu wody. Woda rozluźnia mięśnie i pomaga się zrelaksować. Dodatkowo delikatnie masuje ciało. Pływanie pomaga w walce z cellulitem, obrzękami nóg i pajączkami. Przeciwwskazaniami do wizyt na basenie są przewlekłe choroby układu oddechowego, schorzenia skóry, uszu, gardła i nerek. Podczas godziny uprawiania tej formy ruchowej można spalić około 400-600 kcal (zależnie od wagi ciała i intensywności treningu)! Przed wejściem do basenu należy jednak pamiętać o rozgrzewce. Jest ona niezbędna, ponieważ zapobiega skurczom i przygotowuje nasz organizm do wysiłku. Przykładowa rozgrzewka to np. marsz lub trucht w miejscu, krążenie ramionami i biodrami oraz ćwiczenia rozciągające najważniejsze grupy mięśniowe.

 pływanie na basenie to świetne ćwiczenie i rozrywka

Wybierz styl dla siebie i na basen marsz!

Najlepiej pływać różnymi. Dzięki temu wszystkie grupy mięśniowe będą regularnie wzmacniane. Ale nie zawsze jest taka możliwość np. z powodu braku umiejętności. Wtedy nie należy obawiać się nadmiernie rozbudowanych danych partii ciała. Do tego potrzebny jest bardzo intensywny trening. Dla dobrego samopoczucia i znacznej utraty kalorii wystarczy trening 2-3 razy w tygodniu po godzinie. Najlepiej pływać bez przerwy przez 30 minut, bo wtedy wykonuje się trening aerobowy, co oznacza między innymi spalanie tkanki tłuszczowej, a nie jest to bez znaczenia u osób z nadwagą

Kraul świetnie działa na ramiona i szyję. Gdy chcemy poprawić wygląd pośladków, pleców i brzucha, wskazane jest pływanie motylkiem. Styl grzbietowy klasyczny wysmukla głównie ramiona i ręce, ale też angażuje mięśnie brzucha. Wewnętrzne części ud, pośladków, klatki piersiowej i pleców wzmacnia pływanie żabką. I właśnie żabka (kryta bądź normalna) jest polecana szczególnie osobom otyłym - jest to najłatwiejszy i najbardziej naturalny styl. I ostatni styl - żabka na grzbiecie - angażuje przede wszystkim mięśnie brzucha i kończyn dolnych, odciążając tym samym kręgosłup.
 

Jak często pływanie jest dozwolone?

 
Aby wyszczuplić sylwetkę, pływanie należy połączyć z dietą. Wskazane są 4 wizyty na basenie w tygodniu. Zaczynamy od 30-minutowego treningu i co tydzień wydłużamy go o 5 min, tak żeby w rezultacie dojść do 60 min.

Pływanie rekreacyjnie pomaga zredukować stres i się odprężyć. Warto wtedy pływać 2–3 razy w tygodniu po 30–45 min. Dla poprawy kondycji należy spędzać na basenie 45–60 min, trzymając się zasady: 2 treningi – 1 dzień przerwy – 2 treningi – 2 dni przerwy. Warto ustalać sobie przebieg treningu i co kilka dni zwiększać trochę dystans albo tempo. Trening nie powinien być monotonny – warto często zmieniać styl. Na naukę pływania nigdy nie jest za późno. Korzyści wynikające z tej dyscypliny sportowej są ogromne, dlatego zachęcam gorąco do aktywnego uprawiania tej dyscypliny sportu.

To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane