Dodano: 2015-09-24

Maszerujemy... Jak marsz może wpływać na zdrowie? Ocena: 0/5 Ilość głosów: 0

Marsz, czyli szybki spacer, jest jednym z najlepszych ćwiczeń aerobowych dla amatorów sportu zaczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną, osób starszych lub otyłych. Maszerowanie powinno wejść ci w krew! Dlaczego? Poprawia ogólną kondycję organizmu, przyspiesza metabolizm, wzmacnia mięśnie, wpływa korzystnie na pracę układu krążenia i dotlenia organizm.

Kalorie spalane podczas marszu

Szybkie spacery to rewelacyjny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas godzinnego marszu spalamy średnio ok. 180 kcal. Dużo zależy tutaj od tempa marszu. Idąc przez pół godziny z prędkością 4 km na godzinę, spalimy 90 kcal, zaś maszerując w tempie 6 km na godzinę - już 160 kcal. Maszerowanie to bezpieczna forma aktywności fizycznej, doskonała nawet dla osób otyłych, starszych, z problemami ruchowymi i takich, które nie miały dotąd do czynienia z żadną aktywnością, a chciałyby zacząć swoją przygodę ze sportem. Marsz nie obciąża tak stawów i kręgosłupa jak np. bieganie, jest też oczywiście zdecydowanie mniej męczący. Energiczny marsz z prędkością około 5-7 km na godzinę przynosi wymierne korzyści zdrowotne, natomiast szybszy, w tempie około 7-9 km na godzinę, wpływa na poprawę ogólnej wytrzymałości i kondycji fizycznej. Jak niewiele nam trzeba!

 marsz świetnie wpływa na samopoczucie

Maszerujemy – jaka powinna być technika marszu?

Technika maszerowania jest prosta – zaczynamy od pięty, a nie od palców. Plecy trzymamy naturalnie prosto, brzuch wciągamy. Natomiast ręce powinny pracować przeciwstawnie z nogami. Skracając kroki w szybkim i miarowym tempie, o wiele szybciej spalamy kalorie. Podczas marszu róbmy także przerwy, aby rozluźnić mięśnie nóg, a przy okazji całego ciała. W maszerowaniu, jak przy każdym innym sporcie, bardzo ważna jest systematyczność. Dla początkujących wystarczy marsz co drugi dzień, osoby bardziej zaawansowanie mogą maszerować intensywnie nawet codziennie.

Minimalny czas maszerowania dla początkujących to 30 minut. Bardziej zaawansowani powinni maszerować około godziny i wybierać tereny bardziej pagórkowate. Warto znaleźć towarzysza marszu - ułatwia to pokonanie własnego lenistwa i pozwala spędzić czas w miłym towarzystwie. Lepiej wybrać się na spacer niż siedzieć na kanapie przed telewizorem, przy kawie i ciastku. Do maszerowania każda okazja jest dobra – spacer z psem, zakupy, powrót z pracy. Marsz poranny to świetny sposób na rozpoczęcie dnia, podnosi w organizmie poziom endorfin (hormonów dobrego samopoczucia), pozwala się cieszyć nadchodzącym dniem. To tani sport - wystarczą wygodne buty, niekrępujący ruchów sportowy strój i już można ruszać w drogę!

Powodzenia!
To pole jest wymagane Wciśnij ENTER, aby dodać komentarz
To pole jest wymagane

Marsz 9 km/h ? Chyba ktoś nie lał dnia dzisiejszego lub nie wie o czym pisze.

OdpowiedzAnuluj dodanie odpowiedzi